FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificatoare clasa D
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca citesti explicatiile de pe site-ul respectiv pare ceva interesant (un amestec de clasa A si D). Poate ca in viitor apar si amplificatoare mai ieftine bazate pe tehnologia asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam off-topic :

loserica a scris:
Forumul asta oricum e destinat din pacate celor cu prea mult timp liber si orgolii mult prea mari.

O sa incerc sa reformulez, ca sa nu se simta careva jignit :
As dori sa avem parte de discutii mai constructive, nu numai de "scula x e de kko, ia uitati ce face dealerul y, userul z e vai de capul lui si nu stie ce e aia sunet audiofil".
Cred ca inca avem o sansa, de aceea nu m-am retras. Ce naiba, suntem o mana de oameni. Da, sculele nostre sunt bune, dar si ale altora sunt bune.
Hai sa mai lasam orgoliul deoparte si sa incercam sa discutam ca reprezentati ai unei natiuni civilizate, nu ca niste talibani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite mai aparu inca un posesor de Jeff Rowland care a ascultat amp-ul in 2 sisteme diferite: al meu si al lui loserica. In al meu rasufla destul de usurat deocamdata iar in al lui loserica cu siguranta nu gafaie iar valoarea componentelor lui (calitativ vorbind si nu cantitativ) este foarte mare. Si asta ar trebui sa spuna multe. Cred ca piloteaza Raidho-urile astamparate cu mare finete si cu un excelent control. ICE Power sunt privite cu mult scepticism dar daca te uiti in ce sisteme sunt inglobate amp-uri de la JR si Bel Canto, treaba asta ar trebui sa ridice un semn de intrebare pentru acei posesori ale caror clase A/AB zburda cu lauri pe plaiurile mioritice. Aici evident ca si clasa de pret isi spune cuvantul. Cu siguranta o clasa D entry-level nu poate pune probleme multor amp-uri. Insa o data ridicata stacheta lucrurile nu mai sunt asa de clare. Consider ca loserica si-a expus parerea foarte obiectiv. Cea mai buna solutie este sa faci o auditie care poate fi revelatorie.
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

loserica a scris:
Cam off-topic :

loserica a scris:
Forumul asta oricum e destinat din pacate celor cu prea mult timp liber si orgolii mult prea mari.

O sa incerc sa reformulez, ca sa nu se simta careva jignit :
As dori sa avem parte de discutii mai constructive, nu numai de "scula x e de kko, ia uitati ce face dealerul y, userul z e vai de capul lui si nu stie ce e aia sunet audiofil".
Cred ca inca avem o sansa, de aceea nu m-am retras. Ce naiba, suntem o mana de oameni. Da, sculele nostre sunt bune, dar si ale altora sunt bune.
Hai sa mai lasam orgoliul deoparte si sa incercam sa discutam ca reprezentati ai unei natiuni civilizate, nu ca niste talibani.

Nu-mi dau seama la ce se refera tot comentariul asta in contextul acestui topic. Paranoia pune iar stapanire pe forum? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

loserica a scris:
nu inteleg exact ce fel de raspuns ai vrea. Ti-am zis deja ca nu exista doar un singur mod de a scoate sunet bun, si pana la urma sunetul este atat de subiectiv si necuantificabil incat ma abtin de la a da verdicte.

Nu pot sa vorbesc in numele clasei D, nici nu vreau. Amplificatorul pe care il posed (de un an si jumatate) este Jeff Rowland Concerto Integrated. Duce cam orice boxa, sunet foarte dinamic si rapid, senzatie de live. Si asta fara a sacrifica muzicalitatea. Canta de unul singur ? Nu. Doar intr-un sistem care ii pune in valoare aceste calitati. Prost n-a sunat in nici unul dintre sistemele in care l-am auzit eu, in schimb pe foarte putine sisteme am auzit intr-adevar ce poate.

Nu vreau un anume fel de raspuns si sunt constient ca sunetul e necuantificabil, iar parerile cu privire la el subiective. Nu m-am nascut ieri si nici nu e prima oara cand port discutii pe un forum.

Ma multumesc cu pareri subiective, dar avizate, nu din poze, daca intelegi ce vreau sa spun. Adica nu imi doresc citate misterioase si pareri din citite de pe net. Ca sa rezum, raspunsul tau referitor la amplif mi se pare destul de relevant, cam asta cautam. Cu cat mai multi, cu atat mai bine. O eventuala comparatie cu ceva din aceeasi categorie dar in topologie A sau A/B ar fi chiar mai interesanta.

loserica a scris:
Nu stiu daca asa suna orice clasa D, si nu vreau sa fac presupuneri. Precum am spus, pentru mine a contat sunetul, asa cum o sa conteze si la un eventual upgrade, n-o sa ma duc chitit pe un anumit gen de amplficare, sau pe o anumita firma. Si nici pe tine nu te-as sfatui sa faci asta.

Nu intentionez sa fac asta, am si specificat ca sunt curios sa aud pareri avizate, atata tot. Pura curiozitate.
loserica a scris:
Pana la urma iti dai seama ca daca intrebi de o anumita scula aflata in posesia cuiva, n-o sa vina nimeni sa iti zica "da domne, e o mizerie". Altfel, de ce ar mai avea-o in posesie ? Cred ca mai relevant pentru tine ar fi sa ceri sfatul unor fosti posesori.

Poate ca da, poate ca nu. Eu nu am cerut neaparat parerea unor posesori, dar pana la urma atat de mica e participarea, ca ma multumesc si cu asta. Iar cat despre orgolii avand ca subiect propriile aparate... mai sunt si oameni care admit ca alte aparate se aud mai bine sau macar daca sunt de parere ca se aud mai prost ar putea sa explice de ce, gasesc ca e instructiv si asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ascult de citiva ani la un amp DIY cu module Hypex high grade. initial cu sursa liniara iar in prezent cu sursa in comutatie (comerciala, nu DIY).
am ramas chiar si eu surprins recent sa vad ca din ce in ce mai multi producatori folosesc aceste module in ampuri din zona keuro.
o diferenta clar sesizabila fata de clasa A/AB e basul mai timid. am ascultat pe Rockna Fiction citeva luni si sunetul Hypexurilor il percep mai rece din acest motiv. am repetat comparatia cu o alta clasa A si simptomele au persistat. din alte puncte de vedere diferentele au fost mici si greu de sesizat la o auditie superficiala.
legat de perceputa lipsa a basului, am citit mai demult pe diyaudio o explicatie chiar a lui Bruno Putzeys. daca-mi amintesc bine era vorba de independenta damping factorului cu frecventa in cazul implementarii lui, ceea ce duce la un control mai bun al membranei.
Nu-Force au fost bine primite (nu am ascultat) dar reviewurile mai putin corect politice le-au desfiintat. mai ales in comparatie cu clasele D ajunse la maturitate, gen ICE-Power sau Hypex.
impresia mea este ca amplificatoarele in clasa D sint greu de proiectat bine. daca e sa ne gindim doar la EMI si deja e imputita treaba.
as indrazni sa spun ca la nivel semi-DIY Hypex sint poate cea mai ieftina si scurta cale spre calitate autentica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johndoe inca o data, nu vreau sa cumpar maine asa ceva, insa e atata tacere in privinta lor, ca ma roade curiozitatea, chiar nu se poate sa spuna nimeni nimic? Uite ca pana la urma s-a putut, cu putina insistenta Wink

Iar despre ICE power, exact asta vroiam sa spun si eu mai sus. Daca privim la unele sisteme in care sunt utilizate, e drept ca modificate, sau cel putin asa sustin cei care le utilizeaza, incepi sa-ti pui semne de intrebare, iar eu axact asta fac. Intreb ce e de capul lor si a altor implementari de aceeasi natura, adica din clasa D. Bineinteles, totul trebuie mentinut in limite comparabile, altfel discutia isi pierde orice relevanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
Nu-mi dau seama la ce se refera tot comentariul asta in contextul acestui topic. Paranoia pune iar stapanire pe forum? Rolling Eyes


Eu zic sa mai asteptam putin, e imposibil sa nu vina corul broastelor raioase si sa deraieze si acest thread (parca ar fi primul) Smile

M-as bucura sa gresesc, si atunci iti cer scuze anticipat pentru off-topic Smile

Iar tu imi ceri sa ii starnesc, sa scriu eu aici pe forumul lor ca un amplificator in clasa D cu module de la Bang & Olufsen si surse in comutatie e mai bun decat altele in aceeasi gama, si sa mai dau si nume Very Happy

Asta vroiam sa zic, nivelul forumului nu imi permite sa fac acest lucru. Asta pentru ca pana la urma ar ramane tot ca ei, ca deh, au mai mult timp pentru a posta si probabil mai mult de demonstrat. Stii tu, nu poti sa te pui cu morile de vant Smile

Ca defecte, pot sa spun ca bassul este poate prea bine controlat (damping factor > 1000), asa ca in anumite sisteme / camere poate da impresia ca lipseste ceva acolo. De fapt nu lipseste decat boom-boom-ul. In acele sisteme, alt amplificator poate fi mai bun. Asta nu se intampla peste tot insa.
Iar timbral, desi este foarte bun, mult peste ceea ce se spune de catre rauvoitori despre clasa D in general, se poate si mai bine (la bani dubli)
Conteaza si potrivirea cu sistemul, ii trebuie componente foarte rapide in rest, si de regula, e mofturos si la cablare, tot din acelasi motiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, acum am inteles ce vroiai sa spui. Destul de indreptatia parerea, sa fiu sincer, sa speram ca totusi nu se intampla asa.

In rest, multumesc pentru informatii. Evident ca intotdeauna se poate mai bine, tocmai de asta am specificat ca ar trebui sa vorbim despre lucruri comparabile, altfel nu ajungem nicaieri. Pana la urma nu traim in abstract, totul se rezuma la bani, atat pentru noi, cat si pentru producatori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singura experinta digitala la subiect, am fost anul trecut la Master HiFi. Am fost sa ascult Dali Euphonia MS5. Erau intr-un sistem cu Lyngdorf. Spre surprinderea mea sunetul nu era deloc asa cum mi-am imaginat. Aveam cu mine un disc pe care il cunosteam bine si pe care l-am ascultat si sincer mi-a placut. Dar pt ca totul era nou nu stiam cui sa dau mai mult credit...pt Dali? pt CD de la Lygdorf? sau pt ampliful digital. De fapt marele merit era pt "room perfect" care era la lucru in preamplif. Ce am remarcat in mod deosebit era viteza, aici cred ca amplificatorul "era vina".
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
Singura experinta digitala la subiect, am fost anul trecut la Master HiFi. Am fost sa ascult Dali Euphonia MS5. Erau intr-un sistem cu Lyngdorf. Spre surprinderea mea sunetul nu era deloc asa cum mi-am imaginat. Aveam cu mine un disc pe care il cunosteam bine si pe care l-am ascultat si sincer mi-a placut. Dar pt ca totul era nou nu stiam cui sa dau mai mult credit...pt Dali? pt CD de la Lygdorf? sau pt ampliful digital. De fapt marele merit era pt "room perfect" care era la lucru in preamplif. Ce am remarcat in mod deosebit era viteza, aici cred ca amplificatorul "era vina".


Da, amplif-urile astea au aceasta vina intr-adevar (damping factor f mare). Creditul se da fiecarei componente in parte. Daca o componenta este slaba, aceasta veriga slaba rupe lantul gros. Daca nu l-a rupt, cu siguranta toate componentele au fost la inaltime. Very Happy

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi amintesc ca am avut acum ceva timp ocazia sa ascult un amplif in clasa D la un amic. Impresia nu a fost favorabila, vocile sunau rece si distant. Daca imi amintesc corect, cand am fost intrebat de un alt amic ce nu mi-a placut, parca am spus ca 'vocile mi se pareau ca de robot'. Nu sunt sigur daca vina apartinea amplifului sau daca era ceva in neregula cu intregul sistem. Cert este ca am ramas cu impresia ca un amplif in clasa D nu este ce trebuie pentru sunet, totusi nu exclud varianta ca intr-un sistem echilibrat sa imi placa o asemenea abordare.
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Imi amintesc ca am avut acum ceva timp ocazia sa ascult un amplif in clasa D la un amic. Impresia nu a fost favorabila, vocile sunau rece si distant. Daca imi amintesc corect, cand am fost intrebat de un alt amic ce nu mi-a placut, parca am spus ca 'vocile mi se pareau ca de robot'. Nu sunt sigur daca vina apartinea amplifului sau daca era ceva in neregula cu intregul sistem. Cert este ca am ramas cu impresia ca un amplif in clasa D nu este ce trebuie pentru sunet, totusi nu exclud varianta ca intr-un sistem echilibrat sa imi placa o asemenea abordare.


Cred ca exista amplificatoare de 1k eur si de 10k euro. Plus ca nu ai dat detalii despre sistem. Very Happy

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se tot vorbeste despre viteza amplificatoarelor in clasa D.
Este oare suficient ?
Nu cred. Pot fi catalogate ca fiind niste atleti desavarsiti, dar fara rafinament. Bogatia timbrala nu este atuu-ul lor cel mai bun.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre clasa D analogica si clasa A/AB nu sunt mari diferente de sunet, chiar daca abordarea tehnica e diferita. Sunt anumite limitari dar tin exclusiv de componentele folosite si nu de solutia tehnica in sine. La aceiasi bani suna cam la fel.

Alta e povestea cu clasa D digitala, inca destul de rara pe piata si mult subestimata. Aici pot aparea surprize imense, in sensul ca amplificatoare de 3000 euro in clasa D digitala pot avea un sunet high-end si comparabil cu eforturi de 10k+ euro pe analogic - unde componentele si tweak-urile tehnice necesare ca sa tii un semnal curat pana in boxe sunt foarte scumpe.

Clasa D digitala este foarte greu de implementat corect dar este cel mai scurt drum catre high-end. Deocamdata putine firme au cunostintele, experienta si banii sa dezvolte asa ceva in hi-fi si multe se multumesc cu solutii ieftine pe home cinema. Sony si Panasonic au avut acei bani dar pentru ca interesul lor nu e hi-fi ci HT au renuntat repede. Firme de nisa ca Lyngdorf, TACT, Esoteric si mai recent NAD cu M2 au aratat ca se poate scoate mult din clasa D digitala dar putin au "curajul" sa renunte la scule clasice, dovedite, ca sa incerce ceva nou.

_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community