FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Posesori plasme LG seriile 50/60 pk***, sfat util

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2011 4:22 pm    Titlul subiectului: Posesori plasme LG seriile 50/60 pk***, sfat util Raspunde cu citat (quote)

M-a pus naiba si am luat un BD de test:

http://www.filmexpress.ro/blu-ray/0647715600424/Digital-Video-Essentials-HD-Basics.html

Cand am ajuns la sectiunea rezolutie, am observat ca TV-ul meu nu poate decat 720p desi scrie 1080p/24. In momentul in care era sa-l arunc pe geam, am gasit.

Pentru a vedea, pe bune, 1080p, in meniu, la picture, puneti-l pe JUST SCAN. Orice alta optiune(16:9, original,etc) altereaza semnalul 1080p.

Sper sa va ajute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 24, 2011 4:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 8:34 am    Titlul subiectului: sds Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine nu stia, si cred ca sunt majoritatea acestia, LG a" copiat " tehnologia la plasme. Initial megeau pe full hd ,dar doar pe poze ;deci din pt de vedere al reclamei era corect. (pe imagini in miscare trecea autonat in hd redy ). Acum au mai imbunatatit cate ceva dar se pare ca ce nu au putut "copia" nu reusesc sa suplineasca decat tot prin reclama.
Firmele coreene stau foarte bine la partea de marketing si au ca tinta clientul naiv. De ex. nu declara la ldc tipul de panou sau tipul de iluminare, mai nou nici tipul de raspuns (cum sa se laude cu un panou mediocru sau un tip de iluminare mediocru (chiar si led) sau cu un parametru de 200 ori mai prost ca la plasma). Pe primul plan e dimensiunea si rezolutia si astea intelese prost de clientul naiv (dimensiune care cu cat e mai mare e mai prost pt semnal tv analogic si rezolutia full hd care e zero pe semnal tv emis hd redy).
Deci pt vizionari de calitate ramane plasma full hd cu timp de raspuns 0.01ms(de la producatorii care au inventat-o si nu de la cei care incearca sa o copie); iar pentru vizionare tv merge orice lcd ieftin cu dimensiune adaptata fata de distanta de vizionare (32inch la 4m de ex) pentru ca oricum semnalul primit inca e si va mai fi unul de slaba calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arzoaica



Conectat la: 02 Apr 2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi de tipsuri Smile
_________________
Cele mai bune produse de slabit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 8:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Man, eu tocmai ce am schimbat plasma.
Am avut Panasonic TH-42 si ceva, HD ready, luata de acum 4 ani.
Am avut probleme cu trei linii orizontale aparute pe ecran.
Motiv bine intemeiat pentru a nu mai lua Panasonic.
Am luat LG PX-950, 50 de inchi, full HD, 3 D.
Ce pot sa spun, oauu.
Imagine muult mai buna ca la Pana. OK, comparatie incorecta deoarece comparam entry-ul de la Pana cu topul de la LG dupa 4 ani, dar orisicum, pretul la LG a fost mult mai bun ca la Pana, adica jumatate..
Aspectul LG, mie personal imi place foarte mult.
Despre 3D poate deschid un topic separat.

Asa ca din punctul meu de vedere toate cele bune pentru coreeni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Obuzel, experienta in 3D ar fi interesanta. Inca nu sunt conins sa fac pasul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Experienta 3D e mai misto decat la cinema. Pe bune.
Cred ca si datorita faptului ca esti mai aproape iar ecranul e mai mic.
Din acest motiv vezi personajele ca si cand ar fi reale.
La scena din sala de arme de la Avatar imi lipsea mirosul de ulei ars, atat de real mi s-a parut.
Fiind cu ochelari activi trebuiesc vreo 5 minute pana devii confortabil dar apoi este totul in regula.
Calitatea imaginii e excelenta, displayul LG e primul certificat THX 3D, si nu trebuie sa stai exact in mijloc ca sa vezi 3D, plus ca la miscarea capului nu am constatat pierderi se sync cu TV-ul.
Ca sursa folosesc WD TV Live, chiar daca nu i se face reclama ca fiind 3D, merge fara absolut nici o problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Misto de tot, deschide un subiect.
Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uf.
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cip_007



Conectat la: 10 Noi 2005
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@vizitator - poti sa ne dai niste info obiective? De unde ai informatia ca plasmele LG din seria PK nu afiseaza 1080p nativ? Intamplator studiez de luni bune avsforum pe threadurile dedicate 50pk550, 50pk950 si nu am gasit pe nimeni sa faca astfel de afirmatii (daca le gasesti, te rog sa ni le arati). In privinta LCD-urilor LG, eu vad ca au serii separate HD Ready vs Full HD. Este mai intelept sa nu facem generalizari despre toate modelele unui producator; fiecare are modele bune si modele proaste. Din experienta mea, este mai important ca un TV sa fie corect calibrat, decat sa aibe un panou de ultima tehnologie.

@Tiberiu Bako - din ce player ii dai semnal 1080p? Incearca si alte BR de teste sau mai verifica setarile a playerului (poate face el o procesare suplimentara).

_________________
Vand Power Conditioner Fadel Art PC 800, preamp Promitheus Audio Reference TVC C-Core dual mono custom, LCD TV LG 37LC2RR dual tuner cu TimeShift & inregistrare pe HDD integrat, subwoofer Monitor Audio ASW100, cabluri diverse, interconnecturi vdH XLR/RCA, viniluri, Canon EOS 300, filtru polarizare Hoya 52mm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cip

marantz bd5004 si philips bd3000. Ambele entry. Dar, al doilea TV al meu Sony 40 W5500 merge perfect pe oricare setari de imagine. LG, doar pe Just Scan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community