FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Mediaplayer
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:16 pm    Titlul subiectului: Mediaplayer Raspunde cu citat (quote)

Sunt interesat de achizitia unui astfel de device, insa sunt pierdut in multimea de nume, chipseturi, formate, etc. Poate unii dintre voi ati facut deja acest exercitiu si ma puteti ajuta.
Ce ma intereseaza
- sa rulez .avi, .mkv 720p si 1080p, imagini de dvd, fara probleme gen sacadare de imagine; imaginile de bluray nu mi se par o necesitate, asa ca intra la nice to have
- sa suporte formatele uzuale de subtitrari la fisierele transferate prin retea; poate spun prostii, dar am citit ca unele playere au o problema in a afisa subtitrarea cand fac streaming
- sa transmita totul (video + audio formatele uzuale - Dolby, DTS - formatele high resolution sunt iarasi mai putin importante) prin HDMI catre receiver - nu ma intereseaza sa faca decodari sau mai stiu eu ce
- sa fie fanless sau foarte silent; sa aiba o prezenta discreta (nu imi plac aparatele gen pom de craciun, cu leduri si inscrisuri tzipatoare)
- nu ma intereseaza sa aiba HDD intern sau cititor de discuri; USB sau SATA extern este "nice to have" dar nu musai
- se va lega in retea (wired) si va accesa un folder de pe PC cu Windows 7 unde vor fi stocate imaginile de DVD si fisierele
- sa fie intuitiv de utilizat (ma refer la meniu)
- sa fie bine sustinut de firmware sau un model mai vechi care este deja stabil si face ce vreau eu

Pretul nu este critic insa in general prefer sa nu platesc pentru ce nu utilizez; de aceea, un pret peste 600 lei mi se pare usor exagerat dar nu ar fi o problema daca sunt convins ca il merita in raport cu nevoile mele

Multumesc anticipat

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta ar fi probabil cel mai bun raport pret/calitate.
Testat de mai multi cunoscuti. Avantaj downmix DTS in stereo pentru utilizare fara receiver. Dezavantaj nu face pass through la True-HD
http://www.emag.ro/mediaplayere/media-player-briteview-cinematube-bv-5005hd-streamer-bittorent-dts-downmix-full-hd-1080p--pCinemaTube-BriteView-BV-5005HD

Sau asta pe care il am si eu.
Foarte OK ca si calitate a imaginii. Dezavantaj nu face pass through la True HD.

Asta are de toate si are si un suport bun la comunitate.
http://www.emag.ro/mediaplayere/media-player-egreat-eg-r6a-fullhd-1080p--pEG-R6A
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am un Dune HD Max de care sunt foarte multumit.
http://dune-hd.com/hd_players/135-dune-hd-max.html

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general nu-mi place sa fac recomandari dar cu un Western Digital TV Live WDBAAP0000NBK la 410 lei nu poti sa dai gres.
_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CT-ul este prea urat dupa standardele mele, ar tb sa-l pun undeva ascuns (cu o punga in cap Laughing )

EG-ul pare foarte interesant, aveti idee ce avantaje aduc firmwareurile alternative?

Apropo de Dune, pare super scula dar nu sunt dispus sa platesc banii aia, am deja bluray player.

Are cineva experienta cu HDX Bone sau HDX-1000?

WD...am o problema sa amestec o firma foarte serioasa si respectabila cu produse care targeteaza o piata a torrentelor...

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o3_cep



Conectat la: 06 Ian 2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am asa ceva: http://www.emag.ro/mediaplayere/media-player-ac-ryan-playonhd-mini--pA.C.RyanPlayon!HDMini (A.C Ryan Playon!HD Mini ) si sunt foarte multumit de el.

Respecta toate cerintele impuse de tine. Smile


Ultima modificare efectuata o3_cep la Mie Feb 16, 2011 2:03 pm, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Firmware alternativ iti poate aduce subtitrari cu diacritice, posibilitatea de a modifica poitia, marimea si culoarea subtitrarii.
Evenual suport pentru ale modalitati de organizare a librariilor.
Rezolvarea mai rapida a unor bug-uri ft.
Etc....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai este si Iamm
http://www.xdata.ro/producatori/iamm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Justitiarul



Conectat la: 05 Iun 2010
Mesaje: 17
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand Egreat R1A sau R6A(impart acelasi soft), sunt pe piata de mult timp, sunt bine dotate, redau ce vrei tu, au preturi foarte convenabile si gasesti la ele si suport neoficial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.htb.ro/home-audio/media-player-hd/egreat/eg-s7a-singurul-cu-iesire-analogica-5-1-9368.html

Ar mai fi si asta.Pe mine ma mananca sa-l iau.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am luat E-Great R6A si chiar e Ok.
Dupa vre-o 2 ore de frunzarit pe net l-am facut sa vada PC-ul cu Win 7 si i-am dat sa citeasca diverse. Nu s-a poticnit deloc. Surprinzatoare calitatea imaginii, mai buna decat PC-ul

O intrebare pentru cunoscatori: ce playere fac si ripping de CD, DVD, blu-ray?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Am luat E-Great R6A si chiar e Ok.
O intrebare pentru cunoscatori: ce playere fac si ripping de CD, DVD, blu-ray?


PC-ul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 12:48 pm    Titlul subiectului: asus Raspunde cu citat (quote)

Am si sunt multumit. Upgrade constant, pe site-ul oficial.

http://ro.asus.com/product.aspx?P_ID=aLsLIiFYl0Jw0H9Q&templete=2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@obuzel
Laughing intr-adevar, si pentru mine o lunga perioada de timp PC-ul a fost singurul raspuns... mediaplayerul mi s-a parut un moft... apoi, invatandu-ma cu confortul dat de Squeezebox m-am gandit sa fac asta si pentru filme

in plus, mai exista si oameni pentru care PC-ul si cuptorul cu microunde nu sunt chiar atat de diferite; un astfel de om m-a intrebat ce mediaplayer le face chiar pe toate, din telecomanda, fara hack-uri si softuri; nestiind, am cautat rapunsul mai departe

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul meu nu a fost la misto, chiar nu cred ca gasesti mediaplayer care sa faca ripping.

Si oricat ar parea de ciudat si eu am si PC si mediaplayer la TV.
Nu doar pentru usurinta ci in mod principal datorita calitatii imaginii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community