FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
TOSHIBA 2SK1530 SI SONY 2SK1530B
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc cu toshiba 2sk1530/2sj201! Dar mai am o problema...tensiunea de mers in gol , cu finalii originali, trebuie reglata la 45mV! Tot asa reglez si cu toshiba?!

Ultima modificare efectuata de catre paulmircea la Mar Feb 01, 2011 1:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 7:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca te referi la tensiunea pe rezistentele de putere din sursele mosfetilor.
Ce valoare are rezistenta? La mosfeti nu exista o valoare optima pt care distorsiunile sunt minime. Pui cat de mare, dar sa ai grija sa nu iti ia foc montajul. Probabil ca va merge fara probleme aceeasi valoare si cu piesele noi. Daca se incinge prea tare radiatorul o mai micsorezi. Disiparea e direct proportionala cu valoarea acestei tensiuni.

Vizitator: Daca ar fi fost adevarat fix de aia nu ar trebui imperecheate asa drastic. Daca Ugs-prag ar fi crescut o data cu temperatura atunci dpdv al disipatiei s-ar fi echilibrat singure daca Ugs prag ar fi cat de cat apropiate intre perechi.

In schimb la aceste tranzistoare Ugs-ul are coeficient negativ. Pragul scade o data cu cresterea temperatura si implicit curentul de drena creste pentru un Ugs fixat. Trecerea de la coeficient negativ la pozitiv se face la curenti mult prea mari : 5-7A, curenti la care etajul final se face scrum, daca e lasat sa se ambaleze termic pana acolo.
Ca si solutie ar fi : radiator mare, finali imperecheati, rezistente in sursa de valoare mare, folosirea tranzistorului in alta configuratie, etc.

La mosfeturile laterale hitachi gen 2sk1056 tranzitia de la coef negativ la pozitiv se face la 100-200mA, deci nu e nici un pericol de ambalare termica.

_________________
????!!??!!?!?!?!??


Ultima modificare efectuata de catre Sharky la Mie Mar 16, 2011 8:48 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este nici-o diferenta intre tranzistoarele asa zise sony si toshiba ele toate sint toshiba .Sony si nu numai ei vind piese sub numele lor la preturi umflate rau ,unele sint marcate dupa codul lor "secret" de sii nu sint ale lor dar asta se observa doar din manualele de servis.
Singura conditeie este ca tranzistorul sa nu fie contrafacut ci original toshiba na cu partea asta este mai greu.
Daca nu esti de meserie cauta un depanator in care ai incredere probabil va face mai putine prostii decit un ul care nu se pricepe.

Adresez lui DNA.scuza ma dar si eu sint depanator intimplator lucrez chiar la o reprezentanta sony ,primul amplificator cu mosfeti laterali 2SK1530-2SJ201 ,sony TA FA777ES construit dupa manualul de servis am facut in anul 2000 sau ceva mai repede.poate nu am fost chiar primul din tara dar merge si acum , suna exceptional de bine.hehe Laughing

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil nu o sa gasesti asa de simplu tranzistoarele originale este la digikey dar numai 2sj201 cu 8 dolari bucata dar sint convins ca sint originale.
Poti comanda direct de la sony dar sugerez trebuie aleasa cel mai ieftin aparat de a lor care foloseste eceste tranzistoare si comandate pentru el pretul poate sa difere semnificativ in functie de aparatul pentru care le comanzi.
In ultima instanta poti folosi si IRF...-uri ele au capacitate grila mai mare dar probabil ampliful va ramane stabil si cu ele ,curentul de repaus este dificil mosurile au tensiune deschidere G-S relativ diferit in general SK-SJ in jurul tensiunii 2.8v IRF..-urile ceva mai mult.
Iar in caz de necaz iesirea se poate modifica si pe bipolari atunci circuitul superdioda trebuie adaptat la solutia aleasa.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

csordas zsolt a scris:

Adresez lui DNA.scuza ma dar si eu sint depanator intimplator lucrez chiar la o reprezentanta sony ,primul amplificator cu mosfeti laterali 2SK1530-2SJ201 ,sony TA FA777ES construit dupa manualul de servis am facut in anul 2000 sau ceva mai repede.poate nu am fost chiar primul din tara dar merge si acum , suna exceptional de bine.hehe Laughing


Nu ar fi rău să pui și o adresă, sau un contact.
Vorbesc serios.
Oamenii pricepuți, care încă mai lucrează în domeniu, sunt rara avis.
Este bine să nu fie modești.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am montat toshiba 2sk1530/2sj201...pana acum vad ca-i ok! Nu stiu daca sunt originali! I-am cumparat de la MIVAROM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sigur nu sunt originali... Am luat eu pentru cineva si s-au dus dupa o perioada si i-am spart sa vad pastila dinauntru si este cit un bob de orez ... Very Happy Dar e bine ca iti merge amplificatorul.Sesizezi ceva diferente fara de canalul care are finalii originali? Salutare DNA de pe cursul Dimbovitei! Respectele mele!
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I-am schimbat pe toti patru..!
Cat despre sunet....mai trebuie ascultat...dar am impresia ca bas-ul nu mai este la fel de "crocant"...parca era putin mai potent..! Ascult destul de des Pink Floyd si la unele melodii parca nu mai ii Sony TA FA5ES!!
Este posibil sa nu fie originali...desi am dat si destul de tare...chiar prea tare..deocamdata rezista!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pretul international al respectivilor tranzistori - originali - este la Farnell sau RS Components sau Mouser sau Digikey - etc.
Daca cei cumparati de la Mivarom sunt mai ieftini - atunci sigur sunt contrafacuti.

Problema nu este sa ii cumperi originali - tu nu ai facut-o oricum Mr. Green , ci sa ii cumperi imperechiati Exclamation
Si imperechiati nu sunt la nici unul din marii furnizori ...

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 5:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cum deosebesc tranzistorii originali de cei contrafacuti, care sunt riscurile si cum se "traduce" asta vis-a-vis de sunet?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ii deosebesti prin cunoastere, care se obtine prin documentare.
Il rogi pe domn' gogu sa te ajute si incepi sa citesti din linkuri.
In 3-4 ore ajungi sa stii neasteptat de multe lucruri despre domeniu.
Din pacate aproape nimeni nu are rabdare sa citeasca atat, asa ca [de obicei] cele mai importante linkuri sunt sarite (nu primele, evident).
Cu aceeasi ocazie te lamuresti care sunt riscurile utilizarii modelelor contrafacute - arderea instantanee la varfuri de tensiune, la varfuri de curent sau la varfuri de putere. Toate cele 3 cazuri - si fiecare in parte - sunt nu riscuri, ci aproape certitudini in cazul contrafacerilor proaste, si eventual pot fi acoperite in cazul contrafacerilor bune/bunisoare.
Discutiile despre diferentele de calitate audio se invart in general in jurul distorsiunilor mai mari (de n-spe' feluri), plus a zgomotului de fond mai mare (pt tz. de semnal mic si integrate), dar ajung si la "nu merge" sau "s-a ars rahatul..."

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutari! M-am lovit si eu de problema asta cand am cautat finali pentru o statie mai veche (Toshiba 2SA-1301/2SC-3280). Cautand pe google si pe diversele forumuri de afara, am aflat ca cea mai buna metoda de a vedea daca un tranzistor este original este sa ii spargi capsula si sa te uiti in interior, comparand cu unul original. Multe fake-uri seamana foarte bine cu originalele in exterior.
Poti incepe de aici:
http://sound.westhost.com/counterfeit.htm
Pe google gasesti si linkuri catre diversele forumuri unde se discuta problema asta (multe informatii si poze exemplificative).
Pana la urma am cumparat un modul de amplificare dintr-un alt amplificator defect pentru a face rost de finali originali Sad.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, mai sunt solutii, cel putin partiale.
Se cauta modul de marcare al producatorului in cauza, eventual pe ani si serii, si din start se pot elimina unele contrafaceri.
Abia daca rezista acestui test, problema devine mai dificila, si se pot incepe masuratorile - tot nedistructive, dar asta ramane deja apanajul electronistilor.
Oricum, riscuri exista, cea mai sigura cale fiind cumpararea de pe liniile de distributie oficiale ale producatorilor (insa nici asta intotdeauna 1000%).

Vedeti ca a mai fost recent o discutie in acest sens pe el-forum (in afara celor f utile de pe diyaudio).

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este, daca se apeleaza la una din firmele de mai sus, sansele de a primi tranzistoare contrafacute scad f. mult. Tot pe dyiaudio parca am citit ca un user a primit fake-uri de la o firma renumita (digikey parca dar nu sunt sigur) insa, dupa ce i-a contactat, acestia le-au retras de la vanzare si i-au trimis altele originale in loc.
Chiar daca reusesti sa gasesti tranzistoare originale, mai ramane problema sortarii si imperecherii lor. Eu unul nu prea stiu sa fac asta si nici nu am echipamentele necesare si din acest motiv am ales sa cumpar un modul defect, in care tranzitoarele au fost imperecheate de producator.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imperechierea nu e greu de facut - trebuie doar doua aparate de masura ultrabanale; la nevoie te descurci si cu unul singur.
Problema este sa ai de unde alege tranzistorii. Daca e sa ii cumperi si ai nevoie doar de cativa, nu este o solutie, pentru ca daca intre cei de acelasi tip adesea se gasesc multi f apropiati, intre pnp si npn (sau canal P si canal N) de obicei sunt diferente mari -> 15 -30%.
In aceste cazuri solutia este sa ii cumperi gata imperechiati, doar ca se gasesc mai greu. Fie de la un aparat original devenit donator de organe, fie de la cateva mici firme americane si australiene care vand tranzistori imperechiati, cu 10-15% mai scumpi decat varianta solo.
O a doua solutie, mai putin eleganta, este sa realizezi imperechierea ca gain general, cu tot cu prefinali.
Mai exista si varianta e-bay, dar in 99,99% din cazuri sunt tepe.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community