FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte acustice cu difuzor de banda larga
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
[quote="obuzel"
si eu 'imping' o pereche de bookshelfuri cu scanspeak de 7" si spl 86 cu un amp de 100w si abia obtin peakuri de 100db in punctul de ascultare fara distorsiuni prea mari


Schimba ampliful!

Eu folosesc un power de 2x100 Kenwood Basic MA1, pe la 1/3 din volum si am 100-105 dB fara nici o distorsiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Poate pui tu link-ul aici ca eu nu il gasesc.
Legat de testul comparativ....DA, si eu sunt la fel de curios. Astept propuneri.


http://www.eadsweden.com/Resellers.html

Da scroll la reselleri.

Si din cate stiu, poate marco polo ma ajuta , cred ca e si dealer Manger, Supravox, ViaBlue, Visaton si poate altele, dar nu mi le aduc aminte.

Si nu imi cere linkuri. Un diyer nu are cum sa nu gaseasca aceste site-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:

Legat de testul comparativ....DA, si eu sunt la fel de curios. Astept propuneri.



Cluj sau Oradea.
Sa facem o intalnire mai multi, poate mai vin si altii cu ce au prin casa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MP,tot nu s-a inteles ce am vrut sa zic
ideea nu era sa compar basul un dif FR mic cu un wofer specializat(asta este absurd)
ci sa prezint cateva observatii adunate in timp
si anume ca un dif. cu o suprafata radianta mai mare si un spl declarat peste medie(deci mare) asigura atat o reproducere mai vivace a semnalului sonor cat si o usurinta mai ridicata in perceperea microdetalilor (cat si a marimii imaginii sonore) decat unul din cealalta categorie(spl si Sd mici)(aspect la care btw nici scanspeak nu sta prea bine ,dpmdv).Acest aspect se evidentiaza foarte usor in comparatii AB si cine nu crede sa incerce
la un FR intotdeauna va exista niste compromisuri intre extensia pe bas marime spl si extensia pe inalte.
pe deasupra, nu stiu vreun document sau test anume din care sa reiasa ceea ce a a spus obuzel,si anume ca jordan are marimea cea mai potrivita pt reproducerea inaltelor (pe bas de ex care ar fi marimea ideala...)
deci ,daca jordanul asigura un bas decent pana ~la 45-50hz intr-o cutie mai mica cu un spl declarat de max 85 si un dif de 8' cu un spl de 93-95 va putea face cam acelasi lucru,dar intr-o cutie mult mai mare.
Ce as alege? nu e scopul acestui topic,relatarile mele erau pt cosmin2000 pt a intelege ca nimic nu este cel mai bun (si de restul trebuie sa uitam) si nici acest jordan nu este nici pe departe perfect
cat de bine suna? probabil suficient de ok comparativ cu altele din aceeasi categorie,mai ales daca se si cumpara de atata vreme

@obuzel sunt putin curios ce concluzii o sa tragi despre boxulitzele alea mici cu usher ale lui ahegyes,daca se va concretiza ceva .Sa nu o lasati moarta cu intalnirea Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:

la un FR intotdeauna va exista niste compromisuri intre extensia pe bas marime spl si extensia pe inalte.
pe deasupra, nu stiu vreun document sau test anume din care sa reiasa ceea ce a a spus obuzel,si anume ca jordan are marimea cea mai potrivita pt reproducerea inaltelor (pe bas de ex care ar fi marimea ideala...)


Pai JX92 e compromisul ideal pentru bas si inalte intr-un full range.
Ca sunt difuri mai mici, de 3 si 2 inchi care sunt mai bune pe inalte e indiscutabil, insa au limitarea la 100-150 de Hz.
Difuri de 7-8 inchi sunt pe domeniul 20-2000 de Hz.
Deci nici una din variantele de mai sus nu e chiar full range.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
un dif. cu o suprafata radianta mai mare si un spl declarat peste medie(deci mare) asigura atat o reproducere mai vivace a semnalului sonor cat si o usurinta mai ridicata in perceperea microdetalilor (cat si a marimii imaginii sonore) decat unul din cealalta categorie(spl si Sd mici)(aspect la care btw nici scanspeak nu sta prea bine ,dpmdv).Acest aspect se evidentiaza foarte usor in comparatii AB si cine nu crede sa incerce
Eu unul am comparat nenumarate difuzoare si nu am ajuns la aceasta concluzie. La un nivel normal de auditie adica 88dB la 3m au fost multe cazuri in care din contra, difuri cu spl moderat (85-88dB) sunau mai bine (mai placut urechii mele) decat difuri cu spl peste 92dB atat ca vivacitate cat si ca perceperea microdetaliilor. In ceea ce priveste suprafata radianta sunt convins ca cel putin microdetaliile din spectrul mediilor se aud mult mai bine dintr-un midrange de 4" decat dintr-un midwoofer de 7". Ceea ce spui este valabil doar pt. bass unde pt. a obtine frecv. joase trebuie miscat (mult) aer si e normal ca un Sd mare (combinat optim cu alti parametri importanti) sa-si spuna cuvantul. Dar la medii si mai ales la inalte nu vad cum un full-range de 8" ar face o treaba mai buna deacat un mid de 2-4" sau un tweeter de 1". Personal sunt umblat pe la multe concerte si am prieteni care organizeaza concerte in Cluj, dar conceptia asta cu Sd si spl mare (peste 92dB) nu suna bine (la urechile mele) in spatii domestice in care suntem obisnuiti 90% dintre noi.
CBI a scris:
nu stiu vreun document sau test anume din care sa reiasa ceea ce a a spus obuzel,si anume ca jordan are marimea cea mai potrivita pt reproducerea inaltelor (pe bas de ex care ar fi marimea ideala...)
Poate a vrut sa spuna ca Jordan JX92 are marimea cea mai potrivita pt reproducerea inaltelor pt. FULL-RANGE. Marimea ideala pt. reproducerea bass-ului este 25-30cm, dar facand abstractie de mediul acustic al reproducerii. Stiu sigur ca niste boxe (dealtfel excelente) cu un woofer de 9" creaza probleme intr-o camera < 15m2.
CBI a scris:
daca jordanul asigura un bas decent pana ~la 45-50hz intr-o cutie mai mica cu un spl declarat de max 85 si un dif de 8' cu un spl de 93-95 va putea face cam acelasi lucru,dar intr-o cutie mult mai mare.
In primul rand spl-ul declarat al lui Jordan JX92 (85,3dB) nu este unul maxim ci este la 1W la 1m. Puterea nominala suportata de acest dif este 50W, iar cea maxima de 100W. Se poate calcula usor ca acest dif scote fara probleme 100dB la 32W la 1m, iar in stereo 103dB. La 2m la aceeasi putere sunt 97dB, iar la 16W sunt 94dB. La 3m in stereo si cu room gain-ul obisnuit dintr-o camera mica-obisnuita, spl-ul auditiei se mentine la 91-92dB cu aceiasi 16W in stereo totul masurat cu dB-metru in punctul de auditie la nivelul urechii! Despre ce probleme vorbim de fapt???
Daca tot ascult la nivele normale (88-91dB), intre un dif full-range de dim. mari (8" de ex.) sau un 2 cai cu difuri (semi)pro in incinte mari si Jordan JX92 as alege oricand Jordan-ul mai ales daca as avea o camera mica de auditie. Daca in schimb as avea o camera de 40m2 sau mai mare este f. posibil sa aleg cealalta varianta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru CBI,un perete de Jordanuri, 129 dB la 4800 de wati.

Vezi modelul Megatrends

http://www.transmissionaudio.com/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pai JX92 e compromisul ideal pentru bas si inalte intr-un full range.
Ca sunt difuri mai mici, de 3 si 2 inchi care sunt mai bune pe inalte e indiscutabil, insa au limitarea la 100-150 de Hz.
Difuri de 7-8 inchi sunt pe domeniul 20-2000 de Hz.
Deci nici una din variantele de mai sus nu e chiar full range.

sunt mai multi factori care se au in vedere cand se proiecteaza un fulrange si marimea nu este singura,desi este destul de importanta
si cu un dif de 20cm se atinge 20khz in ax ,cu 17cm chiar mai bine,desi in general este suf. si 17-18khz pt o persoana adulta
in foaia tehnica de ex se vede ca peste 3-4khz manifesta aceleasi simptome clasice(deci nu are nimic in plus fata de alt dif de acelasi tip si nu depaseste legile fizicii)

Citat:
Pentru CBI,un perete de Jordanuri, 129 dB la 4800 de wati.

Vezi modelul Megatrends


multumesc de link Laughing ,arat impresionant Shocked dar dupa cum am mai precizat nu sunt interesat in mod special de acest produs si daca as sta sa adun ciferele cred ca gasi alte solutii mai adecvate in banii aia
Citat:
In primul rand spl-ul declarat al lui Jordan JX92 (85,3dB) nu este unul maxim ci este la 1W la 1m. Puterea nominala suportata de acest dif este 50W, iar cea maxima de 100W. Se poate calcula usor ca acest dif scote fara probleme 100dB la 32W la 1m, iar in stereo 103dB. La 2m la aceeasi putere sunt 97dB, iar la 16W sunt 94dB. La 3m in stereo si cu room gain-ul obisnuit dintr-o camera mica-obisnuita, spl-ul auditiei se mentine la 91-92dB cu aceiasi 16W in stereo totul masurat cu dB-metru in punctul de auditie la nivelul urechii! Despre ce probleme vorbim de fapt???

jx92 este trecut pe site ca un dif de 4"
eu nu cred ca se pot obtine performante acustice la superlativ indiferent de camera sau wati(sper ca am dreptul sa imi rezerv aceasta opinie personala) chiar si daca discutam de un scanspeak de 4" cu tweter,deci 2 cai,woofer +tweeter la aceste marimi

celelalte concluzii refeitoare la eficienta au fost trase in urma testelor practice si nu din citite pe net
cine este interesat este invitatul meu sa asculte si sa decida.O sa fie f interesant
eu nu sunt multumit pe deplin de performantele acustice ale incintelor cu spl mic .Regland pe cat posbil acelasi nivel de spl in pctul de ascultare al ambelor perechi de boxe,la comparatii AB sunetul perceput este mai comprimat,mai sters,mai lipsit de armonici si microdetalii.Diferenta de Sd ale wpoferelor este la fel de evidenta,cand cel mare reda puternic si distinct notele si vibratiile intrumentelor,celi mici(4-7") tind sa pompeze notele de bas prezentand si o moliciune specifica (bas cald cum i se zice)
Citat:
In primul rand spl-ul declarat al lui Jordan JX92 (85,3dB) nu este unul maxim ci este la 1W la 1m.

a fost o greseala de exprimare din graba,am mai rectificat si in urma Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
eu nu cred ca se pot obtine performante acustice la superlativ indiferent de camera sau wati(sper ca am dreptul sa imi rezerv aceasta opinie personala)

eu nu sunt multumit pe deplin de performantele acustice ale incintelor cu spl mic .Regland pe cat posbil acelasi nivel de spl in pctul de ascultare al ambelor perechi de boxe,la comparatii AB sunetul perceput este mai comprimat,mai sters,mai lipsit de armonici si microdetalii.
Iti respect dreptul la opinie desi ma mir ca scoti din ecuatie tocmai camera (responsabila de 50% din calitatea sunetului), dar obuzel are mai mult decat o simpla opinie - are incinte cu acest difuzor pe care tu nu l-ai ascultat niciodata. Pe de alta parte abundenta in sunet a armonicilor superioare mai ales de ordin impar este o contradictie in termeni cu bogatia microdetaliilor Rolling Eyes Cu cat aceste armonici (3, 5 etc) sunt mai prezente cu atat sunetul este mai sters si lipsit de microdetalii si nu invers! Cu cat spl-ul unui dif este mai mare de 92dB cu atat si aceste armonici nedorite sunt mai prezente. Am ascultat de curand un Lowther de 99dB intr-o camera de 40m2 si totusi nu mi-a placut deloc cum tipa (pardon suna). Fireste ca nu generalizez, dar odata ce fundamentala are un astfel de spl este nevoie de o "indemanare" deosebita din partea unui producator pt. a tine in frau armonicile superioare. Armonicile pare de ord. 2 sunt responsabile cu imprimarea unui caracter de "caldura" sunetului (la fel ca la tuburi) si nu spl-ul mai mic! Astfel, presupunand ca au un aparat auditiv normal, toti cei care au ascultat JX92 au fost frapati (realmente loviti Smile ) de microdetaliile pe care acest dif este capabil sa le reproduca... Cat priveste caldura sunetului, personal as fi preferat sa fie ceva mai multa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar cosmin2000, care a inceput topicul nu mai zice nimic!

Nasol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok,si eu respect opiniile voastre
totusi discutia s-a lungit destul de mult doar pe marginea acestui dif si din pacate nu cred ca cineva va ajunge sa 'castige' ceva
ar mai fi cate ceva de zis dar ...
cate urechi atatea perceptii si gusturile nu se impun
sper ca, cosmin2000 'rontaie' optiunile si va pune in curand alegerile pe 'masa' si ca nu a renuntat asa usor Rolling Eyes

NB:
Citat:
Pe de alta parte abundenta in sunet a armonicilor superioare mai ales de ordin impar este o contradictie in termeni cu bogatia microdetaliilor Rolling Eyes Cu cat aceste armonici (3, 5 etc) sunt mai prezente cu atat sunetul este mai sters si lipsit de microdetalii si nu invers! Cu cat spl-ul unui dif este mai mare de 92dB cu atat si aceste armonici nedorite sunt mai prezente.

ma refeream la armonicile instrumentelor redate prin boxe ,nu la dist. arm. ale boxei(la felul in care iti sunt prezentate,sunt mai bine definite si mai clare(atat la atac,unde te 'sperie'),cat si la stingere)
un con metalic are in general profilul de dist arm impare mai mari spre deosebire de unul de hartie,dar daca are eficienta mica,tot nu suna cum am precizat.Si se zice pe net(deci nu e concluzia mea) ca de aceea suna mai rece,mai steril si da impresia de mai mult detaliu(suna mai "clar")
Si la un fostex de 8" ascultat in vtp mai demult a fost prezent acelasi efect de 'tipat'(de fapt stralucit) dar era si din cauza ca diful era pe liber,deci neliniar (in sensul de dezechilibrat tonal)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
un con metalic are in general profilul de dist arm impare mai mari spre deosebire de unul de hartie,dar daca are eficienta mica,tot nu suna cum am precizat.Si se zice pe net(deci nu e concluzia mea) ca de aceea suna mai rece,mai steril si da impresia de mai mult detaliu(suna mai "clar")
Scuza-ma, dar asta e o concluzie "folclorica" nevalidata in realitate. De fapt lucrurile stau exact invers! Si numai dpdv al eficientei economice, de ce se mai chinuie unii ca Visaton sau Scanspeak sa faca difuri din Al si Ti? De ce naiba mai face Seas conuri din Mg? De ce Jordan se incapataneaza sa scoata diful ala de juma de secol? De ce se implementeaza tot felul de materiale de la Vixtrex pana la nanotuburi din fibra de carbon daca hartia, pe langa ca e MULT MAI IEFTINA e si mai buna??? Pe net se spun tot felul de aberatii... Exista si implementari de exceptie ale hartiei, dar nu mai e de mult singurul element dintr-un con!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 7:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:


http://www.eadsweden.com/Resellers.html

Da scroll la reselleri.

Si din cate stiu, poate marco polo ma ajuta , cred ca e si dealer Manger, Supravox, ViaBlue, Visaton si poate altele, dar nu mi le aduc aminte.

Si nu imi cere linkuri. Un diyer nu are cum sa nu gaseasca aceste site-uri.


OK, scuze, am gresit. MP este Reseller al difuzoarelor Jordan in Romania. E bine asa ?

obuzel a scris:
diy-audio a scris:

Legat de testul comparativ....DA, si eu sunt la fel de curios. Astept propuneri.



Cluj sau Oradea.
Sa facem o intalnire mai multi, poate mai vin si altii cu ce au prin casa!


Pai depinde, in functie de posibilitati si oportunitati. Nu m-as duce pana la cluj doar ca sa ascult difurile Jordan. Daca as mai avea ceva treaba nu mi-ar fi greu sa bag in masina cele 2 bookshelfuri, sau daca in programul de auditii\teste ar mai fi si alte chestii interesante poate mi-as face drum la Cluj. Poate ai tu treaba la Oradea, sau treci prin Oradea si poti sa aduci jucariile cu tine, eu te primesc oricand la o auditie, nu este nicio problema. Nu de mult am primit vizita unui forumist din Cluj care tot asa era curios sa faca niste comparatii. Prin urmare tinem legatura si cand se iveste o oportunitate trebuie sa profitam de ea.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 7:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cam am drumuri in sudul tarii.
Dar si pe la Oradea din cand in cand.

Daca si tu ai pe la Cluj atunci te astept cu placere.

Tinem legatura.

Dar chiar ar fi fain sa putem face o intalnire in mai multi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Iar cosmin2000, care a inceput topicul nu mai zice nimic!

Nasol.


cosmin are obiceiul de a deschide subiecte ... fara numar, in care nu prea mai intervine. Poate vrea sa obtina un record de subiecte deschise

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community