FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
recomandare boxe "fine" pentru marantz pm15s2
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 9:28 pm    Titlul subiectului: recomandare boxe "fine" pentru marantz pm15s2 Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Detin un marantz pm15s2 si as vrea sa am ajute cineva cu experienta vis-a-vis de cea mai buna achizitie de boxe pentru el pentru o camera de 20mp.
V-as ruga sa imi spuneti ce alegere sa fac si ce cabluri de interconect si de boxe recomandati.

Nu stiu care ar fi mai bune pentru pm15s2 +sa15s1:

1.Usher
2.Canton
3.Focal Chorus seria 800
4.Dynaudio
5.Klipsch rf-82 II
6.Mourdant Short
7.Paradigm Studio Signature S20/S60

Pentru Klipsch ce interconect sa folosesc si cablu de boxe? Audioquest King Cobra ar merge si pt boxe Audioquest Type 4?

Multumesc,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 9:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 1:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai ascultat ELAC ?
_________________
ELAC 189 + Yamaha RX-797 + Philips CD-820 TDA1541A Tuned + DAC Philips TDA1541A buffer Lampa
Conectica Klotz 4x4 bi-wired / In-akustik
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:08 am    Titlul subiectului: salut Raspunde cu citat (quote)

Nu am ascultat dar stiu de ele ca sunt extra. Insa nu seriile entry. As vrea sa ma incadrez intr un buget de maxim 4000-6000 ron. De preferat de podea insa nu neaparat, de regula cele de raft duc lipsa de bass.
Ce imi recomanzi de la ELAC de raft si de calitate sau chiar de podea pana in 6000 ron (stiu ca e putin ca suma).

Multumesc,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa stii ca nici noua serie 50.2 nu se face deloc de rusine, eu am avut in teste bookshelful 53.2 si mi-a placut foarte mult, sunt sigur ca 57.2 sau chiar 58.2 te-ar satisface pe deplin.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:22 am    Titlul subiectului: salut, Raspunde cu citat (quote)

cu ce amp le-ai ascultat? daca urcam putin pana in 5000 ron de la elac ce imi recomanzi? imi place ca au tweeter de matase, majoritatea il au din titanium.eu am acum klipsch rf-82 II spre ex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am avut o saptamana la teste si le-am pus pe tot ce am prins, NAD C316 BEE, Marantz PM-52, Anthem i225 si un receiver multicanal H/K a carui nume imi scapa acum. Au cantat foarte bine in orice situatie, nu sunt pretentioase la amplificare. Basul era surprinzator de bun pentru dimensiuni dar putin tensionat, lucru normal la o incinta de dimensiunile astea, dar floorstanderul nu are problema asta deci raman doar avantajele. Mie mi s-au parut foarte versatile, am ascultat de la electronica si metale pana la jazz si clasica, dar parca as spune ca pe muzica jazz/blues suna cel mai bine, au o muzicalitate pe care chiar nu o asteptam in clasa asta de pret, unde in general boxele cu sunet asa detaliat suna rece, detasat, prea clinic...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as cumpara Focal sau chiar B&W.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa merg pentru niste teste cu Elac la avstore sambata. Despre celelalte boxe ce imi poti spune? am inteles ca pe marantz s-ar potrivi bine canton si focal. Eu am ascultat Paradigm de raft studio S20 si sunt fenomenale ( pret undeva pe la 5000 ron). Poate s-ar potrivi bine si pe pm15s2.
In momentul asta tentatia sunt chiar ele in ciuda celor de podea care le am deja. Ce spuneti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut de la Focal si B&W ce recomanzi? ceva de raft sau podea? probabil cel putin seria 7, ca de 8 nu poate fi vorba sunt convins ca sunt fenomenale dar mult prea scumpe...( in maxim 6000 ron buget se merita sa imi iau B&W, eu zica ca entry n-are rost...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Studio 20 si sunt foarte multumit de ele.
Partea de finisare este exceptionala, striga calitate! In comparatie nici macar Sonus Faber nu ies bine, asta sa nu vorbim de boxe care nu sunt renumite pentru aspect si finisare.
Pe partea audio:
In special imi plac inaltele, se bat cu inalte de matase foarte scumpe.
Pe partea de mid bas sunt mai degraba orientate spre bas, dar orice in lume e un compromis, nu le poti avea pe toate.
Sunt artticulate si rapide.
Ca sa nu se inteleaga gresit, comparatia o fac cu Jordanurile full range pe care le detin, in fata acelora la partea de medii inca nu am ascultat ceva mai bun Smile
Sfatul meu, mergi si asculta cat mai multe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Focal 807 V si cred ca sunt OK pentru camere mici. Trebuie insa sa asculti cateva combinatii, poate nu vrei un model de raft.
Amascultat amplificatorul tau in combinatie cu B&W 705 si cabluri MIT. Dupa parerea mea aceasta combinatie nu suna rau deloc, poate putin intepat pe inalte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vinzi paradigmu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin24ro a scris:
vinzi paradigmu?


LOL

Cumperi paradigmu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.avstore.ro/boxe/dynaudio-dm-3-7-dm-3-7/
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, la paradigm ma gandeam, ca alta optiune nu vedeam momentan pentru ca nu am ascultat dynaudio de ex sau focal si nici seria 7 de la b&w.

merita sa le ascult la avstore ca tot o sa merg la ei.insa daca imi faci un pret bun pentru ele si poti veni la niste teste cu ele ti-as fi recunoscator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community