FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor cu un Onkyo Integra

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Ajutor cu un Onkyo Integra Raspunde cu citat (quote)

Seara buna tuturor. Am un Onkyo Integra 8850 de care sunt foarte multumit. Din pacate am observat o problema la el. Am facut urmatorul test:
1. Am generat un sinus la 400 hz pe pc, scos prin DAC si furnizat intrarii in amplificator.
2. Am masurat cu un milivoltmetru tensiunea AC la iesirea amplificatorului.
3. Am observat ca tensiunile intre canale difera. De ex pe stanga am 4,4 V si pe dreapta am 4,2 V.

Ideea e ca am eliminat dubiile privind interconectul sau selectorul de intrari prin numeroase teste in diverse configuratii. Am observat ca spre sfarsitul scarii potentiometrului diferentele scad, respectiv tensiunile intre L si R devin aproape identice. Banuiala mea este ca e de vina potentiometrul. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi de diagnosticare sau inlocuire a potentiometrului?
Precizez ca amplificatorul beneficiaza de functia "direct" si ca problema apare si pe direct si fara.De asemenea se percepe o f mica diferenta de volum intre canale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tensiunile masurate de tine la iesirile amplificatorului sunt continue, nu alternative. Masuratorile se fac cu volumul amplificatorului la minim iar corectiile se fac din semireglabili. Valorile tensiunilor se gasesc in manualul de service.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai inteles. Daca ar fi avut 4,4Vcc pe iesire era jale ... ROFL

Multe potentiometre dau diferente; la tine sunt de cca 5% ceea ce este deranjant dar nu in afara limitelor acceptate de producator.
Cel mai simplu este sa schimbi pot. Sad

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt asta s-a inventat un alt buton,numit balans,care e pe toate amplificatoarele cu un scop acolo...dar e mai mic ca cel de volum si poate nu se vede Laughing
dar se pare ca asa e firea umana,e mai usor sa ne scarpinam cu mana dreapta la urechea stanga si sa facem improvizatii Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 10:45 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Stimate CBI: va rog sa lasati aerul de superioritate cand va adresati persoanei mele. Intrucat amplificatorul are functia "direct" care bypass-eaza toate potentiometrele si comutatoarele de pe fata prefer sa nu folosesc balansul. Functia aceasta afecteaza in mod perceptibil calitatea sunetului.Evident ca ma duce capul suficient cat sa reglez acest deficit de pe canal din balans. Si inca ceva, rationamentul dvs este gresit. Cum spuneam , variatia este dependenta de pozitia potentiometrului, ceea ce ar insemna sa reglez balansul in functie de volum. Va rog pe viitor sa nu mai fiti asa "incisiv" si sarcastic cand va afirmati parerile, cel putin fata de mine.
Tin sa multumesc celorlalti colegi care au venit si vor mai veni cu sugestii.
PS: Masuram curentul alternativ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai incercat si cu un spray de curatat ?poate cu timpul s-a mai oxidat putometrul
am fost mai sarcastic pt ca dif. la care te referi sunt mici spre nedectabile,adica de ordinul 0.x decibeli,diferente care pot fi mult mai evidente la boxe sau de la influenta (diferita) a camerei asupra boxelor
pt schimbat potentiometrul il analizezi pe cel existent sa vezi forma si valorea sau cauti manualul de service pt cod
dar o sa cauti ceva pana o sa gasesti altul mai ok ca cel existent care are o minima calitate fata de cele din comert la preturi derizorii.Bineinteles poti sa dai cateva zeci de euro pe unul nou de firma,dar nu iti garanteaza nimeni ca va fi perfect.Toate au o toleranta minima acceptata si daca nu ai posbilitatea sa le verifici personal(cu ohmetrul de ex,cel mai simplu) poti sa o dai iar in bara.Nici iesirile din sursa de semnal nu sunt perfect egale si poate se multiplica efectul pe parcurs
Am avut si inca mai imi trec prin mana ampuri vechi care se lauda cu aceasta functie de bypass tone controls,dar tinand cont ca nu vorbim de o scula extraordinara sau ceva boxe de referinta(o spun din experienta pt ca nimeni nu amplifica boxe de 2000E cu amp vintage de 200E),nu pot sa cred ca suna mai prost cu balansul activat si corectorul de ton la pozitia centrala decat fara,asta deoarece am avut si ceva onkyo prin posesie,nu modelul acesta exact

sfaturi de diagnosticare,il scoti de pe placa si masori in cat mai multe pozitii ale cursorului(sau unde banuiesti ca face fente) cu un ohmetru cat mai precis valorile rezitentelor pe ambele canale si compari.Incerci apoi si cu o solutie de curatat si daca nu se schimba prea multe,cautat altul care sa nu implice modificari fizice sau in buzunar.Aici nu am recomandari pt ca nu sunt din acelasi oras,si oricum nici aici nu prea se gasesc lucruri de calitate..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 6:42 am    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos domnule CBI. Sunt niste sfaturi utile pe care le voi lua in considerare. Toate cele bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c_andrei
Daca ai nevoie de cartea service contacteaza-ma.

Domnule CBI eu am avut modelul A-8870 iar ce spune c_andrei este adevarat, acest amplificator suna cu mult mai bine daca il ti pe source direct.
A-8850 si A8870 au costat ceva bani (2000-3000DM), nu erau chiar pocnitori, erau facute cu simt de raspundere. Eu l-am folosit pina m-am convertit la tuburi.

Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Onkyo_A-8870
deci capul de serie care-l am si eu in colectie a fost 1200DM iar 8850 a fost 899DM ( max 500E ), nicidecum 2000-3000DM.
Probleme mai mari cu el vei avea cand se va duce selectorul de canale, si-ti va "schimba singur" intrarea, de zici ca prinde viata Smile)
Chiar aseara l-am comparat pe al meu cu Nakamichi Receiver 1 ( trancota mea de zi cu zi ) si suna relativ infundat pe medii ( voce ) si binisor pe inalte, pierzand in detaliu fata de Naka. Asta doar ca parere personala si imi cer scuze daca nu am postat la subiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut
Preturile acestea le vazusem mai demult pe situl unui tip din Germania, posibil sa nu fi costat atit.
Selectorul de surse se poate curata si va merge ca nou, eu asa am facut
Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Multumesc mult pentru sfaturi si pareri. Da, cu bunavointa dvs as dori manualul de service. Daca aveti amabilitatea imi puteti trimite manualul la adresa ciobanuandrei_84@yahoo.com . Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite aici
bagi codul ala de verificare ,descarci si apoi adaugi extensia .pdf la fisierul descarcat
bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 8:22 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult! Toate cele bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community