FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
recomandare boxe "fine" pentru marantz pm15s2
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cataline, esti din Bucuresti?
Atunci da o fuga pana la Real Acustic cu amplifu tau si asculta Paradigm.
Nu e atat de greu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin24ro a scris:

Citat:
am inteles ca pe marantz s-ar potrivi bine canton si focal

Intr-adevar, Canton face casa foarte buna cu Marantz, Focal la fel. Cel putin in cazul combinatiei Canton-Marantz, poti face o vizita importatorului oficial al celor 2 marci, la magazinul Hi-Life, pe Ion Ionescu de la Brad nr.1 (zona pod Baneasa) si asculta cateva combinatii Marantz-Canton, pentru a-ti forma o parere. Un model de floorstander care sa se incadreze in bugetul tau, cu un raport ok pret-calitate ar fi Canton 670 DC.Desigur, ideal ar fi sa poti merge cu amplificatorul tau si proba diverse alte brand-uri de incinte (Elac, Focal, etc.)

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sigur, asa este o sa merg si la hi-life pentru canton si apoi si la realacustic cu ampul meu pentru paradigm si desigur la avstore pentry dynaudio/focal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intre astea doua care ar fi cea mai buna alegere pentru pm15?

http://hi-life.ro/compara/420/459.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin24ro a scris:
intre astea doua care ar fi cea mai buna alegere pentru pm15?

http://hi-life.ro/compara/420/459.html


Cea care iti place tie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dpdv matching tonal, eu as merge pe Canton, dar e o chestiune exclusiv de preferinte personale la urma urmei...
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar ce nu iti place la RF-82?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu m-i se par foarte ok si ale mele doar ca imi place mai cu inalte totul. acum nu stiu daca cablu de boxe audioquest sau monster sau nordost ar face diferenta si ar urca mai mult inaltele...in rest sunt niste boxe foarte foarte reusite si f puternice, misti casa cu ele. vreau ceva mai finut mai pt 20mp cu multe detalii si fineturi....mi-au placut f mult paradigm studio s20, n-am ascultat si s60 sau s100 care cred ca sunt superbe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca vreun cablu urca inaltele!??
Tweeterul e acolo problema.

S 60 si S 100 sunt tot floorstandere, deci ai griaja ca poti sa pierzi la detalii la fel ca si la Klipsch. Prea mica camera.

S 20 ai ascultat la tine acasa?
Cu ampliful si CD-ul tau?
Si ti-au placut?
Nu mai sta pe ganduri.

Vezi ca ce auzi tu la showroom si ce auzi acasa e cu totul si cu totul alta mancare de peste!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu, probabil va fi o alegere buna paradigm de raft. insa nu are cine sa vina la mine cu ele sa vedem cum se aud cu ampu meu , in spatiul unde le voi pune. stiu ca in studio se aud altfel decat acasa tocmai de aia te am intrebat daca aveai drum prin Bucuresti sa dai o fuga pana la mine si sa fac cinste normal pentru deranj Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O camera de 20mp nu poate fi considerata sub nici o forma "prea mica" pentru floorstandere. Ma rog, calculul corect ar trebui facut in functie de volum, si nu de arie...dar pp ca e vb de o camera de bloc, sau cel putin una care nu depaseste 2.5m inaltime. Partea legata de lipsa detaliilor e cel mai probabil relationata cu sursa (care este aceasta?)...cablurile pot influenta doar "nuanta"...
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa15s1 de la marantz. este o sursa premium
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lipsa detaliilor vine mai degraba de la sunetele pe medii care nu ajung cum trebuie la ascultator.
Fie nu sunt redate cat mai bine; fie se manjesc in camera (in mod sigur si la orice boxa, doar gradul difera de la camera la camera).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin24ro



Conectat la: 06 Noi 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

medii am dar inalte vreau mai multe. detaliu este dat si de deschiderea sunetului ceea ce fac inaltele....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In cazul in care iti place un sunet un pic mai "strident" s-ar putea ca seria V de la Focal sa-ti faca o impresie buna, la fel si anumite modele de la B&W...Ca fapt divers, cel putin acum cativa ani cand am testat eu, cablurile Monster favorizau intr-o oarecare masura spectrul superior de frecvente (asta intr-un sistem cu incinte B&W).Totul insa se rezuma la a testa...
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community