FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cutremurul din Japonia
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 10:08 am    Titlul subiectului: Cutremurul din Japonia Raspunde cu citat (quote)

Japan Earthquake: before and after:

http://www.abc.net.au/news/events/japan-quake-2011/beforeafter.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 10:08 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce merita observat (si de urmat) este ca toata lumea acolo s-a pus pe treaba, si nu sta cu mina intinsa, cersind mila statului. Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 7:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte buna apreciere. la noi fac copii sa traiasca din alocatia de stat. la noi daca ar fi 30 oameni la rand s-ar bate si certa, acolo stau 1000 oameni la rand la alimente si nimeni nu face gura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe aceasta cale sunt dispus sa ofer sprijin unei familii din Japonia care doreste sa se stabileasca in Romania definitiv.

Pun la dispozitie o proprietate de 3600 mp cu casa si dependinte cu toate utilitatile + 0.25 Ha teren arabil, cu posibilitatea in timp de a deveni proprietari.

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bmn a scris:
foarte buna apreciere. la noi fac copii sa traiasca din alocatia de stat.la noi daca ar fi 30 oameni la rand s-ar bate si certa,

Hai sa nu vorbim prostii, ca de-aia se cearta alea 30 de persoane la coada, romanu' isi da cu parerea si cand stie si, mai ales cand nu stie. Te-ai interesat cat e alocatia aia?

Lasand la o parte asta, e o mare nenorocire care s-a abatut asupra lor. Mai prost e ca pare ca se va abate cat de curand asupra intregii lumi, daca sar in sus reactoarele alea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Îmi pare extrem de rău pentru japonezi. Personal, urmăresc non-stop tot ce se întâmplă acolo.
Nu prea sare nimeni să-i ajute...Cred că asta e din cauza faptului că dau senzația de super putere și gândirea e ceva de genul "Păi dacă japonezii nu pot rezolva problema, ce putem noi să facem...?"
Adică dacă ei, japonezii, popor sinonim cu super tehnologia, nu găsesc soluția, cu ce îi putem ajuta noi, mai înapoiați?
Legat de asta, uite ironia sorții, cu toată tehnologia la care au ajuns japonezii și omenirea în general, până la urmă stingi ditamai reactoarele nucleare tot aruncând apă cu găleata pe ele...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu bine cat e alocatia aia si mai stiu persoane care nu fac nimic de ani de zile in afara de copii sa fie mai multe alocatii si vin la abc si cumpara 5 tigari, o badoaga de bere si un mustar de aceea probabil peste 10 ani japonia sa fie ca inainte si noi sa fim mai rau ca acum. Asta e doar parerea mea normal. Japonezii au refacut un drum in 4 zile si va invit sa veniti la Hunedoara daca aveti curaj sa vedeti ce drumuri avem, cred cele mai proaste din tara. Pur si simplu nu ai ce sa ocolesti ca tot drumul e transee. Niciodata de cand ma stiu nu a fost situatia asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca era la noi cutremurul ala Whistle am fi urmarit din ceruri ce s-ar fi intamplat la Fukushima de Dobrogea
_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca era la noi cutremurul ala, mai ramaneau in viata ciobanii si taranii care erau la camp. Desi la ei, daca te uiti bine, nu cutremurul a fost cauza numarul 1 a problemelor, ci tsunami. Iar daca n-ar fi fost nenorocirea asta cu centralele atomoelectrice, nu ar fi fost chiar atat de tragic. Sigur, tot o nenorocire era, dar nu cu astfel de urmari, atat pentru ei, cat si pentru altii.

bmn, sunt intru totul de acord cu tine in ceea ce priveste starea generala de lucruri, ba insa as avea multe de adaugat, insa nu e momentul. Observatia mea era ca nu alocatia e de vina, din aia nu poate trai nimeni, copil sau adult. Aia nu alocatia o beau si o fumeaza, ca e dusa din doua pachete si ceva, fara bere.

Rycher, bune observatii. Atata ca nu prea se sting reactoarele cu galeata, de aici si problema.

Mai prost e ca daca te uiti in jur, Europa sta pe un covor de astfel de bombe, care pana si guvernele respective recunosc ca nu le-au testat suficient pentru sarcini seismice. Numai nemtii au inchis vreo 7 sa le testeze, iar francezii, care au 75% din energia electrica asigurata de centrale atomice, n-au inchis niciuna. Nu din cauza ca ar fi prea sigure, parerea mea e ca tocmai dimpotriva, probabil ramanea tara in intuneric daca le testau pe toate care nu sunt siguri de ele.

Asa ca... pare o chestiune de timp pana ne facem probleme pentru noi, in loc sa ne facem pentru altii. Asta daca vom mai fi pe aici sa ne facem griji...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://i.imgur.com/tuPni.jpg
Impecabil de expresiva....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 12:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda... ultima oara, la dezastrul din Haiti, tarisoara noastra a gasit de cuviinta, prin reprezentantii ei luminati, sa cotizeze cu 20.000 de euro, daca nu ma insel. Se strang mai multi bani la un teleton...

Acum il urmaream pe Baconschi care facea mare caz ca a intervenit sa creeze un fond de urgenta pentru repatrierea romanilor de acolo, nicidecum sa ajute pe japonezi, dar pana la urma nu parea sigur ca face ceva nici macar pentru aia, mai degraba sfatuia pe numitii romani sa-si caute bilete la avion "ca nu e razboi". Ce dreq sa ajutam noi, ca noi suntem mai calamitati ca ei. La cap, in primul rand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

Nu prea sare nimeni să-i ajute...Cred că asta e din cauza faptului că dau senzația de super putere și gândirea e ceva de genul "Păi dacă japonezii nu pot rezolva problema, ce putem noi să facem...?"
Adică dacă ei, japonezii, popor sinonim cu super tehnologia, nu găsesc soluția, cu ce îi putem ajuta noi, mai înapoiați?


Din pacate situatia nu e chiar asa.
Zic din pacate deoarece ar fi cativa flacai care ar putea sa ii ajute.
Ba chiar s-au oferit. In primul rand e vorba de francezi care au la momentul actual probabil cea mai avansata expertiza si experienta in domeniu nuclear (singurii care au roboti dotati cu brate si capabili sa sudeze si manevreze valve si alte chestiuni din centrale nucleare). Insa pana ieri japonezii au refuzat ajutorul.
Dupa ce Barack le-a pus sula in coasta, inclusiv prin trimiterea a inca un portavion din clasa Nimitz), azi va decola avionul EDF, insa intrebarea e daca ii vor si lasa sa isi faca treaba sau vor pati ca echipele britanice de salvare care s-au intors acasa deoarece le-au cerut sa completeze documentatii timp de o saptamana.

Orgoliul japonezilor e nemasurat, stiu asta si pe proprie piele, lucrez cu o firma japoneza de vreo 16 ani.
De asta s-a si ajuns aici, TEPCO e la randul ei o firma din elita firmelor japoneze, acestea se considera infailibile, plus coruptia la nivel inalt in Japonia care este de neconceput ( nu e doar cu bani, e mai degraba cu permiterea accesului intr-o lume selecta, asemanatoare cu casta samurailor). TEPCO e plina de bube, multe, multe...

Oricum de ieri dupa masa s-a pus batista pe tambal la nivel mondial, explicabil deoarece altfel ar crea panica.

Sa nu uitam ca nu de la rusi vine ploaia ci din oceane.

Oricum pana maine dimineata se va sti daca e alba sau neagra.
Eu sper ca va fi alba. La vara deja mi-am planificat concediul la mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.gandul.info/puterea-gandului/basm-japonez-4-zile-o-sosea-8071722
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2011 11:24 pm    Titlul subiectului: arq Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

Legat de asta, uite ironia sorții, cu toată tehnologia la care au ajuns japonezii și omenirea în general, până la urmă stingi ditamai reactoarele nucleare tot aruncând apă cu găleata pe ele...


Nu e ironia sortii ci doar o punere in evidenta a unor lucruri pe care cei care nu le intelegeau , credeau in reclama servita de diverse interese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2011 11:36 pm    Titlul subiectului: gs Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:



Orgoliul japonezilor e nemasurat, stiu asta si pe proprie piele, lucrez cu o firma japoneza de vreo 16 ani.
De asta s-a si ajuns aici, TEPCO e la randul ei o firma din elita firmelor japoneze, acestea se considera infailibile, plus coruptia la nivel inalt in Japonia care este de neconceput ( nu e doar cu bani, e mai degraba cu permiterea accesului intr-o lume selecta, asemanatoare cu casta samurailor). TEPCO e plina de bube, multe, multe...



Cum ziceam eu pe aici mai demult ca orgoliosii si-o trag singuri , dar totodata ii afecteaza si pe cei care reusesc sa-i pacaleasca sa le tolereze impostura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community