FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
TOSHIBA 2SK1530 SI SONY 2SK1530B
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 2:22 am    Titlul subiectului: TOSHIBA 2SK1530 SI SONY 2SK1530B Raspunde cu citat (quote)

Imi poate spune cineva care-i diferenta intre tranzistoii sony 2SK1530B/2SJ201B si cei de la toshiba 2SK1530/2SJ201. Mai exact am o statie cu finalii arsi (sony 2sk1530b/2sj201b) si nu-i gasesc..! Si inainte sa fac "experiente" cu toshiba 2sk1530/2sj201...m-am gandit sa intreb..!
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 2:22 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 2:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti dau eu finali mai buni decit aia, 100 lei 2 perechi, 2 p-mos si 2 n-mos.

Pm me daca esti interesat.

Verifica si prefinalii si diodele zenner din porti, pot fi duse si acele componente
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de o statie Sony TA FA5ES...pe tranzistorii originali scrie sony 2SK1530B-Y respectiv 2SJ201B-Y si am inteles ca sunt facuti de Toshiba pentru Sony! Problema-i ca nu gasesc sa cumpar(nu mai sunt disponibili la sony) si nici nu gasesc datasheet !In schimb am gasit Toshiba 2SK1530-Y/2SJ201-Y(fara "B") dar nu stiu care-i diferenta...daca este diferenta..!
Multumesc DjLeco pt. oferta...dar doresc sa repar statia cu piese originale...sau cat mai aproape de original! Sunt arsi finalii "doar" de pe un canal...si deocandata ma multumesc cu o singura pereche..daca are cineva de vanzare..(recuperati din sony ta fa5es sau ta fa50es)..ofer 100E
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Decizie bazata pe principiul cel mai mare dusman al binelui este mai binele; nu conteaza banu' !
Treaba romaneasca, lasa-ne nene cu mai bine," original" sa fie !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

paulmircea a multumit pentru oferta primita de la un user si este liber sa cumpere ce doreste nu? De cand si pana cand trebuie sa facem nu ce dorim ci ceea ce ne spun altii? Omul isi doreste tranzistori originali si ofera 100 de euro. Trebuie neaparat sa renunte la dorinta lui ca sa faca la altii pe plac???

Deja omul ofera mult mai mult decat pretul de vanzare (am vazut ceva in jur de 30 $ bucata) deci poate omul tine mult sa fie asa cum isi doreste sa fie si nu cum "trebuie" sa fie.

Cum vor unii sa ne traverseze strada chiar daca noi nu dorim sa trecem strada!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 12:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://cgi.ebay.com/2SJ201-2SK1530-Transistor-/250661939248?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5c9da830
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 1:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
paulmircea a multumit pentru oferta primita de la un user si este liber sa cumpere ce doreste nu? De cand si pana cand trebuie sa facem nu ce dorim ci ceea ce ne spun altii? Omul isi doreste tranzistori originali si ofera 100 de euro. Trebuie neaparat sa renunte la dorinta lui ca sa faca la altii pe plac???

Deja omul ofera mult mai mult decat pretul de vanzare (am vazut ceva in jur de 30 $ bucata) deci poate omul tine mult sa fie asa cum isi doreste sa fie si nu cum "trebuie" sa fie.

Cum vor unii sa ne traverseze strada chiar daca noi nu dorim sa trecem strada!



RESPECT Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:08 am    Titlul subiectului: dfsd Raspunde cu citat (quote)

paulmircea a scris:
Este vorba de o statie Sony TA FA5ES...pe tranzistorii originali scrie sony 2SK1530B-Y respectiv 2SJ201B-Y si am inteles ca sunt facuti de Toshiba pentru Sony! Problema-i ca nu gasesc sa cumpar(nu mai sunt disponibili la sony) si nici nu gasesc datasheet !In schimb am gasit Toshiba 2SK1530-Y/2SJ201-Y(fara "B") dar nu stiu care-i diferenta...daca este diferenta..!
Multumesc DjLeco pt. oferta...dar doresc sa repar statia cu piese originale...sau cat mai aproape de original! Sunt arsi finalii "doar" de pe un canal...si deocandata ma multumesc cu o singura pereche..daca are cineva de vanzare..(recuperati din sony ta fa5es sau ta fa50es)..ofer 100E
Multumesc!


Pune finali originali din prima si o sa plangi dupa banii dati daca nu cauti sa vezi daca s-a mai stricat si altceva inainte de ei . Eu in doua cazuri pe aceasta schema am gasit si altceva. Finalii oferiti de DjLeco nu sunt compatibili (au Vgs intre 2-4 v fata de 0.8-2v si Ciss dublu) , bucla servo nu functioneaza corect , dar sunt buni de test pt a vedea daca nu e si alta problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

amice du-te cu statia "in plasa" la un service de electronice.plateste o diagnosticare si iti arata ala acolo ce piese merg si ce piese nu merg.si vezi exact piesele pe care trebuie sa le schimbi.


bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stuparu_mihairadu a scris:
amice du-te cu statia "in plasa" la un service de electronice.plateste o diagnosticare si iti arata ala acolo ce piese merg si ce piese nu merg.si vezi exact piesele pe care trebuie sa le schimbi.


bafta !


Unde anume să se ducă ?
Unde anume există în România un service serios pentru partea audio ?

99,5% dintre depanatori habar nu au de existența mosfeților laterali, cu ce se mănâncă, sau că aceștia nu se ambalează termic.

Cei 0,5% implicați în electronică nu se complică cu depanări, ori o fac ca pe un ciubuc.

Mă rog, să nu fiu negativist. Poate există și nu știu eu, cu toate că sunt în domeniul acesta de mai mulți ani și ar fi trebuit să fi auzit.
Dacă știți vreun centru service unde pot fi reparate scule audio, să îmi psuneți și mie, pentru că mă întreaba lumea și nu știu unde să-i îndrum.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cunostintele mele in domeniu sunt limitate(nu sunt de meserie electronist). Am invatat doar sa masor o rezistenta, sa verific un tranzistor daca este bun sau nu...cam asta-i nivelul meu in electronica..!
Dar am verifucat cam tot de pe langa tranzistorii final si totul este ok...chiar am mutat tranzistorii finali de pe celalalt canal(care sunt buni) si functioneaza...!
M-am "plimbat" cu statia la service in Timisoara..am fost si la service autorizat Sony, am dat telefon si la service-uri "mari" in Bucuresti...peste tot acelasi raspuns...2SK1530B-Y/2SJ201B-Y nu mai sunt disponibili la Sony!
Rog pe cineva care se pricepe sa-mi spuna daca pot folosi 2SK1530/2SJ201 de la Toshiba!
Cam asta-i motivul pt care ofer 100 E pe tranzistorii finali!
Si,luk234, treaba romaneasca ii exact pe dos...adica "lasa ca merge si asa"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

masoara cat ai intre grila si sursa (pinii din exterior) cu volumul dat la minim pe canalul care merge.
Daca ai intre 1.5-2V atunci ar trebui sa fie compatibili.
Pretul lui Leco este corect. Ar fi o varianta sa mergi pe mana lui.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
stuparu_mihairadu a scris:
amice du-te cu statia "in plasa" la un service de electronice.plateste o diagnosticare si iti arata ala acolo ce piese merg si ce piese nu merg.si vezi exact piesele pe care trebuie sa le schimbi.


bafta !


Unde anume să se ducă ?
Unde anume există în România un service serios pentru partea audio ?

99,5% dintre depanatori habar nu au de existența mosfeților laterali, cu ce se mănâncă, sau că aceștia nu se ambalează termic.

Cei 0,5% implicați în electronică nu se complică cu depanări, ori o fac ca pe un ciubuc.

Mă rog, să nu fiu negativist. Poate există și nu știu eu, cu toate că sunt în domeniul acesta de mai mulți ani și ar fi trebuit să fi auzit.
Dacă știți vreun centru service unde pot fi reparate scule audio, să îmi psuneți și mie, pentru că mă întreaba lumea și nu știu unde să-i îndrum.


ai si tu dreptatea ta ... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 12:31 am    Titlul subiectului: gfu Raspunde cu citat (quote)

However, it should be noted that like the original parts, these have a positive temperature coefficient and will most certainly need matching to assure equal current-sharing.


.......................................

Adica , chiar daca gasesti originali , trebuie sa fie si imperechiati. Ideal ar fi dintr-o alta statie , dar e mult pea rara aceasta optiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre grila si sursa am 2V
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community