FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte acustice cu difuzor de banda larga
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si in general, la orice boxa, dinamica si calitatea raspunsului tranzitoriu sunt date de midrange si tweeter adica de difuzoare mici. Subscriu si eu ca desi nu este obositor, JX92 are atat dinamica unui midrange de calitate superioara cat si raspunsul tranzitoriu foarte apropiat de cel al unui tweeter bun. In ceea ce priveste bass-ul reprodus de acest difuzor atat in incinta tqwt cat si in incinta bass-reflex sau chiar inchisa (cu camera de rezonanta) este destul de bun (F3~47Hz) in special in camere mici de 10-15m2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 2:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot ce pot sa iti mai spun e ca eu personal de ceva vreme am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ascult cu urechile din dotare diverse produse mega laudate si pline de reviewuri si sa las pe seama personelor respectabile din comunitatea diy doar studiatul graficelor si cifrelor.Nu trebuie sa fii de acord cu mine
numai uitandu-te la orice rubrica de recomandari se observa cat de diferit pot aprecia subiectiv diverse scule diversi useri
referitor la ultimele citate,eu sunt f reticent in impresiile subiective mai ales cand nu se compara cu ceva anume si nu stiu ce interese exista la mijloc.Cea mai buna parere se formeaza atunci cand se asculta comparativ dar personal
eu nu am spus ca suna sters sau fara dinamica si atac tranzient,te rog nu te duce pana acolo.Dar nu cred in miracole .Si nu sunt dispus sa dau acea suma ca sa-mi confirm parerea.Am facut-o cu alte ocazii cu produse la fel de laudate
Am inteles ca esti f incantat de ele si ok si stiu ca nu ai interese comerciale dar totusi parca incerci sa duci cumva o munca de convingere si nu e cazul Wink
uite ex asa ziselor clone de mai sus,ei bine la multi le-a trecut euforia dupa ce au comparat cu boxe mai serioase.Sa nu ajungi in aceeasi situatie peste ceva vreme .
sa asteptam sa vedem ce va decide cosmin2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

postul de mai sus era pt obuzel,vad ca au mai scris si altii intre timp
deci,ca sa rezum,nu am spus ca jx92 nu este un dif bun sau ca nu-si merita banii sau ca suna slab
sunt convins ca are un farmec al lui aparte ca altfel nu se cumpara la banii aia
dar eu nu mai cred in miracole si impresii subiective sau revieuri comerciale
multa bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Uite na ca exista drivere pentru boxe cu 2 cai sub 500 Euro:
http://www.loudspeakershop.eu/scan-speak-18w8535-p-532.html
http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-t9950-p-728.html
Pretul - 400Euro!
Este vorba de vestitele ProAc 2.5.
Vestitele ProAc Response 2.5 nu sunt cu tweeter-e Usher ci Scanspeak D2010/8513 (modificate) si sunt vestite pt. ca le-a facut ProAc vestite si nu din cauza diverselor imitatii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu duc munca de lamurire.
Chiar nu am nici un interes comercial.
Mi-am spus parerea la full range deoarece este un domeniu in care pe de o parte m-am documentat indelung si zic eu destul de temeinic iar pe de alta parte am ocazia sa acult zilnic 2 proiecte implementate pentru un difuzor full range.
Ma contrez cu CBI nu pentru ca el nu ar avea dreptate. Are dreptate cu basul pe care il tot aminteste. Ci pentru ca nu vorbim despre aia, nici acum, nici la alte subiecte. Si ma mai contrez cu el deoarece eu am ascultat aceste difuzoare, marco polo care vad ca imi da dreptate si el le-a ascultat. OK, el poate are un interes comercial, dar nu e genul de tip care sa nu spuna parerea lui despre ceva. Daca nu din alte motive atunci macar din acela ca are in oferta de toate pentru toti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel,interventia mea dupa postul tau nu am facut-o pt ca am ceva cu acest dif sau cu firma care-l produce,ci pt sunt destule optiuni in acest buget care nu este chiar mic (atat Fr cat si 2cai) si am considerat ca ai pus problema intr-o asa maniera in care jordan ar iesi invingator in orice comparatie si ar matura pe jos cu orice alta alternativa in acest buget sau si mai mare Rolling Eyes
daca consideri ca eu am chef sa ma contrez cu tine,atunci sa zicem ca jordanul e cel mai bun fulrange si cea mai buna optiune in acest buget de 300e ,daca asta te face fericit Very Happy
si eu am ceva experienta cu difuri fulrange,poate ca nu cu acest jordan, si mi-am format niste impresii
am oferit cateva precizari si solutii fara concluzii transante
si eu am ascultat supravox de 15 si 20 cm si mi-au placut dar nu am zis ca sunt de departe cea mai buna alegere.Am ascultat suf. implementari la categoria mica de 4-5" in 2 cai si ceva FR si stiu ce se poate obtine cu un astfel de sistem.Daca te multumesti cu 10 w si un spl de maxim 85 pt ca atat simti nevoia,e ok.Dar nu e sanatos sa generalizezi pt altii si sa nu fie multumiti
si mie imi plac difurile mici si scumpe,de brand(dar nu pe banii mei Very Happy),ca si altora ,ok,dar eu nu cred in boxe mici cu sunet mare si nu sunt singurul.Asculta un album cu Allan Taylor de ex cu vocea lui grava pe un dif mic si pe unul mare,de ex.Lasand instrumentele de joasa frecv la o parte
nu m-am legat in mod special de bas(sau excursia conului fctie de spl) Trebuie sa asculti comparativ ca sa te convingi.Apoi te vei convinge daca mai e cazul sa afirmi uita de restul in bugetul asta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca te multumesti cu 10 w si un spl de maxim 85

rectific.. Mad ,10w pe niste boxe cu un spl de maxim 85
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La auditii normale am in pozitia de ascultare aflata la 2.5 m, 82-85 de db cu peakuri de 100-102 db.

Daca asta nu e suficient, atunci sorry, eu inca tin la urechile mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Sunt mai ieftine la marco polo, la Cluj.
E distribuitor oficial pentru Romania.


marco polo nu distribuie oficial nimic in afara de Tonsil. marco polo e un comerciat si doar atat. Si garantia care o da e pe incredere nu pe acte. Daca ma poti contrazice astept un raspuns cu dovezi nu cu vorbe.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:

Daca vrei de la mine un raspuns onest la intrebarea daca cu 300 de euro poti gasi o pereche de difuzoare pe 2 cai care sa sune la nivelul lui JORDAN JX92, fara sa mai pui si pretul filtrului.

NU.

Pentru 500 de euro.

NU.

Poate la 1000 de EUR, dar si acolo depinde de genul de muzica pe care o asculti.
Pentru jazz trebuie probabil sa dublezi suma.
La rock e suficient.


Fals!!!

Se gasesc difuzoare pe 2 cai care sa sune comparabil (daca nu chiar mai bine) la pret mult mai mic. Uite aici:

http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-ua02510-p-1134.html

http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-ys13225wxp-p-1337.html

si se face din ele asta:

http://www.diy-audio.ro/boxe/compleo-bookshelf-pe-2-cai.html

nici acestea nu se fac de rusine:
http://www.diy-audio.ro/boxe/pumilus-bookshelf-pe-2-cai.html
iar difuzoarele sunt distribuite OFICIAL de mp.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru diy audio.
Nu mi-a placut reactia ta.
Am vazut ca ai ceva cu marco polo.
Te rog verifica pagina lui Esoteric Audio la dealeri si apoi te rog sa iti ceri scuze.

Facem un test cu boxele?
Si eu sunt curios.
Si e pe bune propunerea, nu la misto, nu la bascau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate pui tu link-ul aici ca eu nu il gasesc.
Legat de testul comparativ....DA, si eu sunt la fel de curios. Astept propuneri.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa VORBE, sa vedem FAPTE!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
La auditii normale am in pozitia de ascultare aflata la 2.5 m, 82-85 de db cu peakuri de 100-102 db.

Daca asta nu e suficient, atunci sorry, eu inca tin la urechile mele.

nu ne intelegem pt ca nu ne referim la acelasi lucru ,dar poate cu alta ocazie,pe viitor
eu daca am boxe cu bas de 12' sau 2x8' si spl de 94/w nu insemana ca ascult la 110db doar ca se poate Rolling Eyes
si eu 'imping' o pereche de bookshelfuri cu scanspeak de 7" si spl 86 cu un amp de 100w si abia obtin peakuri de 100db in punctul de ascultare fara distorsiuni prea mari,deci scuza-ma dar nu cred ca ajung 10w pt un spl <85 pt auditii serioase de pasaje in forta,pt ca nu sunt rezerve.(in opinia mea deci)
poate prinzi vreodata in construcutie niste boxe serioase cand mai treci pe la MP ,ceva diferit de clasicul 7" cu tw,sau 3 cai cu bas de 8' si cu un spl de minim 93-94db(deja de aici intram in zona pro),dar acel spl sa nu fie obtinut prin legarea mai multor difuri mici in paralel si micsorarea sarcinii.Poti sa pui si hipass pana la cat merg natural difuzorasele jordan,sa fie mai fair testul dpdv al extensiei.Eu am facut acest test si ma aflu in categoria celor care le-a trecut euforia 'clonelor' .Dinamica,detaliul,rezolutia,atacul tranzient fac boxele mici sa para fara viata si forta.Nu cred ca multi de pe forum cunosc acest sentiment cand au incercat numai boxe mici,audiophile, cu spl de maxim 88db care se deosebesc mai mult prin amprenta sonica
mult succes si lasati impunsaturile Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In opinia mea Jordan JX92 sau JX92S (shielded) ar avea nevoie de un amplif de 80W, DAR intr-o camera mica (10-12m2) asa cum este si camera lui obuzel, acest dif dezvolta tot spl-ul de care are nevoie cineva ca sa asculte muzica cu urechile nu cu stomacul Smile Din cate stiu, boxele lui obuzel au fost testate comparativ cu bookshelf-uri Paradigm, Sonus Faber si facute de mine cu difuri Scanspeak, Seas, Tonsil si Vifa. Pot spune (cu sau fara interes comercial) ca in opinia mea, Jordan JX92 isi merita pe deplin faima castigata inca din anii 60! Bineinteles, nu au bass-ul unor woofer-e de 10" (nici macar al unora de 7") si de la ~4000Hz devin destul de directive, dar intre aceste limite si MAI ALES intr-o camera de auditie de mici dimensiuni sunt tot ce isi poate (pot) dori un (unii) audiofil(i) Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community