FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rack DIY?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 12:50 am    Titlul subiectului: Rack DIY? Raspunde cu citat (quote)

cerinte:
- sa fie ieftin
- sa poata fi facut din materiale usor de gasit si prelucrat
- sa fie usor de realizat (nu mai am timp ca alta data)
- sa nu zic "macar e ieftin" cind ma uit la el

ma gindeam la ceva cu picioare din tevi vopsite electrostatic si blaturi din MDF (eventual 2 suprapuse). problema e ca MDF-ul cere finisare si asta consuma timp si nervi (vezi cerinta 3). finisarea cu furnir natural ar fi cea mai pe gustul meu dar consuma timp si lacuirea pe timp de iarna nu e o ideea buna (miros + imposibilitatea aerisirii). am auzit de varianta cu finisare cu ceara dar nu stiu detalii.
exista si varianta cu blaturi de granit dar n-am idee de unde se pot procura si cit de greu e de prelucrat.
sticla nu prea ma incinta din motive de disponibilitate, pret, finisare si sincer aspect.

rezumind, ma intereseaza in principal niste idei pentru confectionarea blaturilor cu efort si pret minim.

nu vreau nimic pretentios ca forma. imi place eleganta clasica.

PS: va rog sa nu incercati sa ma convingeti ca-mi pierd timpul daca nu cumpar ceva de-a gata de minim 500 de euro, nu am chef de dezbateri filozofice. multumesc Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 12:50 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Blaturi din granit sau alta piatra (sau chiar sticla groasa) sunt excluse datorita pretului - o sa ai un soc cand ai sa le alfi.
O solutie mai buna decat mdf ar fi hdf, dar iar intervine problema cautarii.
Oricum o dai, pana la urma nu va iesi simplu si usor, nici constructia, nici finisajul. Sad

Mai bine incepe sa cauti materiale pe net, caci in oras va fi un cosmar (alergatura si timp consumat... Twisted Evil ).

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 10:01 am    Titlul subiectului: Re: Rack DIY? Raspunde cu citat (quote)

calind a scris:
exista si varianta cu blaturi de granit dar n-am idee de unde se pot procura si cit de greu e de prelucrat.

Legat strict de acest aspect, cateva linkuri cu adrese utile:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=23129&highlight=granit
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24854&highlight=granit
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=21925&highlight=granit
...si un anunt mai vechi:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24632&highlight=granit

LE: Imi cer scuze, nu m-am uitat la locatie! Embarassed

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Preturile "pietroaielor" in Iasi sunt mult mai mari ...
Acum 3 ani, pt o placa de granit negru de 6cm grosime, 30 x 45cm, mi s-a cerut 3,6 mil. Exclamation
E drept, cu tot cu taiere si bizot, dar desi acestea erau "slefuite", se prezentau mate si urate fata de suprafata placii, care era de un negru lucios.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stejar sau fag la cei care fac scari de lemn; il poti finisa foarte fin, ii pot da ei cu lac sau un ulei...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 12:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite aici am construit un rack gasesti si informatii legate de materiale prin acel subiect:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26284&highlight=rack+modular

Ca si incadrare in cerintele tale doar la 1(pentru cum arata, si cat costa unul echivalet comercial) si la 4.

Am studiat problema asta destul de serios cand l-am poriectat si nu exista o solutie sa il faci sa arate bine si ieftin si simplu. Un rack cu 4 piciore si 3 blatri patrate arata........ banal cam indiferent de ce incerci sa ii faci, poate daca se moteaza la prideri niste acesorii aurite incepe sa canstige un pic la aspect.

Sticla nu este chiar atat de scumpa si se peoate prelucra la firmele care o vand.
La rack-ul facut de mine prima data am incercat sa imi fac blaturile la o firma de usi si mi-a cerut 1000ron fata tva pe 4 blaturi(mai scumpe decat o usa de la aceeasi firma, din care se puteau taia). Sfatul meu operatiile de finisare sa le faci singur daca le vei da altcuiva sa ti le faca va crere multi bani si e normal deorece cer mult timp si atentie si daca e pe langa muncitor mai trebuie sa manace si alti oameni si mai trebuiesc platie si taxele la stat.

Am atasat o poza cu un alt desig de rack pe care l-am facut, poate te ajuta ca inspiratie.



Shooting 1.jpg
 Description:
 Filesize:  184.53 KB
 Viewed:  150 Time(s)

Shooting 1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am hotarit sa fac ceva de genul:
blaturi dreptunghiulare de cca 65x45 (3 probabil), facute din cite 2 placi de MDF de 19 lipite. furnir de mahon deasupra si pe canturi. intre blaturi nu sint inca hotarit daca sa pun teava metalica (problema cu rigidizarea ansamblului) sau niste picioare tot din MDF suprapus astfel incit sa dea sectiune de 6x6 cm. furniruite si ele, evident. estetic varianta cu teava cistiga dar e un plus de complexitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic sa nu te grabesti, aduna cat mai multe modele si pe urma te apuci de lucru.
o sa atasez si eu cateva variante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu ma grabesc. doar ca ceva mai complex deranjeaza la cerintele de pret si... complexitate Smile de exemplu, e posibil ca utilizind tevi sa nu scap de trecutul pe la un sudor.
sincer varianta cu MDF furniruit mi se pare superioara estetic chiar si multor rackuri comerciale. sint fan al aspectului natural si al elegantei simple Smile

oricum, sint deschis la variante neconsumatoare de mult timp si bani. probabil exista multe combinatii care nu mi-au trecut prin cap.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fara tirant


diy-rack-schem.jpg
 Description:
 Filesize:  8.75 KB
 Viewed:  826 Time(s)

diy-rack-schem.jpg



diy-rack-empty.jpg
 Description:
 Filesize:  10.44 KB
 Viewed:  826 Time(s)

diy-rack-empty.jpg



diy-rack-close.jpg
 Description:
 Filesize:  9.01 KB
 Viewed:  826 Time(s)

diy-rack-close.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu arata rau si nu e departe de ceea ce-mi place mie.
insa mi se pare destul de dificil la nivel DIY. n-am idee unde pot gasi placaj, iar daca folosesc MDF furniruirea partilor curbate ar fi o problema.
nu m-as da inapoi nici de la varianta din lemn masiv natural, la comanda. ca aspect pe mine m-ar unge la suflet dar mestesugarii sint greu de gasit in vremurile astea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adaug cateva modele ca sursa de inspiratie.
am ales variantele mai abordabile.
























Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru poze.

sint citeva care arata foarte apropiat de ce am eu in cap.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte reusite modele. Cochetam si eu cu ideea de a-mi face singur un rack, inca nu am renuntat la ea, dar nu stiu in Bucuresti unde exista un magazin cu componente din astea de mobilier dar multe sa-ti permita sa faci o gama diversificata de modele.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Valdi a scris:
Foarte reusite modele. Cochetam si eu cu ideea de a-mi face singur un rack, inca nu am renuntat la ea, dar nu stiu in Bucuresti unde exista un magazin cu componente din astea de mobilier dar multe sa-ti permita sa faci o gama diversificata de modele.



Si eu sunt interesat de un rack care sa izoleze aparatele de vibratiile din jur. Influentele in sunet pot fi uriase.
Ma gandesc ca o solutie de compromis (pana se gaseste acel rack), ar fi dispunerea sculelor pe placi de marmura/granit direct pe parchet.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community