FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Accu vintage
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 8:25 am    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Tre' sa recunosc ca m-a tentat si pe mine modelul acela, dar nu am avut ocazia sa il ascult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 8:25 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 9:12 am    Titlul subiectului: Re: Accu vintage Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:

Nu vreau sa ma laud,dar am ascultat sute de amplificatoare vintage si.fara sa fiu fanul vreunui dealer(chiar nu ma intereseaza capitolul asta) pot spune ca Accuphase vechi are cel mai curat sunet comparativ cu alte amplificatoare. Desigur e pararea mea.


E valabil si pentru Accuphase cele noi. Desigur e parerea mea. Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 12:09 pm    Titlul subiectului: Re: Accu vintage Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
fluffy38 a scris:

Nu vreau sa ma laud,dar am ascultat sute de amplificatoare vintage si.fara sa fiu fanul vreunui dealer(chiar nu ma intereseaza capitolul asta) pot spune ca Accuphase vechi are cel mai curat sunet comparativ cu alte amplificatoare. Desigur e pararea mea.


E valabil si pentru Accuphase cele noi. Desigur e parerea mea. :twisted:


Pai modelul E-206 nu are nicio legatura cu un E-213, de exemplu.Modelele noi suna foarte bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 6:55 pm    Titlul subiectului: Re: Accu vintage Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Nu vreau sa ma laud,dar am ascultat sute de amplificatoare vintage si.fara sa fiu fanul vreunui dealer(chiar nu ma intereseaza capitolul asta) pot spune ca Accuphase vechi are cel mai curat sunet comparativ cu alte amplificatoare. Desigur e pararea mea.
Nu am ascultat cele doua modele de care spui,insa presupun ca sunt pe aproape cu E-206.

Ai ascultat multe, dar nu l-ai ascultat pe ala care trebuia. :lol:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat Accupase E206 ba chiar l-am comparat cu NAD C370. Nad-ul a fost mult superioar. Embarassed

Bass mult mai contolat la NAD, mediile mai curate si mai detaliate la NAD. Scena mai buna iarasi tot la NAD. Doar la inalte a fost - sa zicem - egalitate.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 9:00 am    Titlul subiectului: Re: Accu vintage Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:
Citat:

Nu vreau sa ma laud,dar am ascultat sute de amplificatoare vintage si.fara sa fiu fanul vreunui dealer(chiar nu ma intereseaza capitolul asta) pot spune ca Accuphase vechi are cel mai curat sunet comparativ cu alte amplificatoare. Desigur e pararea mea.
Nu am ascultat cele doua modele de care spui,insa presupun ca sunt pe aproape cu E-206.

Ai ascultat multe, dar nu l-ai ascultat pe ala care trebuia. Laughing


Intamplarea face ca mi-a trecut prin mana si un Nakamichi receiver 2 si nu m-a dat pe spate. Sunet bun,dar.....departeeeee de accuphase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe ce boxe? Eu ma refer la combinatia cu Triangle. E adevarat ca pe boxe de 2 lei ,Nakamichi nu te da pe spate, dar asculta-l ,eventual compara-l cu seriile mai vechi de la Accuphase pe boxele Triangle.
Boxele acestea, chiar daca nu par pretentioase la amplificare, in realitate sunt extrem de greu de imperecheat. Nu orice amplificator le poate da viata.
Si repet...intre Nakamichi si Accuphase E206 ,pe boxele Triangle, primul e net superior.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe RFT-urile de 100W,le gasesti in topicul despre boxele RFT . Cred ca sunt boxe de 2 la leu,nu 2 lei Laughing .

In alta ordine de idei, hai sa nu amestecam vechiul cu noul. Fiecare aparat are farmecul sau si place cuiva anume. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
Pe RFT-urile de 100W,le gasesti in topicul despre boxele RFT . Cred ca sunt boxe de 2 la leu,nu 2 lei :lol: .

In alta ordine de idei, hai sa nu amestecam vechiul cu noul. Fiecare aparat are farmecul sau si place cuiva anume. :wink:


Nu inteleg unde bati cand faci referire la vechi si nou? Aici nu e vorba ca place cuiva anume. Aici e vorba ca pe boxele Triangle, modelul Nakamichi Receiver 2 ,este muuuult mai bun decat Accuphase E206, ca eu aceste modele le-am comparat. Cu toate ca sunt convins ca nu exista mare diferenta intre seriile vechi de la Accuphase.

Eu am avut Tannoy seria Mx si Jamo pe Nakamichi si asa cum spuneai si tu sunetul rezultat nu era unul deosebit. Tocmai din acest considerent am decis sa-mi schimb boxele, pentru ca simteam ca amplificatorul poate mult mai mult. Asadar am umblat doua zile ascultand diverse marci si modele de boxe, de la toate imi placea cate ceva, dar nu am gasit perechea care sa ma satisfaca pe deplin. Eram dispus sa investesc maxim 2500 ron, pentru boxe. Nici nu ma gandeam la Triangle (erau peste buget), dar am zis sa merg sa le ascult, deoarece pana la acel moment nu am avut ocazia sa ascult nimic de la Triangle.
Nu am luat amplificatorul cu mine, deoarece nu vroiam sa le cumpar. Dupa 5 minute de auditie, mi-am dat seama ca acestea sunt boxele care fac pereche buna cu amplificatorul meu si am plecat cu ele acasa.
Si cand am ajuns acasa, am realizat ca nu m-am inselat si ca potrivirea cu Nakamichi Receiver 2 este perfecta. Este unul dintre cele mai ieftine setup-uri la care se poate asculta cu adevarat muzica.
Si eu am ascultat diverse amplificatoare pe Triangle printre care Akai, Marantz, Onkyo, Sansui,Harman Kardon (modelul acela dual mono), etc si niciunul nu a reusit sa le trezeasca la viata.
Am ascultat si Audio Analogue Puccini, Unico, Rotel , fiecare avand partile lui bune si o amprenta sonora specifica, dar referindu-ma strict la precizie, la controlul pe bass, Nakamichi e superior.
Singurul amplificator care m-ar face sa renunt la Nakamichi ,este Anthem 225 , care este superior la toate capitolele (am facut aceasta comparatie zilele trecute), dar momentan nu dispun de suma necesara, asa ca traiesc linistit alaturi de batranul meu Nakamichi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community