FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Marime port bass reflex - AVANTAJE DEZAVANTAJE
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 5:41 pm    Titlul subiectului: Marime port bass reflex - AVANTAJE DEZAVANTAJE Raspunde cu citat (quote)

ce avantaje sau dezavantaje apar in functie de alegerea marimii portului ?

in cazul porturilor mici pe langa evitarea depasirii a 10% din viteza sunetului prin port , ce alte dezavantaje apar ?

si in cazul unor porturi ce probleme apar ?

in ambele cazuri folosind acelasi FB .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 5:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Porturile mici ca diametru pufaie la SPL mare. Eu am testat la un subwoofer varianta cu un port mai mare ca diametru si 2 porturi mai scurte si mai mici in diametru.
Chiar daca in simulare in Bass Box si WinIsd a iesit ca cele mici ar fi Ok, la auditie nu a fost asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

k
vad ca de la o vreme activitatea pe acest forum a cam luat sfarsit
sau poate intrebarile mele nu sunt la moda - sau nu le cunoaste nimeni raspunsu.

in cazul tau daca ai pus doua porturi mai mici si chiar mai scurte ai schimbat FB .

acum porturile mici pe langa problema cu "vent air velocity" au urmatorul dezavantaj
care ar fi bine sa il preziint cu grafice dar pentru moment o fac doar in scris

in functie de puterea aplicata difuzorului - F3 se modifica si sensibilitatea pe fr joase scade drastic .
dar la porturile mici group delay-ul este mai mic si cone displacement este mai linear decit in cazul unor porturi mari .

acum la porturile mari dezavantajele ar fi urmatoarele
goup delay-ul creste
efectul de port resonance se amplifica si poate influenta drastic media in cazul boxelor pe doua cai .

mai sunt - dar le spun ceva mai tarziu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca o intrebare - care sunt avantajele si dezavantajele in cazul dat intre un FB cu 45hz si respectiv 35hz ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Forumul e semi-mort dar mai e o chestie... asta cam era subiect de DiY nu de Stereophile, la sectiunea asta lumea nu-i preocupata asa mult de aspectele constructive a anumitor parti din boxa pentru ca-si cumpara boxa cu totul si o aleg cu urechile din dotare. Very Happy
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da probabil am gresit ca nu am scris acolo

apropo - unele intrebari nu le pun pentru ca nu as cunoaste "relativ" raspunsul corect - le pun / poate , poate / mai vin si altii cu informatii utile si corelam raspunsurile intr-un unitar benefic .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca informatiile vin sub forma de pastile,cum de obicei e cazul pe forumuri,pt un incepator tot o apa de ploaie va fi si tot cum crede el de cuviinta va face
acum este la moda sa descarci un soft free de pe net gen uinisede sau mai 'profesionist',basbocssasepro ,bagi niste cifre acolo si ies dimensiunile pt construit recamieru.Chiar crezi ca mai conteaza asa mult cat de mare si unde se plaseaza o teava amarata raportat la restul ... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:48 pm    Titlul subiectului: bh Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
inca o intrebare - care sunt avantajele si dezavantajele in cazul dat intre un FB cu 45hz si respectiv 35hz ?


In primul rand ar trebui sa-ti permita difuzorul.(banuiesc ca e pentru scanspeak9845). Se poate face si un compromis (destul de greu de anticipat gradul acestuia teoretic) care nu e numai cel referitor la puterea suportata de difuzor. Cel mai mic compromis in acest sens e inlocuirea incintei bas reflex cu linie de transmisie daca permite difuzorul(vezi parametri TS) si scapi si de problemele legate de basul tipic basului reflex.
Ti-am mai scris despre acest lucru in alt subiect anterior, dar cred ca nu ai inteles de vreme ce intrebi iar.

p.s. Eu am in vedere aceasta varianta, si chiar daca difuzorul meu permite ,nu am timpul necesar ,si nu sunt foarte incantat de faptul ca in afara de lungimea liniei de transmisie nu prea pot simula nimic in prealabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
acum la porturile mari dezavantajele ar fi urmatoarele
goup delay-ul creste da,dar cat de mult? este suf. cat sa fie perceptibil
efectul de port resonance se amplifica si poate influenta drastic media in cazul boxelor pe doua cai .rezonanta portului se amplifica si daca tubul este lung si are peretii subtiri,nu numai daca are diametru mare
daca este prea larg,scapa energie mai multa pe gaura din interiorul cutiei pe midbas -medii,care are ca efect...

dupa cum am zis,daca ideile sunt servite sub forma de pastile,un incepator nu isi poate imagina mai mult decat este aparent din acea fraza

@vizitator,
kappa-ii are alte difuri,acest topic nu este pt proiectul sau,este pt interes general.El s-a lovit de niste pb-me si a incercat sa se documeteze si vrea sa expuna si pt altii cateva idei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI spune " dupa cum am zis,daca ideile sunt servite sub forma de pastile,un incepator nu isi poate imagina mai mult decat este aparent din acea fraza "

ai dreptate - dar ce este de facut ?

deschidem un subiect in care prezentam detaliat punct cu punct ce este bine si ce nu este bine !?

ma deranjeaza ca pe hi-fi.ro nu se gasesc date exacte - si un loc unde poti invata cap coada ceva util .
aici fiecare vine spune ceva fara argumente fara probe si pleaca , mai revine si iar o ia de la cap .

si sunt unii care au tendinta sa sperie - sa nu se apuce nimeni de facut nimic - in orice domeniu , de parca toate cele au fost venite din cer si noi nu mai putem face nimic .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ma deranjeaza ca pe hi-fi.ro nu se gasesc date exacte - si un loc unde poti invata cap coada ceva util .

Hm, este adevarat ca noi romanii suntem saraci dar trebuie sa ne scoatem dincap ca se poate invatat gratis si cap coada. Nu mai amintesc ca apoi dupa ce o persoana invata ceva are senzatia ca este guru si se ia la harta cu toti. Tot ce este gratis din punct de vedere financiar se plateste scump din punct de vedere al timpului pierdut pentru a gasi informatia. Nu poti critica pe cineva care a investit bani sau timp ca nu ofera pe tava si la alti incepatori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

atunci sa pierdem toti vremea sa citim toate aberatiile poate poate prindem ceva util .

sti cum e ceea ce zici tu - daca sti un banc bun si il ti pentru tine este egal cu 0 , daca ai informatii pe care nu le poti dezbate , chiar daca iti cistigi traiul dupa urma lor nu te simti implinit .
si aici era vorba despre cazuri generale , pentru a putea face ceva senzational iti sunt necesare studii avansate .

Sti ce cred 99% dintre posesorii de boxe ?
ia fa un studiu si vezi daca vre-unu din cei intrebati stie ceva ?
din cauza asta 99% cauta boxe dupa aspect si pret , nu dupa calitati reale !
macar daca se gasesc doi trei care sa aibe vointa sa citeasca - daramite sa puna in practica .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, sunt sigur ca 99% din clientii de audio nu masoara portul de bass-reflex, difuzorul sau alti parametri, la fel cum nici cei care-si cumpara masina nu o pun imediat pe dyno. Asa functioneaza viata, nu stiu altii cum sunt dar eu prefer bine sa fac ce ma pricep si din banii aia sa platesc pe altii sa faca ce nu ma pricep, nu sa fac eu totul dar mai prost.

Ma rog, daca tu esti asa convins ca poti face totul pe lumea asta mai bine decat ceilalti nu pot decat sa-ti urez noroc. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
atunci sa pierdem toti vremea sa citim toate aberatiile poate poate prindem ceva util .

sti cum e ceea ce zici tu - daca sti un banc bun si il ti pentru tine este egal cu 0 , daca ai informatii pe care nu le poti dezbate , chiar daca iti cistigi traiul dupa urma lor nu te simti implinit .
si aici era vorba despre cazuri generale , pentru a putea face ceva senzational iti sunt necesare studii avansate .

Sti ce cred 99% dintre posesorii de boxe ?
ia fa un studiu si vezi daca vre-unu din cei intrebati stie ceva ?
din cauza asta 99% cauta boxe dupa aspect si pret , nu dupa calitati reale !
macar daca se gasesc doi trei care sa aibe vointa sa citeasca - daramite sa puna in practica .


Marius tu esti un caz special. Esti ambitios si ai incredere oarba in tine. Asta nu e neaparat un lucru rau, totusi felul tau de a fi nu-ti da dreptul sa-i judeci pe altii prin prisma ego-ului.

Eu cumpar boxe sa ascult muzica, televizor sa ma uit la filme si meciuri si PC ca sa ma jos si sa navighez pe net. Acum cine sa ma judece ca nu am desfacut plasma sa vad ce condensatori sunt in ea?

_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu de unde s-a tras aceasta concluzie !
informatiile de pe hi-fi sunt si de natura tehnica , cine este curios sa aibe unde citi , nu este adresata majoritatii !

nu putem face dintr-un forum o cacialma cum se intampla la posturile de TV la care doar interesele patronului de moment sunt etalate prin prezentatori slabi si usor de cumparat .

nu impinge pe nimeni de la spate pentru a face ceva - dar macar cine doreste sa aibe de unde lua informatiile necesare .

acum ca voi nu sunteti interesati de cum si de ce a pus un oarecare
- un port ,o piesa , o forma intr-un sistem - asta nu inseamna ca pe un altu , chiar daca ar fi minoritar , nu l-ar interesa !

- Unii sunt mai curiosi din fire - altii care vor doar produsul si stricta utilizare a lui .
Nimeni nu poate sti totul - dar ideea este sa stim macar cite putin din ceea ce ne place !

daca ne dam cu presupusu - uite cum "suna" uite ce imagine , ce perfectiune - pai macar sa ne putem explica eu-lui nostru de ce percepem asa si nu altfel .



- si acum sa revenim la subiect -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community