FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor ReVox B77 mk2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:37 am    Titlul subiectului: Ajutor ReVox B77 mk2 Raspunde cu citat (quote)

Detin un B77 MK2, capetele inca au pata rosie fara sa fie umblate, si nu sunt in o stare de uzura avansata, dar totusi am acel crosstalk relativ mare, si e foarte foarte foarte suparator mai ales intre melodii unde se aude basull adanc de pe pistele paralele, da, dupa cum ati ghicit, este vorba de un 4track .

Am nevoie de ajutor pentru o aliniere.

As putea mai tarziu sa pun si link spre o inregistrare, pentru cine e interesat daca e normal sau e problema de aliniere.

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:37 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Esti sigur ca magnetofonul care a inregistrat acele benzi era reglat cum trebuie? La inregistrarile facute pe Revox apare acest efect?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andyc a scris:
Esti sigur ca magnetofonul care a inregistrat acele benzi era reglat cum trebuie? La inregistrarile facute pe Revox apare acest efect?


Problema apare si cand inregistrez. Pe alt aparat nu am avut problema cu inregistrarile facute pe revox.

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista inca sigiliile cu vopsea rosie pe suruburile reglaj azimut ale capului de redare respectiv inregistrare? Problema mai poate fi si de la dereglarea ( daca s-a umblat) al tape guide-ului dinspre rola presoare - cel cu arc sub el. Daca intr-adevar este necesara alinierea trebuie o banda test facuta pe un mag full track cu ton de 10 khz la -20dB plus un program cu osciloscop si reglajul in faza cu ajutorul figurii Lissajous. Ideal ar fi o banda test originala, dar asta cam iese din discutie fiind f scumpa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe suruburi la capete este vopseaua rosie, nu este umblat, la fel este pata de vopsea rosie si pe piulita de la ghidajul cu arc.
Momentan nu cunosc pe nimeni in oras care sa se ocupe se asa ceva si chiar sa stie ce sa faca.

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aparatul a avut fenomenul de crosstalk de la inceput, sau a aparut la un moment dat? Ar fi binevenite niste poze in detaliu cu capetele, rola presoare si ghidaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Aparatul a avut fenomenul de crosstalk de la inceput, sau a aparut la un moment dat? Ar fi binevenite niste poze in detaliu cu capetele, rola presoare si ghidaj.


A aparut mai pronuntat, deranjant, de un an in coace, ceva de genul.

Poze : http://img811.imageshack.us/g/revox007.jpg/

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr inceput as face urmatorul experiment:inregistrarea unui ton de 1 khz pe acest mag cu ajutorul programului Audacity care are generator de ton. Apoi as reda materialul inregistrat, iar iesirea mag-ului trebuie cuplata la intrarea placii de sunet a PC pe care ruleaza programul Visual Analyzer pus in mod XY osciloscop si vazut daca faza intre canale este de forma 0 sau / . Link-ul de unde se poate descarca programul:

http://www.sillanumsoft.org/download.htm

Eventual o poza cu figura in XY a benzii redate cu 1 khz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folosesc Adobe audition pe PC pentru masterizare multitrack, am acolo tot ce e nevoie, da, din operatiunea asta ar trebui sa reiasa daca este decalaj de azimuth intre capul de redare si cel de inregistrare.
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: (nu am edit la postul de ma sus) Uzura capului de redare pare avansata in poza ? pot spune ca in poza e mai pronuntat efectul din cauza unghiului diferit de reflexie.
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Ptr inceput as face urmatorul experiment:inregistrarea unui ton de 1 khz pe acest mag cu ajutorul programului Audacity care are generator de ton. Apoi as reda materialul inregistrat, iar iesirea mag-ului trebuie cuplata la intrarea placii de sunet a PC pe care ruleaza programul Visual Analyzer pus in mod XY osciloscop si vazut daca faza intre canale este de forma 0 sau / . Link-ul de unde se poate descarca programul:

http://www.sillanumsoft.org/download.htm

Eventual o poza cu figura in XY a benzii redate cu 1 khz.


http://img831.imageshack.us/g/phase.png/

white noise + 1khz , inregistrarea a fost facuta la 24bit /96khz , la fel si generarea semnalelor.

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna masuratoarea, e destul de mic decalajul de azimut intre cele 2 capete. Din poza nu reiese ca ar fi mare uzura capului Play. As incerca totusi si cu alta rola presoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Foarte buna masuratoarea, e destul de mic decalajul de azimut intre cele 2 capete. Din poza nu reiese ca ar fi mare uzura capului Play. As incerca totusi si cu alta rola presoare.


Asa ca fapt divers am inregistrat o piesa in format flac de pe un maxell

http://dl.dropbox.com/u/1149712/Track%201.flac

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 5:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inregistrare cu problema de crosstalk:

http://snd.sc/eNBetp

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pacat ca stam departe, te-as fi putut ajuta cu o banda test facuta pe Revox 99 full track. Ascult putin mai tarziu cele 2 inregistrari, am multa treaba. Tinem legatura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community