FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Whaferdale Opus - Experiente
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alintomescu24



Conectat la: 18 Mar 2011
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 8:48 pm    Titlul subiectului: Whaferdale Opus - Experiente Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!
Am cautat pe acest forum date despre aceasta serie dar din cate am observat nu prea am obtinut prea multe date despre ele.
Daca exista cineva care a audiat aceste boxe sa faca un pustiu de bine si sa lumineze si alte minti care sunt insetate de cunoastere Smile
Vorbesc doar de stereo..
Ce plusuri si ce minusuri ati observat fata de consoartele lor din aceeasi gama de pret ?
Ce amplificare a fost mai potrivita pentru ele?
Ma intrereseaza in special 2 modele
Opus 2-1
opus 2-m2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 8:48 pm    Titlul subiectului: Mitica




2m2.jpg
 Description:
opus 2-m2
 Filesize:  54.23 KB
 Viewed:  114 Time(s)

2m2.jpg


Sus
alintomescu24



Conectat la: 18 Mar 2011
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Opus 2-1


Wharfedale_Opus_2-1.jpg
 Description:
 Filesize:  38.98 KB
 Viewed:  100 Time(s)

Wharfedale_Opus_2-1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alintomescu24



Conectat la: 18 Mar 2011
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar asa exclusiviste sunt ?
Sau nu aveti curaj sa postati?Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil sunt putini cei care le-au ascultat
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alintomescu24



Conectat la: 18 Mar 2011
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar sincer nu prea inteleg de ce.. sunt sunt de slaba calitate?
De ce nu reprezinta interes?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 2:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca sunt slbabe. Eu stiu pe unii care au avut si au fost multumiti.
Audiofilii ''puristi'' nu ... trag cu urechea la chestii facute in China.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In Bucuresti ai posibilitatea sa asculti. Nu stiu daca exact aceste modele.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alintomescu24



Conectat la: 18 Mar 2011
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am interesat pe siteul producatorilor si am observat ca este o firma englezeasca cu state vechi in lumea asta... http://www.wharfedale.co.uk/About/History/tabid/66/Default.aspx
Ma gandesc ca si pe incaltamintea mea in loc sa scrie ca este facuta in usa( de unde provine firma) scrie ca este facuta in China
Pe nokia scrie Romania ,laptopul Hp scrie tot China(in loc de Usa)....tv-ul Philips scrie Taiwan in loc de Olanda.. mai dau exemple?
Deci nu prea inteleg motivul:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai nu inteleg pentru ca nu esti un "audiofil purist" si bine faci ca nu esti. Very Happy In Bucuresti se pot asculta la tipul asta.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alintomescu24,

vezi si aici:

http://www.internationalaudiogroup.com/

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Polygram spunea care este situatia, nu ca e de bine sau ca este de rau, ati inteles gresit.
Oricum s-a mai discutat asta, chinezul face ce i se cere, poate sa scoata si fecale la fel de bine cum poate face si un diamant.
Incintele din discutie le puteti asculta de ex. la userul alex_t de pe forum, dati search are un topic la publicitate.
Daca chiar va intereseaza modelul mergeti la o auditie, restul e cancan Laughing Eu le-am ascultat mi-au lasat o impresie placuta dar nu ma bag la comparatii.

_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Pai nu inteleg pentru ca nu esti un "audiofil purist" si bine faci ca nu esti. Very Happy


rog să fie avut în vedere și termenul de audiofil pugilist ™, des întîlnit pe plaiurile noastre Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie facuta precizarea si delimitarea clara intre produsele unor firme originare in China si produsele unor firme europene care sunt doar ansamblate in China. Aceste firme au ales, la un moment dat (din motive lesne de inteles) sa-si mute fabrica si producia (sau o mare parte din ea) in China. Am avut ocazuia sa ascult ambele variante ale aceluiasi amplif si n-am auzit diferente. Sa nu credeti ca aceste produse audiofile vor suna mai slab sau vor suna prost doar pt ca le ansambleaza chinezii. In Anglia nivelul de trai e mai ridicat, asa ca ridicat va fi si salariul angajatului unei firme audiofile. Chinezul se multumeste cu mai putin, dar nu inseamna ca e mai putin indemanatic sau ca nu-i merge mintea asa de bine.
De asemenea am ascultat si chinezarii originar chinezesti, player-e si amplf-uri, si nu sunau rau. Iar daca iei in calcul si pretul, sunt aproape imbatabile. Problema este, in opinia mea, fiabilitatea pe termen lung.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alex65



Conectat la: 27 Mar 2009
Mesaje: 160
Locatie: oradea

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da,bine punctat ,de KO tehnic

rog să fie avut în vedere și termenul de audiofil pugilist ™, des întîlnit pe plaiurile noastre Very Happy Very Happy Very Happy[/quote] Duel

_________________
accuphase e-213,yamaha cd-s1000,opera seconda,sony scd-xb770,usher cp6311
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alex, mi se pare ca ai avut ceva Wharfedale...
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community