FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Mini bookshelf cu Dayton si HIVI
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felicitari obuzel pt boxute!
mie nu stiu de ce imi plac alea verzi,au un aspect mai futurist asa Very Happy
cu ce ai aplicat vopseaua si ce fel de vopsea e(pare ceva auto metalizat).Si eu am avut niste tentative ca sa scap cat mai usor cu munca finisatului si ..fara succes Very Happy
cele negre parca au iesit putin de tot 'mozolite'(dar cred ca fiind pt uz intern nu pt expozitie merge de la primele incercari Wink ).Cumva vopsea la cutie lucioasa si usoara coaja de portocala?si pe mine ma enerveaza la culme Sad.Greu cu vopsitu asta...
Am ascultat si eu fratiorul mai mare de 17cm si mi-a placut la pretul ala,are un sunet cristal asa ,curat,probabil timbrul membranei dure.

Acum,sa nu crezi ca am venit aici sa fac polemica,dar descrierea 'suna foarte bine pe instrumentele cu corzi' este relativa,intelegi ce vreau sa zic?
adica 'foarte bine' este un termen care se apropie de 'perfect' Wink
de ex eu nu as avea curaj sa ies la comparatie cu un dif tzapanos specializat pe lowmid si cu un spl minim de 93-94db.Sa vezi acolo cum iti iei corzile peste ochi si sari in sus daca nu esti atent Very Happy
dar sunt de acord si eu ca pot oferi un sunet bun pt conditia lor(desi personal nu sunt fan Rolling Eyes )

PS:pozele le urci pe un site de gazduire si vezi ca ai acolo dupa urcare niste zone cu linkuri de unde dai copy aici.Cauti ceva de genul "forum thumbnail" sa pui poza mica aici si la selectare sa se duca spe aia mare
Din intermediul forumului ai functia IMG in formularul mesajului(apesi de 2 ori pe buton) ,iar intre cele 2 pui adresa pozei,dar vezi ca ai limita la rezolutia pozei! Incearca cu preview.Si eu m-am chinuit ceva cu PICASA Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 5:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru CBI,
Sunt vopsite cu vopsea auto.
Cele negre arata mai rau deoarece au fost prima experienta.
La cele verzi am folosit un truc citit pe diyaudio.com
Am dat pe boxa doua straturi de aracet diluat 1:1 cu apa. Asta a format pe boxa un strat dur si ca si sticla.

Sunt de acord cu tine cu chestia cu diful de medii tzapanos. Asta daca nu ma insel mi-ai spus-o si la proiectul cu Jordan.
Daca puneam un dif din ala atunci boxele nu erau potrivite pentru scopul pentru care au fost gandite.
La nevoi diferite, proiecte diferite.

In afara de asta am si boxe din alea prin casa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc de rapunsuri
o sa incerc si eu treaba cu aracetul daca iese asa bine,presupun ca trebuie si cu slefuire printre,ca sa dispara zimturile care ies in sus?
eu am fol mai mult grund alb cu slefuire rapida la cutie de la kober,pt ca acopera si mici liniute care se mai vad la vopsire la imbinarea placilor
e f posbil sa ma fi repetat si cu alta ocazie cu treaba aia,o sa tin minte sa nu se mai repete Embarassed
ideea care am vrut sa o subliniez(poate am mai scris-o si pe asta?) e ca desi fiecare are ceva special al lor ,timbrul specific,nu-si pot depasi conditia fizica.Am avut si lucrat cu ,mai cunoscute,seas,tonsil,visaton,scanspeak,usher,monacor,toate din gama de mijloc ,(pe care multi le ridica in slavi),dar numai boxe mici,maxim 2 cai si 30-35L si cand am incercat o veche experienta de-a mea,si anume difuri profesionale din serie de casa,boxe mari,3 cai,spl 94 brut,cu toate cate stiam,am zis uau ! altceva,realitate! chiar daca nu mascheaza la fel de bine 'defectele' semnalului sau a a sculelor si mai apar si urme usoare de asprime in sunet pe unele inregistrari
Am inteles si destinatia boxutelor astea si nu e nimic de adaugat.Imi cer scuze daca ai crezut ca vreau sa insinuez altceva
bafta in continuare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca aracetul e 1 la 1 nu prea necesita multa slefuire.
Oricum am dat cu grund si inainte si dupa aplicarea de aracet.
Vopseaua verde era metalizata.
Cea neagra era mata.
Poate si de aici diferenta de aspect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am inteles
problema cu vopselele e ca daca nu le dai cu lac la sfarsit(cam greu diy) isi pierd destul de mult in timp luciul Crying or Very sad
apropo,stie cineva vopsele colorate mate mate(nu semi sau satin si nu auto)?
daca da ,se poate un link ceva sau firma?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele verzi au fost lacuite, tocmai din acest motiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceasta este ultima iteratie a filtrului proiectat de mine (pt. Scanspeak 18W/8545K si Usher 9950-20) si masuratoarea "reala" facuta cu holm in camera lui CBI.

Am scris masuratoare "reala" nu pt. a ridiculiza in vreun fel masuratoarea sau pe cel care a facut-o ci pt. a sublinia caracterul cvasi-anecoic al masuratorii de tip gated, metoda pe care o folosesc majoritatea covarsitoare a software-urilor de acest tip. In aceasta "fereastra anecoica" nu se poate lua in considerare efectul difractiei si nu este documentat nicaieri nici in holm nici in alte softuri (cel putin eu nu am gasit) despre capacitatea acelui soft de a procesa efectul difractiei. Pe de alta parte acest efect este f. bine documentat in diverse lucrari ca imprimand raspunsului in frecv. al unei incinte, +6dB dupa frecv. de baffle-step. Bineinteles, aceasta crestere nu este nici batuta in cuie, nici brusca si in f. de acustica incaperii de auditie poate varia considerabil intre 3-6dB. Aceeasi alura a avut si curba de raspuns pt. care am modelat si eu filtrul, bineinteles nu identica, dar f. apropiata. Pe graficul de mai sus se poate observa ca midwoofer-ul este liniar pana la ~1200Hz (+/-2dB), iar tweeter-ul este bine atenuat rezultand o diferenta de ~10dB la 4000Hz, ~6dB la 2000Hz si ~7.5dB la 8000Hz. Diferentele acestea par intr-adevar mari, dar in realitate (fara ghilimele de data asta) raspunsul tweeterului este "impins" in sus de difractie cu pana la 6dB. Din experienta mea si in opinia mea chiar sunt 5-6dB si nu mai putin cum sustin altii. DE FIECARE DATA cand am incercat sa scot un grafic liniar pe hartie, in realitate m-am trezit ca tweeter-ul tipa de-l lua dracu si de fiecare data a reiesit o diferenta de 5-6dB fata de masuratoare sau graficele producatorului (ma refer la cei care chiar masoara serios difurile care le vand). Personal sunt si adeptul atenuarii mai pronuntate a tweeter-ului in zona 4000Hz (asa fac si cei de la BBC). Pe de alta parte (si iarasi nici un soft nu ia in considerare acest aspect), majoritatea cablurilor de boxe aduc un plus de 1dB in zona 2000Hz.
In cazul combinatiei de difuzoare de mai sus, atenuarea tweeter-ului poate fi “slabita” prin micsorarea rez. de 8.2ohmi. Daca se doreste o atenuare mai mare a midwoofer-ului se mareste val. bobinei de 1.2mH din filtrul midwoofer-ului la 1.4mH sau chiar 1.5mH. Eu nu am folosit mai mult de 1.5mH pt. ca am perceput mediile-inalte si inaltele-joase din 8545K ca fiind prea "intunecate" si "in spate" fata de tweeter. Este interesant ca V. Dickason a folosit pt. acest midwoofer o bobina de nici mai mult nici mai putin de 3mH! Am incercat si eu aceasta val., dar nu mi-a placut deloc cum suna...
Ca un ultim aspect pot exista f. multe var. de filtre pt. o aceeasi combinatie de difuzoare si nu intotdeauna se "nimereste" cea mai buna iteratie din doar cateva incercari. Un exemplu celebru in acest sens este prima var. de ProAc Tablette pt. care Stuart Tyler a incercat peste 300 de variante in decurs de 2 ani pana a ajuns la var. care ia placut cel mai mult. A fost rasplatit din plin prin vanzarea a ~50000 ex., dar asta in alta epoca (1979-1984) si mai ales in alta tara...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca iar ai gresit topicul,dar in fine
in poza asta este doar simulare!(ai pus bine ghilimelele) dar nici cea reala nu ar fi f departe de adevar
trecand peste balansul tonal, sumarea in zona din stanga si dreapta taierii ar mai merge corectata ca sa nu mai treaca rasp. combinat pe sub cel individual.Aceste 'corecturi' nu se pot realiza chiar usor de un incepator
cand s-a efectuat masuratoarea,difurile erau deja legate la cabluri si la 1m distanta de un baffle mic precum la un bookshelf,eu zic ca este deja inclusa si difractia in cam toata 'splendoarea' ei.Boxa este masurata in mijlocul camerei,in locul unde stau ele pt auditie basul devine f dominant,chiar si cu bafleul la 1m distanta de orice obstacol.Prima varianta de filtru "suna mai bine" ca asta,la care se cam aud distorsiunile de intermodulatie ale woferului.In datashetul recent de pe situl lor,conul intra in breakup imediat dupa 2khz si burta centrata la 800hz este si mai evidenta ca in vechiul datasheet(graficele cred ca sunt scoase pe panou infinit,unde difractia nu apare chiar in zona de medii )
la restul nu am nimic de comentat
ai putea sa faci si treaba buna daca si cand vrei sa iti dai interesul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
trecand peste balansul tonal, sumarea in zona din stanga si dreapta taierii ar mai merge corectata ca sa nu mai treaca rasp. combinat pe sub cel individual.Aceste 'corecturi' nu se pot realiza chiar usor de un incepator
Se putea schimba ordinul filtrului intr-unul mai mare, dar personal nu agreez nimic din ce este peste ord. 2. Asta e stilul meu - nu vreau sa vad prea multe componente in filtru si din motive ca nu-mi plac cum suna filtrele de ord. 3 sau 4 si din cauza ca ies mult mai scumpe.
CBI a scris:
cand s-a efectuat masuratoarea,difurile erau deja legate la cabluri si la 1m distanta de un baffle mic precum la un bookshelf,eu zic ca este deja inclusa si difractia in cam toata 'splendoarea' ei.
Eu zic si o spun din experienta mea si a altora ca nu prinzi nici un efect al difractiei in interiorul "ferestrei" de masurare. In plus nimeni nu asculta la 1 m. De fiecare data si nu exagerez de loc, dupa un grafic obtinut liniar la 1m sau mai putin de 1m, tweeterul a fost f. strident in momentul in care am ascultat de la 2.5-3m (pozitie normala de auditie). Unii autori spun ca nu prinzi nici un efect daca masori sub 1.8m, dar deja la distanta asta apar efectele reflexiilor...
CBI a scris:
Prima varianta de filtru "suna mai bine" ca asta,la care se cam aud distorsiunile de intermodulatie ale woferului.In datashetul recent de pe situl lor,conul intra in breakup imediat dupa 2khz si burta centrata la 800hz este si mai evidenta ca in vechiul datasheet(graficele cred ca sunt scoase pe panou infinit,unde difractia nu apare chiar in zona de medii )
In prima varianta de filtru am folosit o bobina de 0.82mH si efectul "burtii" (care era si mai mare) de la 800Hz era partial atenuat de Zobel-ul folosit si el initial. De-a lungul timpului am observat ca circuitul Zobel desi isi face f. bine treaba pt. care a fost inventat manjeste sunetul intr-un mod neplacut asa ca am inceput sa renunt la el. Datasheet-ul recent al lui 8545K este chiar f. recent (2010-2011) si nu era valabil acum 3 ani. 8545K-ul de atunci era un exemplar care era pe piata de cel putin 2 ani pt. care era inca valabil datasheet-ul vechi. In acea perioada erau disponibile si masuratori recente (atunci) facute de V. Dickason, masuratori izbitor de asemanatoare cu cele de fabrica. In ceea ce priveste distorsiunile de intermodulatie, orice woofer sau midwoofer cu con este profund viciat daca este taiat mai sus de 200Hz. Daca nu sunt crezut in acest aspect luati legatura cu P. Newell care a scris un studiu elaborat pe aceasta tema, poate va lamureste el. Nu mai vorbesc cum sunt aceste distorsiuni pe la 2000-3000Hz locul unde se taie de obicei o config. pe 2 cai. Din fericire aceste distorsiuni nu sunt chiar audibile si ma mir ca spui ca se aud! Astfel, nu s-ar mai face nici o boxa pe 2 cai pt. ca aceste distorsiuni nu pot fi oprite din filtru ci tin de forma conului radiant al woofer-ului unde legile fizice nu pot fi fentate... Daca cumva ai vrut sa spui ca ai auzit distorsiuni armonice este mult mai plauzibil pt. ca pt. orice midwoofer aceste distorsiuni se fac simtite cu precadere la capetele benzii de lucru ale difului! Cum filtrul pe care l-am proiectat a fost unul de ord. 1 in toate var., atenuarea lui lina de numai 6dB/octava i-a permis lui 8545K sa "cante" si in zona de stop-band a filtrului unde toate distorsiunile armonice sunt la max! Parerea mea si de atunci si de acuma este ca acest 8545K poate fi condus fara probleme cu un astfel de filtru, iar pe echipamente audio de top nu am auzit nici distorsiuni armonice si cu atat mai putin de intermodulatie chiar si la volume realiste din jurul valorii de 100dB.
in rest intotdeauna am fost adeptul si am sustinut comunicarea intre parti cu pareri divergente, dar nu de fiecare data am avut cu cine comunica pt. ca s-au preferat alte optiuni pe care le consider in continuare radicale si neconstructive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

armonice am vrut sa zic,eram cu gandul la altele.
altfel spus,suna mai curat(nu sters) cu tweterul taiat in zona de stop band a wf,exprimare mai 'audiofila'
burta se 'vede' f bine si la 2,5m ,am facut si teste comparative stanga dreapta cu ord 1 electric cu notch pe asa-zisul breakup deranjant si cu ord 2 el. cu notch pe burta
in primul rand ca in prima varianta chiar si cu bob marita,taierea iese la sau peste 3khz vrei nu vrei,notcul ala(in combinatie cu burta) mortifica media la greuceanu iar BBC dip-ul nu este apreciat de toata lumea.In cazul meu as putea spune ca suna sters ,fara stralucire.Poate cu alte difuri mai bright..Oricum sunt sigur ca bbc dipul a fost doar o coincidenta acolo
Si mai conteaza sa fie si un phase-tracking bun pt un raspuns/sumare cat mai lina si in offaxis(nu cred ca este nimic din ce spun vreo noutate pt tine)
uite cum ar arata o varianta mai veche(aproape finala,nu mai stiu exact ce am acum ca sunt montate,dar parca in lpad am 8,2 in locul celei de 10?,deci cam inca -1db la 5k),cu ord 2 cum zici tu,dar pt asta trebuie neaparat inclinat baffle-ul(eu am bagat intarziere pe tw pt echivalentul a 8-10grade unghi de inclinatie) si tot ar mai merge apropiate fazele.Intr-o pozitie de ascultare undeva putin sub tw,mai spre axa basului,probabil ar fi ok si asa.Usor apropiate de peretele spate si mai bine dep. de cei laterali(de altfel cum am vazut si pe la voi in poze ) basul se mai intareste si totul e la linie la ureche.Cine e sensibil rau la inalte,poate monta atenuator si sa le sape in durere la -6-10db ...eu nu am nimic cu ele...
am urcat si cu bobina pana la 2mh sa evit notch pe burta,dar incepuse sa sune cam bas heavy si aici.De fapt diful e asa bun pe bas ca era ok si cu 0,8m...


dar deja am dat-o in altele...asta trebuia facuta in alte conditii si cu alte ocazii...
Nu sunt adeptul sau fanaticul preciziei de microscop,dar imi place sa cred ca am obtinut cat de mult s-a putut in conditiile date(sau ca macar s-a incercat)
scuze obuzel pt offtopicul creat,nu a fost intentia mea!

LE:acum am vazut,in poza de mai sus pusa de MP nu s-a folosit gating,este doar rasp. farfield cu smoothing!
stiu dezavantajele si avantajele gatingului,lucrez cu amandoua,dar a fost un mare ghinion in cazul de fata ca efectul de bs s-a nimerit exact si la fix intr-o zona unde woferul deja avea o mica burta Confused (a se revedea pe topicul unde am pus primele poze unde am aplicat filtrul de bs peste rasp. port+bas nearfield).Am precizat unde e cu gating(acolo unde nu se vad denivelarile fine in stanga)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Eu zic si o spun din experienta mea si a altora ca nu prinzi nici un efect al difractiei in interiorul "ferestrei" de masurare. In plus nimeni nu asculta la 1 m. De fiecare data si nu exagerez de loc, dupa un grafic obtinut liniar la 1m sau mai putin de 1m, tweeterul a fost f. strident in momentul in care am ascultat de la 2.5-3m (pozitie normala de auditie). Unii autori spun ca nu prinzi nici un efect daca masori sub 1.8m, dar deja la distanta asta apar efectele reflexiilor...


marco polo a scris:

Am scris masuratoare "reala" nu pt. a ridiculiza in vreun fel masuratoarea sau pe cel care a facut-o ci pt. a sublinia caracterul cvasi-anecoic al masuratorii de tip gated, metoda pe care o folosesc majoritatea covarsitoare a software-urilor de acest tip. In aceasta "fereastra anecoica" nu se poate lua in considerare efectul difractiei si nu este documentat nicaieri nici in holm nici in alte softuri (cel putin eu nu am gasit) despre capacitatea acelui soft de a procesa efectul difractiei. Pe de alta parte acest efect este f. bine documentat in diverse lucrari ca imprimand raspunsului in frecv. al unei incinte, +6dB dupa frecv. de baffle-step. Bineinteles, aceasta crestere nu este nici batuta in cuie, nici brusca si in f. de acustica incaperii de auditie poate varia considerabil intre 3-6dB.


marco polo a scris:

Diferentele acestea par intr-adevar mari, dar in realitate (fara ghilimele de data asta) raspunsul tweeterului este "impins" in sus de difractie cu pana la 6dB. Din experienta mea si in opinia mea chiar sunt 5-6dB si nu mai putin cum sustin altii. DE FIECARE DATA cand am incercat sa scot un grafic liniar pe hartie, in realitate m-am trezit ca tweeter-ul tipa de-l lua dracu si de fiecare data a reiesit o diferenta de 5-6dB fata de masuratoare sau graficele producatorului (ma refer la cei care chiar masoara serios difurile care le vand). Personal sunt si adeptul atenuarii mai pronuntate a tweeter-ului in zona 4000Hz (asa fac si cei de la BBC). Pe de alta parte (si iarasi nici un soft nu ia in considerare acest aspect), majoritatea cablurilor de boxe aduc un plus de 1dB in zona 2000Hz.


Masuratoare facuta la aprox 1m :



Masuratoare facuta la aprox 2.5m :



Este evidenta o atenuare la inalte dar nu e vorba de 5-6dB.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ca ai o camera f. absorbanta la frecv. inalte. Eu de fiecare data a trebuit sa atenuez 5-6dB. Poate e si de la microfon, soft, nu stiu, dar la ureche (a mea) tweeter-ele neatenuate masiv mi se par ca sunt f. stridente. La boxele lui obuzel cu Dayton+Vifa am atenuat tweeter-ul cu 4.5dB si i-am lasat si optiuni sa-l atenueze mai mult sau mai putin. Dupa mai multe probe facute de obuzel am cazut amandoi pe aceeasi valoare. Nu cred ca e o regula generala desi in conditii anecoice este o diferenta clara (si bine documentata) de 6dB. Vezi J. Murphy. Parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Mar 23, 2011 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nici la mine nu urca inaltele la masuratoare peste 2m comparativ cu 60cm sau 1m
aici se gasesc cateva incinte mai moderne masurate in camera anecoica la 2m
raspunsul in general e liniar din ce vad.Mai sunt si cateva 'manarite psihoacustic' cu gauri tip loudness
http://www.soundstageav.com/speakermeasurements.html
majoritatea proiectelor de net de la diversi specialisti au caracteristica liniara si cu inaltele cam la linie.Atata timp cat au fost construite si de la altii cu rezultate bune nu cred ca e ceva in neregula.
Troels are o alta parere si abordeaza o carateristica usor descrscatoare de la bas spre inalte(cu max 2db la 15-20khz)
chiar daca unii nu stiu ce sa mai creada,cel mai bine e ca fiecare sa se bazeze pe urechile proprii in lipsa de date tehnice concrete sau comparatia cu o alta incinta apropiata ca implementare luata ca referinta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community