FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Furniruire

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
spanu



Conectat la: 23 Sep 2006
Mesaje: 17

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 10:26 pm    Titlul subiectului: Furniruire Raspunde cu citat (quote)

M-am apucat de furniruit boxele, in prealabil le am chituit le am smilgalit si m-am apucat de aplicat furnit dar am o problema se rupe furirul cand tai surplusul. Cum pot sa tai furnirul ??? imi poate explica cineva o metoda de inlaturare a surplusului(tin sa precizez ca muchile sunt putin rotunjite)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 10:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite cum fac eu.

1. ma asigur ca adezivul (eu folosesc aracet, cunoscut sub denumirea internationala de PVA) e intins bine pina la muchie si ca furnirul e presat bine pe toata suprafata.

2. daca nu vad o linie alba aparind la muchie dupa presare inseamna ca e posibil sa nu fie destul aracet si trag o linie subtire de tot cu pensula pe spatele furnirul, la unghiul dintre substrat si acesta.

3. dupa ce se usuca, cind tai (cu un cutter), presez piesa bine pe un suport tare si drept. e important ca cutterul sa fie bun/nou si forta cu care apesi se dozeaza cu exercitiu.


in general functioneaza, iar cind nu e doar din cauza neatentiei mele. sa vezi distractie cind trebuie sa decupezi la muchii curbate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am procedat diferit
le tai putin mai lungi cam la 1 2 mm mai lungi
ulterior pun slefuitorul cu banda cu granulatie mica si iau la fata incet incet - iese perfect .
se poate face aceeasi operatie si cu o bormasina !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
spanu



Conectat la: 23 Sep 2006
Mesaje: 17

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut asa am luat de la bizon prenandez universal de la practiker din acela la kg l-am intins cu un spaclu lat de 15 cm am dat o tura pe boxa una pe furnir am lasat sa se usuce si am mai dat inca o tura l-am lasat sa se usuce si apoi l-am aplicat pe boxa (furnirul l-am lasat mai mare deimprejurul laturi cu 5 cm). Dar muchia fiind rotunjita atunci cand am incercat sa il apas sa se lipesca se rupea de-a lungul fibrei.
Imi poti zice cum cu bormasina??? Iar la smirgal ce granulatie ai folosit ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai initial ai intrebat altceva. hotaraste-te care e problema.

nu am furniruit niciodata profil curbat, dar mi-amintesc ca am citit undeva ca ajuta sa-l incalzesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Depinde de grosimea furnirului si de raza de curbura.
2. Se incalzeste la abur, caz in care nu se mai lipeste cu aracet.
3. Exista substante speciale pt inmuierea la rece a furnirului - pt curbare, dar si in acest caz depinde mult de grosimea acestuia, de tipul de furnir si de raza de curbura.

Cauta posturile lui Felixx in care sunt prezentate solutiile respective.

Oricum, este /poate fi o problema complicata.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community