FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ProAc

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 10:31 am    Titlul subiectului: ProAc Raspunde cu citat (quote)

Sarcina reproducerii cit mai fidele a sunetelor nu poate fi altceva
decit transmiterea esentei muzicii.
Deschid un topic dedicat incintelor acustice ProAc, topic in cadrul
caruia putem impartasii experiente, idei etc. intr-o maniera civilizata.
In decursul anilor personal am avut ocazia sa ascult, sa testez
diverse boxe ProAc, cum ar fi: Tablette, Studio 100, Studio 110,
Studio 140, Response D Two, Response D15 (favorit personal),
Response D18, D38, etc.
Intotdeauna am fost uimit de performantele acestor incinte.
Nu cu mult timp in urma, am mai avut ocazia sa ascult si noul model
D 40R, model la randu-i foarte muzical, cu un sunet f. transparent si
natural.
N-am putut asculta, din lipsa de timp, alte modele, cum ar fi Studio
140 MK II, sau boxe din seria Carbon Pro.
Daca cineva le cunoaste, il invit sa ne povestesca citeva ceva in
legatura cu ele.
Atasez o poza (sorry, nu tocmai reusita) cu noul model D40R,
respectiv setup-ul aferent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 10:31 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poza


ProAc.jpg
 Description:
 Filesize:  102.7 KB
 Viewed:  262 Time(s)

ProAc.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai exista acel pass labs x350.5 cu proac? stiam ca s-a vandut pass-ul !!!
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A ascultat cineva micutele Tablette Anniversary din poza de mai sus?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am ascultat eu,vreo 10-15 minute,asa in fuga,intr-o mica pauza de "Carbon" Embarassed
Erau legate pe un amplif Creek si un player Naima parca.Ca sunet,foarte corecte,putin cam reci as spune.Pe muzica slow,jazz etc,sunau foarte ok,insa pe pasaje aglomerate s-au cam incurcat,asa mi s-a parut mie cel putin.Poate nu era nici match-ul perfect sau foarte bibilit cu celelalte componente,insa,per ansamblu,pentru o camera de 16-18mp,sunt perfecte din punctul meu de vedere.

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 10:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am detinut ceva modele de proac in trecut, si am putut asculta cam toata gama recenta in destule ocazii.

ce pot spune este ca, mai mult decat unele incinte, ProAc sunt f pretentioase si f "revealing" relativ la calitatea semnalului care "se formeaza" pana la ele.

rezolutia/detaliile (microdinamica) sunt de-a dreptul neiertatoare si, daca electronicele nu se potrivest tonal sau din orice alt punct de vedere, rezultatul este unul nesatisfacator.

cand iti cumperi ProAc parerea mea este ca intri intr-un fel de elita, insa rezultatele sunt demne de aceasta emblema numai cu electronice potrivite, altfel, la scule nepretetioase, e mai bine de cautat incinte mai putin performante decat ProAc, care vor masca din carentele electronicelor, si nu le vor scoate in evidenta "just in your face"...

pt seriile mai mici, gen tablette, sau SC1/D1, exista sansa imprecherii cu ceva electronice mai ieftine, din gama creek, din pacate acum numai destiny, pt ca seria classic, f potrivita cu ProAc-urile mici, nu se mai fabrica.

pt gama midrange, gen boxe ceva mai mari si mai dificile, mie mi se pare Sugden un f bun partener. sunt de altfel o pereche clasica in lumea audiofila, eu le-am vazut prezentate asa in multe evenimente / targuri de gen pe afara.
am inteles de fapt ca atat sugden folosesc ca testare pt amplifuri si boxe proac, dar si proac folosesc la testare amplificari sugden.

la capitolul "fara numar" cred ca audio research scot ce e mai bun din ProAc cele din gama superioara, incepand cu response D18 in sus.

oricat se sugereaza pe forumul Naim ca proac si naim sunt "mana in mana" incercarile mele din trecut de a le "imperechea" au dat gres, tonal nu e ceea ce trebuie, nici naim si nici proac nu beneficiaza, in acesta combinatie, de atu-urile celeilalte case, si nici nu arata maximul din fiecare puse impreuna.

la fel si cu simaudio, am incercat proac si nu mi-a placut... in franta totusi sunt prezentate ca o pereche ideala de high end, probabil frnacezii au alte gusturi/referinte.

o mare surpiza - f placuta - a fost perechea d40 pe pre+power Pass labs.
dupa parerea mea, noile produse din seria response vin cu un rafinament si muzicalitate superioare fata de mai vechile modele response, sunetul este mai rotund, mai carnos, parca mai fascinant. la acesta categorie insa, trebuie musai luat in considerare un amplif serios, sau de fapt un combo pre/power serios, altfel e pacat de boxe.

PS: am detinut in trecut studio140 cu sugden a21, studio 100 cu sugden a21SE, am incercat in diferite setupuri acasa 1SC, studio 110, tablette 8, si 8 reference, cea mai scumpa boxa proac ascultata la modul serios pana acum a fost D80R (pereche detinuta actual de coforumistul nostru batranul, pe amplificarea reference de la sugden)

PS2: daca ar fi sa fac o mentiune speciala, ar fi pt modelul studio100, doar cu numele in seria studio, ca sunet insa l-as incadra in seria response, o incinta deosebit de neutra si "revealing", utilizata in trecut in multe studiouri de inregistrare de afara (la vremea respectiva a si fost unul din motivele pt care am ales-o), si care, la requestul oamenilor de audio "de bine" a trebuit sa fie reintrodusa in productie de ProAc deja a doua oara, firma britanica incercand fara succes in trecut sa mai opreasca productia acestui model, considerat de ei ca invechit, dar se pare ca presiunea fanilor nu a lasat acest model sa moara...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community