FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rodaj difuzor SAL XPRO 5280
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 3:19 pm    Titlul subiectului: Rodaj difuzor SAL XPRO 5280 Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat de curand un difuzor SAL XPRO 2580 pentru o calitate mai buna la bass..dar se aude ciudat cand membrana se misca mai tare ( gen 'bass i love you' )..trebuie rodat? daca da cum?
Am venit cu o poza a difuzorului si un video cu sunetul problema.
[img]http://img692.imageshack.us/img692/8281/fotografie0014.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=S1_8UTYu2_U[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 3:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vlady_ZCH



Conectat la: 22 Feb 2006
Mesaje: 215
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare te astepti la mai mult decat acest woofer poate oferi Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pare mai degraba problema de amplificare, degeaba pui cel mai bun difuzor din lume daca ai distorsinui si lipsa de control de la amplificare...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

distorsiuni la volumul 40% ? wtf?! cum pot rezolva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alt amplificator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Alt amplificator.

sa redea 5.1 ? si sa imi miste si spectometrul de la displayul subwooferului ? ar fi ceva daca as gasi
dar nu pot schimba o piesa ceva prin el ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Alt amplificator.

sa redea 5.1 ? si sa imi miste si spectometrul de la displayul subwooferului ? ar fi ceva daca as gasi
dar nu pot schimba o piesa ceva prin el ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai precis ce piesa ai schimba dintr-o Dacia Lastun ca s-o aduci la parametrii unui Logan de exemplu?
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mda..am dat banii pe difuzor degeaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am sa ma duc cu amplificatorul la un service..poate trebuie schimbat finalu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu sunt electronist, insa in umila mea parare daca finalul (finalii mai degraba) ar avea probleme, amplificatorul nu ar merge deloc, sau ar face urat la orice volum, fie mic sau mare.

Ce aud acolo la tine e mai degraba o sursa de alimentare crunt subdimensionata.

Tristul adevar pe care-l banuiesc (sa nu ma urasti pentru ca ti-l spun) e ca subwooferul tau asa se presupune ca trebuie sa faca, la ce piese s-au pus in el. Elementul de rezistenta e aspectul estetic, luminitele care danseaza pe ecranul lui, etc.

Posibil ca tu sa ai si volumul foarte tare direct de la sursa (PC, CD-player, whatever) si sa-i saturezi intrarea. Daca lasi mai jos de la sursa vei obtine baraielile alea oribila la 80% sa zicem din volum, in loc de 40%. Daca lasi cat trebuie s-ar putea sa se intample minunea, sa se auda bine (desi poate nu atat de tare pe cat te-ai astepta).

Apropos, ce putere se presupune ca are?

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauuuu



Conectat la: 03 Feb 2011
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

100w pe woofer si 20w pe fiecare satelit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady_ZCH



Conectat la: 22 Feb 2006
Mesaje: 215
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar nu am inteles de ce ai schimbat difuzorul original?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum adica de ce, pentru ca suna distorsionat... dar din pacate nu era de la difuzor, lucru care l-ar fi putut afla daca intreba inainte pe forum. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vlady_ZCH



Conectat la: 22 Feb 2006
Mesaje: 215
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
lucru care l-ar fi putut afla daca intreba inainte pe forum. Wink

Fix la asta ma refeream, in sensul ca era evident ca nu era de vina difuzorul ci tot ansamblul pentru ca ele sunt facute din fabrica de aceeasi calitate(amplificatorul si difuzoarele)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community