FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe 3 cai - 3 difuzoare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Mar 14, 2011 11:05 pm    Titlul subiectului: Boxe 3 cai - 3 difuzoare Raspunde cu citat (quote)

Ulima mea ghidusie in materie de DIY:
Very Happy

http://www.diy-audio.ro/boxe/imago-v-standfloor-pe-3-cai.html

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 14, 2011 11:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 6:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru noua realizare! Wink
Cam cat timp ti-a luat executia propriu zisa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam 2 luni - lucrand in weekend si dupamesele.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu inteleg totusi cum poti sa lucrezi prin zimturile alea si cu viata camerei inclusa aproape de puntul de taiere.Daca unul mai rau intentionat(ca je asa Very Happy) te-ar intreba cati db de bafle step ai aplicat? Very Happy



se mai vede si o atenuare cam maricica a mediilor si inaltelor
(chiar si pe functiile de transfer).Sa inteleg ca se vrea a fi niste boxe super basoase ce urmeaza a fi asezate mai in jumatea camerei Very Happy

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
eu nu inteleg totusi cum poti sa lucrezi prin zimturile alea si cu viata camerei inclusa aproape de puntul de taiere.Daca unul mai rau intentionat(ca je asa Very Happy) te-ar intreba cati db de bafle step ai aplicat? Very Happy

Am lasat zimturile intentionat - nu am vrut sa cozmetizez. Sa vada tot omul ce se petrece acolo - ca producatorii baga niste grafice de zici ca sunt desenate.
De lucrat se poate lucra si cu zimturi. La fel - am lasat si viata camerei intentionat sa se vada ca sub 200-300hz e nasol rau si nu ne putem lua dupa grafice frumos desenate de producatori.
Baffle step compensation vreo 5-6dB - daca vrei pun un grafic si cu asta.

CBI a scris:

se mai vede si o atenuare cam maricica a mediilor si inaltelor
(chiar si pe functiile de transfer).Sa inteleg ca se vrea a fi niste boxe super basoase ce urmeaza a fi asezate mai in jumatea camerei Very Happy


Da, atenuarea este mare pentru simplul motiv ca difuzoarele de medii si de inalte sunt de 4ohmi in timp ce basul e de 8ohmi - deci in mod natural mediile si inaltele au un SPL mai mare. De aici vine atenuarea maricica.
Boxele nu sunt deloc basoase - eu zic ca sunt foarte echilibrate ca sunet.
Cele mari (orbis) da, sunt basoase cu buna stiinta.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte tari !

felicitari !


cred ca-ti urmez exemplul si weekendu asta ma duc sa-mi debitez niste placi Very Happy...


ce-i drept a mea o sa fie cam low-budget lucrarea...dar macar din hobby
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community