FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ascultati pe 4 boxe ? speakers A+B......
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 11:46 pm    Titlul subiectului: ascultati pe 4 boxe ? speakers A+B...... Raspunde cu citat (quote)

asculteti cu doua perechi de boxe conrctate in acelasi timp la amp ? ati experimentat , ce parere aveti despre acest lucru ,,,,,,,,
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 11:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce anume ar fi de experimentat ? Cea mai mare parte a muzicii care merita ascultata are un soundstage construit in jurul ideii de stereo, o boxa in dreapta si alta in stanga; a strica acest aranjament inseamna a-ti bate joc de muzica. Cam atat.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc 2 perechi de boxe doar la chefuri, atunci am nevoie de SPL nu de soundstage. Singurul lucru la care trebuie atentie e impedanta boxelor. Ca ampurile au nevoie de boxe cu impedanta mai mare ca sa poata duce.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intr-adevar impedanta joaca un rol important , mie unul imi place , insa este foarte adevarat ca depinde si de muzica ascultata , genurile clasice concepute pentru 2 boxe evident ca isi pierd farmecul pe 4 boxe .......eu ascult numai muzica mai moderna , dance , house , trance si pe muzica mea imi place sistemul cu 4 boxe ..... muzica italo disco iarasi suna foate bine dupa parerea mea .......
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Normal ca iti place. Ai presiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

recomand utilizarea a minim 8 boxe, cat mai mari...!
in acest fel discotecile vor da faliment, garantat! iar pitipoancele vor veni in sir indian sa vaza minunea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
recomand utilizarea a minim 8 boxe, cat mai mari...!
in acest fel discotecile vor da faliment, garantat! iar pitipoancele vor veni in sir indian sa vaza minunea...

domnule , sa stiti ca la mine in casa nu se dau bairame , cu pitzi nu m-am inteles niciodata Twisted Evil , daca nu ascult vivaldi pe naim nu inseamna ca fumez etnobotanice si ascult manele ........nu cred ca sunteti persoana indicata a posta pe acest thread Rolling Eyes

_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu ai inteles ce a spus Catalin, insa mai ai ceva ani sa capeti experienta si apoi iti vei da seama ce a vrut sa spuna !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adycoke2



Conectat la: 07 Dec 2010
Mesaje: 14
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omul a venit cu o intrebare normala toti ceilalti (marii audiofili) ia-ti sarit in cap ,l-ati luat la misto etc...
Din moment ce amplifurile sunt echipate cu A+B (posibilitate redare in 4 boxe),nu inteleg de ce voi va credeti superiori producatorilor ..oare aia de tampiti au inclus si varianta asta?
Eu nu-s adeptul acestui sistem ,nu am ascultat niciodata acasa in varainta asta insa ma dezgusta felul cum va purtati cu oamenii...

_________________
audiofool in devenire Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca producatorul iti zice inainte sa asculti ampliful trebuie sa mananci un mare rahat o faci ?
iti zic eu ca nu vei manca ...

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adycoke2



Conectat la: 07 Dec 2010
Mesaje: 14
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tu plutesti undeva in spatiu ,asa ca nu avem ce discuta....
_________________
audiofool in devenire Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai scriu de pe luna, cam greu te prinzi !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai tare sufar ca nu bagi in gasca ta ! Crede-ma nu voi avea un somn linistit deloc ! Embarassed
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Daca producatorul iti zice inainte sa asculti ampliful trebuie sa mananci un mare rahat o faci ?

Dar eu n-am vazut niciun producator sa zica sa mananci rahat inainte sa asculti. Very Happy Cel mult sa ofere posibilitatea sa legi 4 boxe... Very Happy

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau insa se pare ca nu ai citit corespunzator topicul si cursul lui ! Nu vreau sa fiu drastic insa stereo presupune 2 canale , daca esti nemultumit si vrei altceva exista multicanal, 4 boxe pe un amplif stereo este o struto-camila din pct meu de vedere !

Muzica nu este gandita sa o audiezi pe 4 canale in regim stereo, eventual te poti bucura cu aparatele necesare si un Cd SACD Hybrid de multicanal, sa nu vorbim de notiunea de BluRay Audio/Video sau Dolby Master HD Audio in 5.1 / 7.1 sau chiar 7.2

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community