FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dilema sau ...... Dileala ?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mariusantonio



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 70
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:30 pm    Titlul subiectului: Dilema sau ...... Dileala ? Raspunde cu citat (quote)

Asa , cu usoare simptome de upgrade , am o dilema.

Ascult jazz , blues ,clasica , pop mai vechi, oarece rock linistit ,in general muzica de placere si suflet . Fara zbucium ,curente noi neintelese,bubuieli,tzatzaieli ,tipete,urlete , si alte chestii obositoare .

Muzica pe amplif Marantz + Cd Sony sau pe Luxman + Denon.Amplificatoarele au putere mai mult decat suficienta.
Boxe Wharfedale Diamond 9.3 intr-o camera de vreo 25 mp.Si nu ascult decat incet spre mediu ( volumul maxim la ora 12 ).

Imi place cum canta.

Acuma,din motive necunoscute , am limbrici.
Am vazut la vanzare si pe aici si prin alte parti urmatoarele:

De raft :
1. Epos 12.2
2. Triangle Titus Ex

De podea :
1. Tannoy Mercury M4.

Cam asta ar fi si bugetul.Nu am ocazia sa le pre-ascult. Stiu sfatul cu urechile proprii.Stiu ca Epos au portul de bass pe spate ( grija la pozitionare).Unele sunt de raft ,altele de podea.Triangle in Franta,...Etc.

Daca upgrade asta ma omoara ,care ar trebui sa fie perechea de boxe cumparata?
Sau mai bine omor eu upgrade-ul si-mi cumpar in continuare muzica ,si ma bucur de viata?

Multumesc tuturor .


Duel sau Fishing Beer listening ?

That is the question

_________________
Luxman L , Marantz PM, Denon DCD , Sony CDP, Supra , Wharfedale .


Ultima modificare efectuata de catre mariusantonio la Mar Ian 25, 2011 1:52 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa-ti raspund eu la una din intrebari, desi o fac din ingrata postura de vanzator al unei perechi de boxe Epos m12i (deci, total subiectiv Confused ).

Am acasa aceasta pereche de boxe precum si "fratiorul" mai mic a ce ai tu, adica Wharfedale Diamond 9.2.

Diferentele sunt uriase - si asta fara nici un fel de urma de malitiozitate.
Bine, Eposurile costa si de aproape 5 ori mai mult...

Pentru genurile de muzica pe care le asculti (dar, in special pentru bugetul alocat) eu recomand strict boxe de raft.

Nu ai sa ai deloc surprize placute cu floorstandere in aceasta gama de pret.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomand si eu Eposurile.Le-am asculta pe electronice Creek, seria de varf.Sunet frumos.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie unu nu mi-a placut gama Esprit de la Triangle, ca un sfat personal, evita-le, sunetul este destul de tipat si fara bas. Mai bine strangi bani si iei Triangle Trio din gama Genese, e diferenta uriasa intre ele, asta daca mergi pe varianta de raft.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Valdi a scris:
... si iei Triangle Trio din gama Genese, e diferenta uriasa intre ele, asta daca mergi pe varianta de raft.


Oare nu sunt prea mari pt o camera de 14 mp puse pe partea lunga a ei Question Cochetam si eu cu ideea de a trece la Triangle amplificate de un HK 680.

_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Triangle genese merg bine si in 10 mp.
Parerea mea ca pentru o camera de 25 mp e de recomandat ceva floorstandere .
Daca bugetul nu permite asta nu stiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chris a scris:
Cochetam si eu cu ideea de a trece la Triangle amplificate de un HK 680.


Am Triangle Titus ES cu HK PM660. Foarte multumit de sunet ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un vot pentru Epos.
Sau DIY?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusantonio



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 70
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci ,floorstanderele ies din discutie.
Ar mai ramane , sa zicem, Epos si Triangle.E vorba de boxe SH.

Nu sunt audiofil , dar ma bucur de muzica ,sunt meloman.

Sa inteleg .ca un efort pentru Epos ,de ex, ar merita cu prisosinta!?
Epos ar valorifica mai bine trancotele mele ( Luxman L-11 + Denon DCD 1420 , Marantz PM-84MKII + Sony CDP-222ESD ) , sau ,mai mult de atat ,mai mult de cat scot WD 9.3 ,nu pot scoate ? Deocamdata nu schimb nimic din trancotele astea.

_________________
Luxman L , Marantz PM, Denon DCD , Sony CDP, Supra , Wharfedale .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mergi pe Epos, fa un efort, sincer orice serie din triangle asculktat in zeci de set-up-uri nu presteaza muzica ci tipatura !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Epos m12i sunt foarte bune insa dupa ce ai sa le cumperi vei schimba obligatoriu sursa si ampliful sa nu mai spun de cabluri de boxe si interconect.
Dar ca sa revin la ce ai intrebat tu pot spune ca sint perfecte pentru genul de muzica ascultat de tine.
Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusantonio



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 70
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@viox
"Epos m12i sunt foarte bune insa dupa ce ai sa le cumperi vei schimba obligatoriu sursa si ampliful sa nu mai spun de cabluri de boxe si interconect"

de treaba asta mi-e frica.....si de asta cred ca am limbrici.as prefera sa-mi bag banii in cd-uri de muzica ,decat sa intru in tavalugul asta.Grea dilema......
Confused

_________________
Luxman L , Marantz PM, Denon DCD , Sony CDP, Supra , Wharfedale .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai ca sa schimbi trancotele ce le ai ar trebui sa bagi prea multi bani in scule noi.
Eu zic ca nu cred ca o sa vrei sa faci asta.
Stai super linistit, L11 e un amplif mai bun decat ce iei acum la 2-3 mii de euro. playeru la fel e foarte OK.

Ia Epois si multe CD-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusantonio



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 70
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun ,raman in vizor Epos.

Epos astea , sa inteleg ca-mi vor desavarsi liniile, imi vor spulbera ideile despre cum se aude muzica , voi avea revelatii nebanuite, voi ramane ca boul la poarta noua.
@nicu_martin spune ca diferentele sunt uriase intre WD 9.3 si Epos M12.

intreb exact ca un incepator ( asta si sunt,de fapt) pur : in ce constau diferentele astea?

_________________
Luxman L , Marantz PM, Denon DCD , Sony CDP, Supra , Wharfedale .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mariusantonio a scris:
Bun ,raman in vizor Epos.

imi vor desavarsi liniile, imi vor spulbera ideile despre cum se aude muzica , voi avea revelatii nebanuite, voi ramane ca boul la poarta noua.



Vei avea orgasme urechiofile.

Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community