FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Visaton Classic

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 4:23 pm    Titlul subiectului: Visaton Classic Raspunde cu citat (quote)

Din ciclul "sa postam acum, pana mai avem forum" Very Happy
Imbinarea unui midrange de 2" cu un woofer de 8" este unul din proiectele favorite a lui V. Dickason asa cum declara la un moment dat in revista Voice Coil. Visaton G 50 FFL este considerat pe buna dreptate un midrange high end, foarte liniar pe intervalul 950-5000Hz. Este folosit de curand (si de mai multa vreme) si de renumitul producator englez ProAc, in Carbon Pro 6 (18500sp/pereche). Mai jos il puteti vedea chiar pe legendarul Stuart Tyler la ultimul salon audio din Manchester:

Revenind la proiectul meu, difuzoarele folosite sunt toate Visaton:
- woofer GF 200 http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/tiefton/gf200_2x4.html
- midrange G 50 FFL http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/mt_kalotten/g50ffl_8.html
- tweeter G 20 SC http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/ht_kalotten/g20sc_8.html
iar boxele pe 3 cai care au iesit sunt coloane floorstand clasice (as putea spune) de ~900mm inaltime cu tot cu spike-uri (tot Visaton fireste Smile)


Ultima modificare efectuata marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:34 am, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 4:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:35 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:35 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Filtrele:



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:36 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat boxele acestea. Ce pot sa zic?
Medii, hmmm, nu stiu daca am ascultat ceva mai detaliat.
Insa ce m-a frapat e soundstage-ul. URIAS, DEFINIT IN SPATIU, SUPERB.
Imi cer scuze pentru superlative insa trebuie ascultate ca sa crezi.
Poate se datoreaza mediilor? marco polo ne-ar putea lamuri cu aspectul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe masura ce inalta fidelitate continua sa se perfectioneze devine tot mai necesar introducerea unor noi termeni pt. a caracteriza calitatea sunetului perceput Smile Multumesc lui obuzel pt. superlative, dar intr-adevar este confirmat faptul ca un peisaj stereo ale carui imagini ofera o calitate dimensionala respectabila in materie de spatialitate, transparenta si soundstage (atat pe latime cat si pe adancime) este meritul midrange-ului, de regula de calitate excelenta. Cu toate acestea G 50 FFL folosit in intervalul 950-5000Hz este mai degraba un high-midrange. Astfel, o contributie remarcabila in calitatea sunetului o are si woofer-ul GF 200. Nu in ultimul rand senzatia de adancime a soundstage-ului este intarita si de folosirea unui tweeter de calitate precum G 20 SC Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community