FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Distorsiuni pickup Dual 704, tipat disperat dupa ajutor!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mateinegriu



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 4:44 pm    Titlul subiectului: Distorsiuni pickup Dual 704, tipat disperat dupa ajutor! Raspunde cu citat (quote)

Salutare oameni buni!

Am cumparat de ceva timp un Dual 704 din 1978.
Imediat cum l-am cumparat, cu orice disc pe care il puneam, avea ceva distorsiuni in centrul placii (mai precis de pe la jumatea unei fete incolo. Doar vreo 2-3 melodii maxim suna curat). Am zis ca probabil ca e de la disc (nici nu aveam multe, intre timp colectia s-a marit considerabil). Apoi, dupa ceva vreme, cand am pus acul la marginea unui disc, acesta a cazut in partea cealalta, suferind un mic soc. Distorsiunile au ramas la fel.

De curand a venit un prieten sa ma ajute cu reglatul pt ca sunt inca "noob", si pentru ca m-am plans de problema asta zi si noapte. Am scos doza cu montura cu tot, am vazut ca era acul un pic strambat la un unghi de vreo 10 - 20 de grade (probabil de la cazatura descrisa mai sus). Mi-a reglat brat, antiskating, toate cele, conform manualului. Am folosit si vreo 3 protractoare de pe vinylengine.com (pe rand) sa ii reglam pozitionarea dozei: tot degeaba, aceleasi distorsiuni.

Acum, ma gandesc ca o fi de la ac, ca e stramb. Dar, atunci, de ce aveam distorsiuni si inainte de cazatura. Oare ce sa fac, sa schimb acul, sa schimb doza? Sa schimb pickupul? Mai are cineva acest model de pickup sau macar unul asemanator si poate sa imi dea ceva sfaturi?

Mentionez ca doza este o Shure (nu mai tin minte modelul, dar stiu ca e destul de ieftina - vreo 20 de dolari). Pickupul imi place mult cum suna, si imi place ca platanul este pe suspensii (ceea ce ma gandesc ca ajuta la inlaturarea vibratiilor). Distorsiuni am pe orice disc, chiar si cele cumparate noi din magazin, scoase din tipla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 4:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mateinegriu



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 4:52 pm    Titlul subiectului: Re: Distorsiuni pickup Dual 704, tipat disperat dupa ajutor! Raspunde cu citat (quote)

O clarificare:
Distorsiunile incep cam de pe la jumatea fetei discului, si pana la sfarsit. Ele se intensifica catre sfarsitul fetei, ultima pista sunand mizerabil.
Asa se intampla cu orice disc (vechi, nou, uzat, neuzat, de 33, de 45 - am incercat si un disc nou de 180Grame, remasterat pt viteza de 45).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca o alta doza, chiar daca este de alt tip, chiar si Tesla la nevoie, ca sa excluzi din start posibilitatea ca doza sa fie cauza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schimba urgent doza.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

încearcă un CDplayer
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mateinegriu



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
încearcă un CDplayer


Multumesc pt sfaturi, o sa schimb doza. CD playerul intr-adevar il incerc si rasincerc. Totusi am nevoie si de pickup.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
mateinegriu



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Schimba urgent doza.

Are cumva idee ce doze as putea incerca? Deja am primit o oferta, dar vreau sa fac o alegere cat mai atenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mergi pe Shure-M97xE.
Este imbatabila la in pret moderat (maxim 100 de euro, dar poti gasi una SH si pe la 200-300 de lei).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aparatul este de la mine. Am discutast un pic si pe PM, dar acum am vazut ca ai deschis subiect cu problema. Pot sa-ti dau o doza Audiotechnica imprumut sa vezi daca mai distorsioneaza. Zic imprumut pentru ca nu este noua, are ceva rulaj la activ. Dar macar sa vezi de ce se intampla asta. Din ce tin eu minte la mine a mers perfect doza aia. Sa se fi intamplat ceva cu ea? Ma intreb pentru ca era practic noua, nu stiu daca "cantase" 20 de discuri in total. Poate s-a ciobit acul(se poate intampla si asta). Oricum distorsiunile nu sunt sigur de la aparat, doar doza poate sa fie de vina. Din pacate sunt foarte foarte ocupat si nu cred ca pot sa stau cu tine sa reglam, dar te poate ajuta prietenul tau 24fret in care am mare incredere.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mateinegriu



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdan69 a scris:
Aparatul este de la mine. Am discutast un pic si pe PM, dar acum am vazut ca ai deschis subiect cu problema. Pot sa-ti dau o doza Audiotechnica imprumut sa vezi daca mai distorsioneaza. Zic imprumut pentru ca nu este noua, are ceva rulaj la activ. Dar macar sa vezi de ce se intampla asta. Din ce tin eu minte la mine a mers perfect doza aia. Sa se fi intamplat ceva cu ea? Ma intreb pentru ca era practic noua, nu stiu daca "cantase" 20 de discuri in total. Poate s-a ciobit acul(se poate intampla si asta). Oricum distorsiunile nu sunt sigur de la aparat, doar doza poate sa fie de vina. Din pacate sunt foarte foarte ocupat si nu cred ca pot sa stau cu tine sa reglam, dar te poate ajuta prietenul tau 24fret in care am mare incredere.


Salut, pai initial am deschis topicul asta, apoi am vorbit cu Dan (24Fret) si mi-a dat indiciul sa te si contactez pe tine PM (sunt nou pe forum si nu cunosc lumea Very Happy). Am cea mai mare incredere in tine, multumesc mult. Chiar m-ar ajuta imprumutul dozei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community