FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ascultati pe 4 boxe ? speakers A+B......
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am inteles ce vrei sa spui. Si am citit topicul cuvant cu cuvant. Dezaprob insa atmosfera creata. Au fost date raspunsuri civilizate pana la un punct. Imi pare rau ca nu s-a continuat discutia in aceeasi maniera.
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:51 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu mai mult timp în urmă m-am jucat cu asta. E interesant.

http://music.hyperreal.org/artists/brian_eno/onland-txt.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu daca as avea A+B la amplificator as lega doua seturi de boxe, unele vintage si unele noi, si as folosi cand unele cand altele in functie de muzica ascultata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi e tare greu sa cred ca exista amplif-ul universal unde poti asculta pe el jazz si hip-hop doar schimband boxele ( a alege varianta A sau B conectate deja ) ...

Nu exista asa ceva ... Sistemul se alege in functie de ce gen de muzica asculti, nu exista in lume ceva universal !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar daca nu vrei sa faci un compromis de sunet la genul B.
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johnniewalker a scris:
Dar daca nu vrei sa faci un compromis de sunet la genul B.

Doar daca

scuze, lipsa buton edit

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

suntem pe hifi asa ca nu ma mir de impunsaturi intre guru audiofili si vesnicii invatacei , asa ca mine Razz ....revenind la topic , s-a spus un adevar mare , SCULELE SE ALEG IN FUNCTIE DE MUZICA ASCULTATA , daca cititi prima pagina si eu am zis CA ASCULT IN 4 BOXE MUZICA MODERNA , BASS&STUFF , nu jazz , clasica sau instrumentala , este EVIDENT ca daca asculti o inregistrare a unei formatii gandita stereo NICIODATA nu vei asculta in 4 boxe ....dar ca de obicei audiofilii inteleg gresit .......revenind la ce a postat bibi , din ce vad eu acolo , se leaga a 3a boxa in plusurile Lsi R ? sau nu am inteles eu Rolling Eyes
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DMX a scris:
eu am zis CA ASCULT IN 4 BOXE MUZICA MODERNA , BASS&STUFF , nu jazz , clasica sau instrumentala , este EVIDENT ca daca asculti o inregistrare a unei formatii gandita stereo NICIODATA nu vei asculta in 4 boxe ....dar ca de obicei audiofilii inteleg gresit

Eu nu-s audiofil, dar tot n-am inteles. Bass&stuff si muzica moderna nu sunt tot stereo? Ampliful nu este stereo?

Iesirile A/B la un amplif cred ca mai degraba sunt gandite pentru bi-wiring, sau pentru multiroom, eventual. Iar pentru cine doreste, sa usureze folosirea a doua perechi diferite de boxe, dar nu simultan. Nu vad care e rostul sa folosesti 4 boxe simultan, chiar nu vad, se produce (in cel mai bun caz) o amestecatura intre caracteristicile sonice care nu are cum sa fie ceva bun. Fiecare producator gandeste boxele pentru un anume sunet si raspuns, de la rezonanta cutiilor pana la crossovere, daca ai pus simultan doua perechi diferite s-a dus dreaq tot rationamentul alora.

Nu mai vorbesc de pozitionare si interactiunea cu camera. In rezumat, iese un talmes-balmes, iti bati joc de muzica, cum spunea si Cosmin_C.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bass & stuff -ul e tot stereo , evident , insa pentru mine suna altfel Razz
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi indicat si 2 subwoofer-e zic eu ... Wink
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai pe inteles: cu un sistem format din amplificator si (sau) boxe si cabluri de calitate modesta sunetul va fi plat, nu va avea spatialitate , soundstage, nu-ti va umple camera cu sunet. De aici apare tendinta incepatorilor intr-ale audiofiliei de a asculta muzica stereo pe 4 boxe, pe sisteme 5.1 etc.
Pe un sistem format din amplificator stereo,2 boxe si cabluri de calitate muzica va avea spatialitate, practic sunetul nu va mai veni din boxe (boxele "dispar") ci va umple toata camera, va fi un sunet 3D, ca sa folosim un termen la moda.
Deci parerea mea este ca pentru muzica stereo un amplif stereo, 2 boxe si cabluri de calitate sint suficiente. Nu irositi banii pe 4 boxe, sisteme 5.1 etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact ce inseamna muzica asta "MODERNA , BASS&STUFF" dar am cateva track-uri DJ Tiesto si Fatboy Slim folosite pentru teste de boxe si pot spune ca au clar soundstage care profita de o asezare stereo, chiar daca muzica e sintetica este plasata tridimensional in scena, cu diverse efecte care trec dintr-o boxa in alta si se invart in jurul camerei, virtual vorbind - evident, acest efect e facut muci de plasarea a 4 boxe in spatiul de auditie. De fapt cred ca doar la rap/hip-hop nu exista soundstage dar acolo chiar nu pot testa pentru ca nu suport deloc genul.

Deci parerea mea DMX, decat 4 boxe plasate in colturi mai bine schimba perechea aia de boxe cu unele mai mari si/sau mai potrivite cu genul preferat. Wink

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Alexx"]
DMX a scris:
Nu vad care e rostul sa folosesti 4 boxe simultan, chiar nu vad, se produce (in cel mai bun caz) o amestecatura intre caracteristicile sonice care nu are cum sa fie ceva bun. Fiecare producator gandeste boxele pentru un anume sunet si raspuns, de la rezonanta cutiilor pana la crossovere, daca ai pus simultan doua perechi diferite s-a dus dreaq tot rationamentul alora.

Nu mai vorbesc de pozitionare si interactiunea cu camera. In rezumat, iese un talmes-balmes, iti bati joc de muzica, cum spunea si Cosmin_C.



Si daca faci un chef si te distrezi si vrei sa ai presiune, asa cum am zis ca mai folosesc eu 4 boxe simultan, tot nu vezi sensul?

Ca atunci sa ma ierte al de sus, dar nu iti trebuie nici spatializare, nici soundstage, nici alte alea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DMX a scris:
catalinmetal a scris:
recomand utilizarea a minim 8 boxe, cat mai mari...!
in acest fel discotecile vor da faliment, garantat! iar pitipoancele vor veni in sir indian sa vaza minunea...

domnule , sa stiti ca la mine in casa nu se dau bairame , cu pitzi nu m-am inteles niciodata :twisted: , daca nu ascult vivaldi pe naim nu inseamna ca fumez etnobotanice si ascult manele ........nu cred ca sunteti persoana indicata a posta pe acest thread :roll:


daca te-ai citi mai atent, ai vedea ca nici macar tu nu esti prea indicat pe stereophile cu acest topic...

stereo inseamna 2 boxe (zdravene, depinde ce intelege fiecare prin zdravan).

casti, iphone-uri, boxe legate in serie, paralel etc, surround, sub-woofer, dupa mine nu au ce cauta la rubrica stereophile...

practic ii jignesti pe aia care au cladit un setup cu DOAR 2 boxe de-a lungul multor ani de experiente si cheltuieli!

in plus, daca ti-ai asumat faptul ca postand pe stereophile asemenea intrebari vei primi si anumite raspunsuri, fa-o pana la capat, si nu ma trata cu aprecieri, ca nu ma cunosti deloc! am facut o gluma, avand in vedere ce ai intrebat si mai ales, cum...

in rest, sanatate, am incercat si eu 4 boxe pe amplif stereo, stai linistit, sunt putine chestii in audio pe care nu le-am incercat, insa nu am intrat pe o sectiune purista de audio sa intreb ce si cum...

PS: nu ma dau in vant dupa Vivaldi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Deci parerea mea DMX, decat 4 boxe plasate in colturi mai bine schimba perechea aia de boxe cu unele mai mari si/sau mai potrivite cu genul preferat. ;)


iata singurul reply care ar fi trebuit sa apara, si asta in alt context, nu la stereophile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community