FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificatoare clasa D
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 4:56 pm    Titlul subiectului: Amplificatoare clasa D Raspunde cu citat (quote)

Am cautat pe forum dar n-am gasit un subiect dedicat, sau poate n-am cautat eu destul, dar nu sunt foarte rabdator de felul meu si in plus, daca exista cred ca este si foarte vechi.

Intrebarea este, ce experienta aveti cu amplificatoarele in clasa D? Iar scopul in care o pun este din pura curiozitate, pentru ca am vazut si aici pe forum si pe alte forumuri, inclusiv straine, o atitudine reticenta fata de ele, desi sunt multe firme de renume, ba chiar marea majoritate mai sus de clasa "budget", care produc amplificatoare in clasa D. Ca sa dau numai cateva exemple: Linn, Bel Canto, Jeff Rowland, NuForce, PS Audio etc.

Castigul in eficienta mi se pare de mare interes, dar pe de alta parte, daca se aude prost, e clar ca nu e nici o smecherie. Si totusi, imi vine greu a crede ca-si dadeau toti acestia cu stangul in dreptul.

Personal, nu am ascultat niciodata un astfel de amplif, dar sunt foarte curios sa ascult unul, prea sunt diferite parerile, care spun ca se aud superb, care ca suna moale si lesinat, care ca e la fel cu sunetul de 'lampa'.

Deci, cine a ascultat, ce anume a ascultat si cum i s-a parut? De asemenea, inteleg ca sunt cu surse in comutatie, dar si cu surse normale. E vreo diferenta sonica majora intre cele doua principii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 4:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un domn de pe la noi a schimbat si lampi si amplif in clasa AB cu unul in clasa D.Sper sa nu fie problema postarea
http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1376.0

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 5:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am incercat si eu o discutie cu subiectul asta acum ceva timp..
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=250982&highlight=#250982
intre timp tot mai multe firme "incearca" piata cu modele in clasa D ( cea mai mare surpriza a fost pt mine Audio Research). Poate acum sunt mai multi posesori si aflam ceva impresii.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clasa D este viitorul, fie ca e cu feedback analog sau cu control digital, sunt prea multe avantaje ca sa nu aiba succes. Desigur si aici depinde de implementare si componente ca sa ai performante, dar pentru zona consumer si chiar hi-fi se pot face produse bune la un pret acceptabil.
_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canibalu



Conectat la: 17 Noi 2007
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta chiar este un aparat care cred ca ar fi interesant de ascultat

http://www.devialet.com/technology.php

_________________
sad wings of destiny
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eficienta mare le face utile acolo unde trebuie f multa putere, dar nu se doreste un aparat cat un aragaz... de obicei pe multi-channel.

la capitolul rafinament ca linie generala nu sunt cele mai indicate...

exista si clasa T ca derivata, adica clasa D cu module Tripath. asa ceva gasim in multifunctionalul n-Vi de la Naim, care din pacate nu se mai fabrica, si care, pe multichannel, mi se pare un aparat extraordinar si pe sunet si imagine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificarile in clasa D nu sunt in mod curent cele mai bune amplificari din lume daca ne raportam numai la categoria de varf, genul "pretul nu conteaza"

Asta nu inseamna ca la un anumit nivel de pret nu poti gasi un amplificator in clasa D care sa fie mai bun decat altele construite in alte tipologii (A, AB, tuburi etc).

La fel, la un alt nivel de pret, cel mai bun poate fi altul in clasa A, si la alt nivel de pret altul in clasa AB.

Implementarea e totul, si auditia ar trebui sa primeze. Nu exista amplificator perfect, dar exista amplificator aproape perfect pt un anumit buget, sistem si gen de sunet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, dar vedeti voi, consideratiile generale de tipul asta le-am mai intalnit pana acum, ceea ce ma interesa pe mine era sa aflu pareri la prima mana a oamenilor care au ascultat amplifuri din clasa asta, eventual comparativ cu alte tipuri la buget/clasa similare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
Da, dar vedeti voi, consideratiile generale de tipul asta le-am mai intalnit pana acum, ceea ce ma interesa pe mine era sa aflu pareri la prima mana a oamenilor care au ascultat amplifuri din clasa asta, eventual comparativ cu alte tipuri la buget/clasa similare.


Smile Pai eu ti-am zis exact experienta mea, si ce as face eu. Am avut acasa o perioada suficienta si clasa AB si D, si asta era sfatul meu : nu va feriti de clasa D, dar nici nu credeti ca asta e "miezul". Urmatorul meu amplficator nu va fi ales pe criterii de "clasa", si nu ma feresc nici de clasa A. Dar nu inseamna ca voi crede automat ca ce e in clasa A e sublim, iar clasa D nu, sau invers.
Comparativ e clara treaba : clasa D ofera mult mai multa putere la aceeasi bani decat un design in AB, care iarasi ofera mult mai multa putere la aceeasi bani decat un design in clasa A. Acum, ai nevoie de puterea respectiva pentru boxele tale ? Depinde de la caz la caz.
Parerea ca AB sau D sunt "muschi fara minte", putere fara finete, este valabila poate doar ca o consideratie generala, dar se pot gasi exemple care sa demonstreze contrariul.

Oricum ar fi, tot va trebui sa asculti o clasa D comparativ cu A si/sau AB, ori la un dealer ori pe la vreun coleg forumist, Te-as ajuta eu, dar cum nu sunt din Bucuresti, va trebui sa gasesti alt amator Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca Alexx a deschis acest topic cu referire la amplifurile de subwoofer ci mai degraba domeniul de highend. De altfel la clasa entry level nimeni nu se grabeste sa intoduca amplif in clasa D. Dar nu pot fi neglijate Cabasse La Sphere care are 8 amplificatoare ICE power:
http://www.stereophile.com/standloudspeakers/608cab/index.html
totul pt ~ 170K USD
sau Audio Research DS450 pret catalog 7K Sterline:
http://www.techradar.com/reviews/audio-visual/hi-fi-and-audio/amplifiers/audio-research-ds450-710802/review
ori noul NAD M2 direct digital 6K USD:
http://www.stereophile.com/solidpoweramps/nad_m2_direct_digital_integrated_amplifier/index.html
In domeniul multicanal sunt multe branduri care prefera la Clasa D.
Important ar fi daca am beneficia de opiniile celor care au avut ocazia sa asculte ceva din noile realizari.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani, ai inteles exact la ceea ce ma refer.

In alta odine de idei, modulele ICE Power s-au raspandit ca ciupercile, din ce vad o gramada de amplifuri sunt facute pe baza lor, cu preturi variind de la (aproape) budget pana la cer. Tocmai asta ma face curios in privinta lor, sau macar a clasei D in general.

loserica, esti sfios? Razz Daca ai un clasa D acasa, fa-ti curaj si spune-ne cum ti se pare comparativ cu alte amplifuri pe care le-ai ascultat. Nu neaparat poezie audiofila, dar macar in linii mari.

Interesant e ca am vazut cel putin vreo doua astfel de amplifuri la publicitate, un Jeff Rowland si un PS Audio tin minte sigur, dar posesorii, sau fostii posesori, nu se inghesuie sa ne dea o parere.

Domnilor, curaj, va promit ca nu va acuz de publicitate mascata. Desi nu pot vorbi decat in numele meu, desigur Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de clasa D - a ascultat cineva dracia asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze n-a iesit link-ul:
http://www.devialet.com/index.php
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
Apropo de clasa D - a ascultat cineva dracia asta?

Eu intreb de orice amplificator si nu raspunde nimeni si vii tu cu unul de 12.000 de sterline. Sunt sigur ca asta e cel mai comun la noi in tara, o sa se duca topicul imediat in cateva zeci de pagini Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt sfios, dar nu inteleg exact ce fel de raspuns ai vrea. Ti-am zis deja ca nu exista doar un singur mod de a scoate sunet bun, si pana la urma sunetul este atat de subiectiv si necuantificabil incat ma abtin de la a da verdicte.

Nu pot sa vorbesc in numele clasei D, nici nu vreau. Amplificatorul pe care il posed (de un an si jumatate) este Jeff Rowland Concerto Integrated. Duce cam orice boxa, sunet foarte dinamic si rapid, senzatie de live. Si asta fara a sacrifica muzicalitatea. Canta de unul singur ? Nu. Doar intr-un sistem care ii pune in valoare aceste calitati. Prost n-a sunat in nici unul dintre sistemele in care l-am auzit eu, in schimb pe foarte putine sisteme am auzit intr-adevar ce poate.

Nu stiu daca asa suna orice clasa D, si nu vreau sa fac presupuneri. Precum am spus, pentru mine a contat sunetul, asa cum o sa conteze si la un eventual upgrade, n-o sa ma duc chitit pe un anumit gen de amplficare, sau pe o anumita firma. Si nici pe tine nu te-as sfatui sa faci asta.

Pana la urma iti dai seama ca daca intrebi de o anumita scula aflata in posesia cuiva, n-o sa vina nimeni sa iti zica "da domne, e o mizerie". Altfel, de ce ar mai avea-o in posesie ? Cred ca mai relevant pentru tine ar fi sa ceri sfatul unor fosti posesori. Vezi ca pe forumul audiofil.ro sunt vreo 3 care ii stiu eu care au avut exact asa ceva si altii poate si alte amplificari in clasa D.
Forumul asta oricum e destinat din pacate celor cu prea mult timp liber si orgolii mult prea mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community