FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PC si placa sunet audiophile
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:45 pm    Titlul subiectului: PC si placa sunet audiophile Raspunde cu citat (quote)

As dori sa stiu ce parere aveti despre a avea un pc ca sursa de muzica. ideea ar fi un pc silent, cu o carcasa de aluminiu sa se integreze ca si aspect, avand o placa audio de calitate, dar mentionez fara dac extern.
de aceea nu i-au in considerare dac-ul extern pentru ca imi este mai comod sa fac un upgrade la calculatorul actual din pretul dac-ului.
am citit cateva articole pe strerephile.com, mai precis asusul xonar, si domnul atkinson era foarte multumit de calitatea placii, daca dansului e bine, consider ca nici eu nu as avea probleme. ce alte placi de sunet ati mai folosit?? pe okazii sunt cateva cu review si rating chiar bun, esi juli@, audiotrak prodigy hd2, asus xonar d1,d2, m-audi 2496, ce parere aveti??
consider pc-ul deoarece ne aflam intr-o era digitala , muzica mea e flac 90% si este si comod de utilizat. recomandari, sugestii, crititici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
adycoke2



Conectat la: 07 Dec 2010
Mesaje: 14
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa merg pe ESI Juli@ apoi m-am hotarat la un DAC extern.
_________________
audiofool in devenire Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un DAC ar fi indicat, daca nu o placa de sunet prodigy hd2, cu op-ampi 2lt1364+lt1361 va suna foarte bine, pentru cat poate suna de bine o placa de sunet in acesti bani ( ~100E ).
audiophile 2496 se gaseste chiar ieftin ( cam 200 lei ) si suna bine in banii aia.
prodigy hd2 are dac AKM3496, adica varful de la AKM. Acelasi dac bun il are si emu0404 pci doar ca asta din urma nu are op-ampii pe socket si nu se poate moda prea usor. la emu0404 pci exista probleme cu win7 64. Daca totusi vrei si ceva eq si soft stufos mai bine mergi pe titanium HD, cu toate ca e cam scumpa dar e un fel de all-in-one pentru pc, care la randul ei se pot modifica si pe ea op-ampii dupa gustul tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe okazii am vazut si un esi si un audiotrak,numai ca nu resusesc sa dau de proprietar. audiotrak este destul de laudat pe net, m-am gandit la varianta asta deoarece dac extern sub 200 euro nu gasesti bun, plus la asta se mai adauga pretul pc ului , si atunci m-am gandit ca din banii astia pot scoate o sursa de muzica decenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prodigy hd2 advance DE in configuratia de mai sus am eu si suna foarte ok. da-mi un pm daca vrei mai multe detalii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
gionloc



Conectat la: 06 Mai 2009
Mesaje: 21
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu iti recomand HD2 in configuratia de mai sus - cu LT1361 + 2LT1364.
HD2 are opampii pe soclu DIP8, nu ai niciun stres cu modarea, dezlipit, lipit, cum ai avea pe m-audio, de exemplu.
iar cu LT suna mai bine decit m-audio. opampii LT te vor costa 150 de lei (comandati pe farnell), insa in 400 de lei, pretul total, nu gasesti nimic mai bun pentru calc.
eu folosesc audiotrak pentru a amplifica o pereche de casti cu impedanta de 600 de ohmi. si e brici. la banii ei nu gasesti amplif de casti sa sune la fel de bine.

daca te gindesti la dac, sa nu iei beresford cayman. l-am avut, am schimbat pe el condesatori, cei de pe alimentare, cei de pe iesire, am pus elna silmic, nu merita banii. nu suna bine, in ciuda sacilor cu ovatii de pe net.

asa ca ori HD2 in configuratia de mai sus, ori - la 3-4-5-600 de lei, un cdplayer vechi (din serii decente de la philips, marantz, grundig sau sony) pe care sa-l modifici, sau sa-l gasesti gata modificat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la cd playere din seriile mai vechi cautam cu tda1541 , iar placa de sunet nu o sa le folosesc cu casti, nu imi place sa ascult muzica prin casti. dac-uri ce recomandati, ieftine si acceptabile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
gionloc



Conectat la: 06 Mai 2009
Mesaje: 21
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, cele cu tda1541,
am patru cdplayere de acest fel.
daca stii sa ti le modifici e cea mai buna optiune. insa nu orice model cu tda1541 merita banii. adica nu din orice model, prin modificare, obtii rezultate deosebite. eu am un grundig 8400mk2 facut non oversampling, elna silmic ars in el, alimentarea refacuta, merge foarte bine. si un sony cdp-710 modificat, bun si acesta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am inteles, la priceput inca stam f prost Wink) , la electronica nu eram bun niciodata, acest hobby de un an tot ma "chinuie" ,dar progresez. totdeauna mi-ar fi placut sa am ceva scule, dar din bursa nu prea se strange , decand lucrez altfel sta treaba. ca idee, stiti ceva titluri de catri chiar si in engleza, despre electronica hifi, asa ca sa ma mai educ putin. cred ca o sa raman la varianta audiotrak prodigy hd2 pe moment, si toate le bag intr-o carcasa de aluminiu sa arate si bine langa amplif.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi si aici o discutie

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22571

mie dintre Prodigy HD2 si Xonar D1 mi-a placut mai mult Xonar-ul

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 11:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi pt link, idei folositoare am citit si acolo, inca tot nu m-am decis ce si cum. ma gandesc si la un dac, dar din pacate costa unul mai mult decat intregul meu sistem Sad , greu e cu banii la noi Smile)) ca si soluti tot am sa aleg pci, nu cred ca va disparea asa de repede de pe piata, si low profile ca sa incapa intr-o carcasa htpc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"mie dintre Prodigy HD2 si Xonar D1 mi-a placut mai mult Xonar-ul"


ce gen de muzica ascultai pe ele , si in ce configuratie??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 1:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.okazii.ro/catalog/52520913/cd-player-denon-dcd-3000-.html

e cd player de varf si se poate folosi si doar DAC-ul lui. Nu ai nevoie de placa de sunet, cea incorporata prin spdif face fata cu brio.
are 4 dac-uri burr brown pcm1702
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atti a scris:
"mie dintre Prodigy HD2 si Xonar D1 mi-a placut mai mult Xonar-ul"
ce gen de muzica ascultai pe ele , si in ce configuratie??

Multa instrumentala si ambientala (Buddha Bar, Chris Spheeris .....), anii 70-80 (de ex Abba ...si tot ce-a fost muzica buna pe vremea aia si azi nu mai e), muzica de film (Hanz Zimmer, Joshua Ralph, John Williams ...etc), putin rock (Europe, Dream Theater etc) si in general tot ce se mai numeste muzica buna, orice gen.
90% din muzica o am lossless. PC practic mut.
Ascult pe NAD C325BEE + Magnat Monitor 880 (putin "tunate" si suna simtitor mai bine peste nivelul lor de la inceput), Xonar-ul D1 ca placa dupa cum am zis, iar cablaraia decenta pt sistemul asta, interconect Proel 0.5m, cabluri de boxe Supra Classic 4mm OFC, 2x1.5m. Boxele atent pozitionate, iar camera e "asezonata" si cu vreo 5 basstraps ...dupa gust. Very Happy

Si ia la rand toata aria Computer Multimedia, pagina cu pagina, s-a discutat destul de mult deja acolo, gasesti cel putin 2-3 topicuri / pagina cu ce te intereseaza pe tine
Dealtfel si topicul acesta merge mai bine mutat acolo

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre Xonar:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=25177
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community