FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De la Dynaudio A52 in sus
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 10:51 pm    Titlul subiectului: De la Dynaudio A52 in sus Raspunde cu citat (quote)

in acest moment ascult pe Dyna A52. suna OK dar vreau mai mult.
vreau un sunet mai in fata, nu-mi place cum suna vocile. Dyna sint prea politicoase si-mi rapesc destul de mult din placerea auditiei, suficient de mult incit sa vreau sa upgradez. in acelasi timp nu vreau sa renunt la adincimea pe care o ofera A52. trebuie sa fie bookshelfuri, bugetul sa zicem < 2000 euro. evident, trebuie sa se poata asculta in Romania.

PS: exclus DIY, nu mai am timp si chef. in plus, trebuie musai sa le ascult inainte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 10:51 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...slava domnului, sunt multe optiuni!
dyna au tendinta sa clinicizeze sunetul si sa manance din armonici... cred ca acesta e motivul pt care te deranjeaza sau plictisesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu ma simt in stare sa descriu atit de precis, dar ceva nu-mi place in sunet.
un alt lucru care nu-mi place e ca tonalitatea se schimba destul de mult functie de volum, nu suna bine la volum mic si din nefericire stau la bloc si in general sint nevoit sa ascult la ore tirzii.
din cite stiu asta e boala veche la Dyna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calind a scris:
Citat:
stau la bloc si in general sint nevoit sa ascult la ore tirzii.
din cite stiu asta e boala veche la Dyna.

din experianta proprie cam toate boxele care au sensibilitate mai mica ( dar nu numai) cer volum ca sa sune bine. Din cate stiu A52 parca au vreo 86db. Incearca ceva peste 88. Mai greu de gasit la bookshelf dar nu imposibil.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:

din experianta proprie cam toate boxele care au sensibilitate mai mica ( dar nu numai) cer volum ca sa sune bine. Din cate stiu A52 parca au vreo 86db. Incearca ceva peste 88. Mai greu de gasit la bookshelf dar nu imposibil.


aaaa, nu, asta nu este o regula. Toata treaba sta in modul in care un producator construieste boxele. O boxa liniar va suna exact asa cum descrie calind mai sus, adica la volume mici se simte lipsa de bas. Problema e la urechea umana nu la boxe.
Uite cum arata sensiblitatea urechii umane:



Urechea devine aprox. liniara pe la 100dB.

DInacest motiv unii producatori lasa intentionat basul mai in fata ca boxa sa sune bine si la volume mai mici. Problema apare cand asculti la volume mai mari. Basul iese in fata, iar la un monitor de studio e grav. La o adutie acasa depinde de gusturi.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mihai Gabriel



Conectat la: 15 Noi 2009
Mesaje: 44
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sfatul meu este sa asculti o pereche de Proac Response D2 (spl 88.5).
Eu am acasa o pereche de Response D1 pe care le amplific cu un Creek Destiny 2 ele avand o sensiblitate de aproximativ 86 decibeli.
Eu ascult multa muzica clasica dar si rock, jazz; merg foarte bine in zona asta chiar si la volume mici dar trebuie sa tii cont de suprafata camerei mele care este de 12 mp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact aceasi problema o am si eu cu dynaudio a42 pe care le amplific cu naim nait 5i,la volum mic nu suna asa de bine le trebe volum mai mare din cauza sensibilitatii mici,am probat de ex,cabasse altura riva care au sensibilitate de 92db si sunau mult mai bine la volum mic!
_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incearca Elac BS 244, foarte rezolute si in niciun caz politicoase.

http://www.audiostereo.ro/BS_244_main.html

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics, ma crezi sau nu, dar sincer de multa vreme stau cu gindul exact la acele Elacuri Smile nu le-am ascultat, dar ma gindesc ca se poate rezolva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

g@by a scris:
Exact aceasi problema o am si eu cu dynaudio a42 pe care le amplific cu naim nait 5i,la volum mic nu suna asa de bine le trebe volum mai mare din cauza sensibilitatii mici,am probat de ex,cabasse altura riva care au sensibilitate de 92db si sunau mult mai bine la volum mic!


NU e boxa, e urechea. Boxa probabil e liniara.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SI daca e sa recomand ceva, evident recomand o solutie DIY - dar din pacate calind exclude aceasta varianta - varianta care dintre toate variantele ii permite cea mai mare flexibilitate in alegerea sunetului preferat.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 12:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calind, ce amplificare folosesti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 7:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

majoritatea boxelor sunt liniare in conditii de laborator sau intr-o camera acustica ideala; in lumea reala, in casele noaste functie de mobilier si amenajari nu prea sunt. Cam toate boxele pe care le-am avut cu sensibilitate mica sunau bine doar la nivele mai mari. Si invers, cele cu sensibilitate mare sunau acceptabil si la nivele mici. Nu am experinta unor membri forumisti, vb doar despre cele aprox 8-9 perechi de boxe pe care le-am detinut in camera mea; dar ca o opinie personala consider ca sensibilitatea este un factor pt cine vrea sa asculte la nivele mici.
In ceea ce priveste timbrul muzical, aici calind trebuie musai sa le asculte.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 8:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calind a scris:
FM Acoustics, ma crezi sau nu, dar sincer de multa vreme stau cu gindul exact la acele Elacuri Smile nu le-am ascultat, dar ma gindesc ca se poate rezolva.


Am ascultat mai multe modele de la ELAC, printre care 249, 247 si mai multe serii de boxe de raft. Este posibil sa fi fost si ELAC 244, nu mai retin exact.
Pot sa spun ca toate au cam aceeasi amprenta/directie sonora. Caracteristicile principale sunt: precizia, rezolutia si dinamica. Mie mi-au placut f mult si le consider de luat in seama.
Punctul slab este (dupa mine) designul. Punctul forte: SUNETUL.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.stereophile.com/standloudspeakers/proac_response_d_two_loudspeaker/index.html
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community