FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Document FBI atesta ca extraterestrii au aterizat la Roswell
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Personal, nu cred ca sunt basme. Viitorul va certifica, cu siguranta, existenta sau non existenta extraterestrilor !


Mai nou FBI a declasificat documente care atesta clar acest lucru. Numai ca unora inca nu le vine sa creada. E normal, dupa decenii de luat in deradere, de musamalizare, de amenintari si de o gramada de literatura si de filme care au exploatat la maximum fenomenul Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 3:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dacă mâine se află că extratereștii există, ne-au vizitat și ne vizitează în continuare, va fi o știre de prime-time seara pe toate televiziunile, iar de a doua zi lumea își va vedea în continuare de viața de zi cu zi. Facem pariu?
Nu știu de ce o freacă atâta NASA cu marea dezvăluire, nobody gives such a big fuck anymore...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 11:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ne pregatesc astia de adevar incet, incet. Nu pot sa declare asa raspicat asa ca ne iau prin invaluire.
_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 8:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mariusica a scris:
Ne pregatesc astia de adevar incet, incet. Nu pot sa declare asa raspicat asa ca ne iau prin invaluire.


Asa s-a sustinut multa vreme.

De fapt, cred ca e altceva la mijloc. Spre exemplu, in privinta navelor extraterestre recuperate de la Roswell: ce interes sa fi avut americanii sa declare oficial asa ceva, cand era mult mai util sa musamalizeze totul si sa poata astfel sa studieze nestingherit, in cel mai mare secret, tehnologiile cu care erau dotate ? Acest lucru ar fi permis (si cred ca s-a si intamplat deja) obtinerea unor avansuri (tehnologice - implicit militare bineinteles) pentru americani - foarte greu de recuperat de catre "inamici".
In acest sens, se speculeaza ca destule inventii determinante in progresul tehnologic ar fi de fapt rezultatul operatiunilor de reverse-engineering efectuate pe echipamentele cu care sunt dotate respectivele nave extraterestre. De notat sunt cateva exemple: aparitia tranzistorului (in aceeasi perioada cu evenimentele de la Roswell), microprocesorul, tehnologia stealth (folosita pentru prima data oficial pe celebru avion invizibil), laserul, etc.
De fapt, daca observati, se pot constata doua lucruri: in ultima suta de ani, omenirea a avansat (tehnologic in primul rand) cat nu a a progresat in toata existenta ei (bazata pe dovezi scrise). Iar incepand cu anii '50, rata cresterii a devenit, relativ brusc, mult mai mare - practic in ultimii 60 de ani asistam la cea mai spectaculoasa rata a cresterii tehnologice din toate timpurile. Desigur ca in paralel sunt formulate destule teorii conventionale care explica mai mult sau mai putin fenomenul acestei extraordinare rate a cresterii progresului tehnologic - nu le voi enumera insa aici - le puteti gasi relativ usor pe Internet.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Întîlnire de gradul III
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Întîlnire de gradul III


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Întîlnire de gradul III


Foarte tare ! M-am amuzat pe cinste !

Dar asta tot nu explica ceva. Ignoranta/ironia nu pot evita/nega faptele/evenimentele.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Ignoranta/ironia nu pot evita/nega faptele/evenimentele.

La ce epoca istorica te referi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

De fapt, daca observati, se pot constata doua lucruri: in ultima suta de ani, omenirea a avansat (tehnologic in primul rand) cat nu a a progresat in toata existenta ei (bazata pe dovezi scrise). Iar incepand cu anii '50, rata cresterii a devenit, relativ brusc, mult mai mare - practic in ultimii 60 de ani asistam la cea mai spectaculoasa rata a cresterii tehnologice din toate timpurile. Desigur ca in paralel sunt formulate destule teorii conventionale care explica mai mult sau mai putin fenomenul acestei extraordinare rate a cresterii progresului tehnologic - nu le voi enumera insa aici - le puteti gasi relativ usor pe Internet.


Eu cred mai degrabă că cele două războaie mondiale au fost motivul pentru progresul tehnologic....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Im vine in minte acum un celebru astronom, care, incercand sa raspunda la intrebarea "Suntem singuri in Univers?" a declarat: "a afirma ca esti singura civilizatie din Univers e totuna cu a spune ca esti singurul fir de nisip de pe o plaja nesfarsita".
Eu inclin sa cred ca mai sunt si altele. Si faptul ca au ajuns ei la noi si nu noi la ei, asta spune suficient despre avansul lor, cel putin tehnologic Razz In fond cred ca cele care au ajuns pe Terra sunt atat de avansate tehnologic, incat nici macar nu ne putem imagina nivelul la care au ajuns.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaav a scris:
cosminbro a scris:
Ignoranta/ironia nu pot evita/nega faptele/evenimentele.

La ce epoca istorica te referi?


Ma refer in primul rand la subiectul topicului: documentele top secret care au fost declasificate curand de FBI. Razz

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de unde tragi concluzia ca in ultimi 60 de ani am avansat spectaculos

daca poti da citeva exemple clare .


- sa sti ca a nu pune in practica - nu este echivalent cu a nu avea cunostiintele necesare !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
de unde tragi concluzia ca in ultimi 60 de ani am avansat spectaculos

daca poti da citeva exemple clare .


- sa sti ca a nu pune in practica - nu este echivalent cu a nu avea cunostiintele necesare !


Cand am spus asta, m-am referit cu precadere la avansul tehnologic. Cred ca acest lucru este mai mult decat evident.
Iti las tie placerea sa evaluezi si sa descoperi exemplele clare (cateva le-am mentionat eu deja intr-un post anterior). Cool

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:

- sa sti ca a nu pune in practica - nu este echivalent cu a nu avea cunostiintele necesare !

Ba...cred ca da. Riscul e de a pune in practica inainte de a avea suficiente cunostiinte necesare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: primul exemplu care-mi vine e aclimatizarea unor animale in areale in care teoretic n-ar fi avut ce cauta, succes total din pdv tehnologic, catastrofa din pdv al ecosistemului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community