FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Mini bookshelf cu Dayton si HIVI
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:24 pm    Titlul subiectului: Mini bookshelf cu Dayton si HIVI Raspunde cu citat (quote)

Ok, chiar daca am prezentat intai un proiect cu full-range JX92 de la Jordan, (postul http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26293) acela nu a fost primul proiect pe care l-am realizat.
Povestea pe scurt: dupa ce am schimbat vreo 3 modele de boxe din comert am dorit sa incerc si sa verific daca prin DIY se poate intradevar obtine calitate mai buna decat ce poti cumpara la pret similar. Intrucat nici atunci (vara lui 2010) si nici acum nu pretind ca pot proiecta un crossover de la 0 am preferat sa aleg un proiect cap coada prezentat in detaliu.
Intrucat era prima incercare nu am dorit sa fie costisitor si am incercat sa le dau o utilizare.
Aveam nevoie de niste boxe mici ca dimensiuni pe care sa le pot deplasa intr-o excursie sau la o iesire la iarba verde.
Dupa multe, multe, sapaturi pe net m-am oprit la acest proiect.
http://sites.google.com/site/undefinition/diy-overnightsensations
Paul Carmody e respectat si activ in comunitatea DIY din State.
Indeplinea toate cerintele definite de mine, lumea zicea ca si suna bine.

Volum, o tzara sub 5 litri, deci mici si usor de deplasat.
Bas reflex pe spate, MDF de 12 mm, datorita dimensiunilor nu e nevoie de bracing.
Tweeter Dayton ND20FA.
Bas HIVI B4N.

Crossover
[img]http://977414429758362792-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/undefinition/OvernightSensationXOv1.5.jpg?attachauth=ANoY7coHsDd6nT6OObYNzMLdji3cMZrkLPL7q2G829caFZjVV4h16o-HCwgpD3qL6Rgxp6ZyJR9obsFbJHqlshVabGNFPrDTEo0nMyoYRSUhfxIjZkxpA44qinX_ToBMNLKXqtJ-PoXfV8t4WSDZqqOP73zH-wijyf7ZtZhhgjq6vbBkp94e8YZ7jzV8jcaQIrPWQz2jX5pJQgghDmnybgA7cNuS6e6qeA%3D%3D&attredirects=0[/img]

Finisarea am facut-o cu chit auto, apoi primer si apoi lacuire cu spray de vopsea auto. Nu recomand aceasta solutie decat daca doriti altceva decat furnir. E si mai scump si necesita si mai multa munca decat furniruirea. O tona de smirghelit!

Pret cu toate cele iese pe la 500 de RON, depinzand de finisaj

Impresii de ascultare:
bas incredibil pentru volumul lor
sunt capabile sa umple o camera de 20 mp cu sunet de buna calitate
in vacanta de vara trecuta faceam chefuri cu dans in aer liber, amplificate de la un amplif cu Tripath pe baterii si cu ipod ca sursa, suna mai bine decat orice boombox pe care l-am ascultat
sunt mai degraba muzicale decat analitice, adica nu sunt foarte detaliate, suna bine pe ele si muzica mai prost trasa, nu doar XRCD si inregistrari audiofile, insa sunt suficient de detaliate ca sa permita distingerea intre doua surse diferite, doua laptopuri sau 2 playere flash.
suna foarte bine si la volum mic, asta e o mare calitate a unor boxe

Concluzia: scopul a fost atins, suna mai bine per total decat unele boxe comerciale in gama de pret de pana la 1000 de RON (au si inlocuit 2 perechi in ascultarea de zi cu zi)

Ca finalitate, s-au facut 4 perechi de boxe, 2 cu bas reflex in spate (conform cu proiectul original) si 2 cu basul in fata deoarece se dorea pozitionarea la perete.
Suna practic la fel.
Urmeaza cateva poze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Varianta pe negru cu bas reflex pe fata.


picture019lx.jpg
 Description:
 Filesize:  57.06 KB
 Viewed:  299 Time(s)

picture019lx.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma seaca chestia cu pusul pozelor. cu [img] url [img]
nu mere.
Vreun pont de la cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si verzi pentru o domnisoara


Picture 020.JPG
 Description:
 Filesize:  75.25 KB
 Viewed:  275 Time(s)

Picture 020.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu acelasi HIVI 4BN insa cu tweeter tot HIVI isodynamic am niste boxulite ca ale tale insa cu radiator pasiv pe spate in locul tubului de reflex, filtre 24db/ octava. Amintesc de ale aci, in topicul dvs,, pentru a intari faptul ca suna extraordinar de bine, detaliile oferite de isodynamic bat incinte de 1000 de euro. Iar joasele iesite din cei 10 cm de 4BN frizeaza incredibilul, o fi si vina radiatorului pasiv... Din pacate nu cred ca depasesc spl de 85 db, din cauza asta au primit rol de boxe presence in sistemul home cinema.
Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arcgotic



Conectat la: 27 Oct 2007
Mesaje: 146
Locatie: Bucuresti/Berceni

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata super!

Felicitari!

de unde ati luat difuzoarele si componentele de filtre?

_________________
Have fun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tweeter este parca RT1L, le-am luat de la Madisound, eu cel putin, nu stiu Obuzel. proiectul parca Zaphaudio, nu mai tin minte, sunt citiva ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luk234, intradevar basul frizeaza ridicolul, chiar si cu bas reflex.
luk234, cred si eu ca cu un isodinamic sunt si mai bune, sigur inlocuirea lui nd20 de la Dayton (aprox 8 eur) cu ceva mai bun poate face minuni.

arcgotic, difuzoarele si componentele de filtru le-am cumparat de la un forumist, marco polo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar de proiectul acesta ce ziceti ? Semnat tot Paul Carmody.
http://sites.google.com/site/undefinition/diy-sunflowers

Dupa spusele autorului suna chiar bine. Pareri ochiometrice ?

_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda tweeterul RT1L sa zic ca a fost 40 euro bucata...taiat la 3500 hz. Oricum satisfactia a intrecut de citeva ori costurile, indiferent cum as cuantifica asta. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mariusica a scris:
Dar de proiectul acesta ce ziceti ? Semnat tot Paul Carmody.
http://sites.google.com/site/undefinition/diy-sunflowers

Dupa spusele autorului suna chiar bine. Pareri ochiometrice ?


Intrucat tocmai am terminat o pereche de minimonitoare cu Vifa XT25 si Dayton RS-125 (detalii urmeaza, stati pe receptie), practic ce s-a utilizat si aici pe inalte si medii iar rezultatul a fost muuuult deasupra asteptarilor, cred ca e o solutie garantat castigatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Intrucat tocmai am terminat o pereche de minimonitoare cu Vifa XT25 si Dayton RS-125 (detalii urmeaza, stati pe receptie), practic ce s-a utilizat si aici pe inalte si medii iar rezultatul a fost muuuult deasupra asteptarilor, cred ca e o solutie garantat castigatoare.
Te referi la astea? Very Happy

Tweeter-ul este mai exact Vifa XT25SC90-04 si midrange-ul Dayton RS125S-8.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O da.
Buna poza, marco polo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 8:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy

O, da, frumoasa tamplarie.... Very Happy

altceva......??????

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine le-a ascultat, me included, suna peste asteptari.
Cam timide pe bas, dar asteptarile de la un dif de 4" nu pot fi prea mari.
Acel Dayton RS-125 suna foarte bine pe instrumente pe corzi.
Chiar foarte bine, de la clasica la heavy metal...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community