FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De la Dynaudio A52 in sus
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 9:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

loserica a scris:
calind, ce amplificare folosesti ?

180W/4 ohmi. damping factor mai mult decit suficient si independent de frecventa.
www.hypex.nl

amprenta sonora e a boxelor, nu a sursei, nu a ampului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 9:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
batranul



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 174
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 10:09 am    Titlul subiectului: proac Raspunde cu citat (quote)

Asculta ProAc ! www.proac-loudspeakers.com.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a recomandat Proac Response D Two, ia uite ce raspuns in frecventa are:



Evident, asa cum am spus si eu, basul mai in fata. Oare de ce ???? Da, exact, pentru a compensa neliniaritatea urechii umane. Laughing Laughing Laughing

Baietii de la ProAc stiu cu ce se manaca audiofilia.

Tot din articolul din Stereophile am mai extras ceva:

"ProAc specifies the D Two's voltage sensitivity as 88.5dB/W/m; my estimate was significantly lower, at 85dB(B)/2.83V/m"

Eu sustin in continuare ca sensibilitatea nu are nimic de a face cu felul in care suna o boxa la diferite nivele de putere, 85dB e o sensibilitate mica, iar boxele astea cu siguranta au bas si la nivele de autie mici.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum hai sa vedem cum arata raspunsul in frecventa masurat tot de Stereophile pentru mai multe modele de boxe de raft produse de Dynaudio:

Dynaudio Confidence C1



Dynaudio Contour 1.3 Mk.II



Dynaudio Excite X12



Dynaudio Focus 140



Dynaudio Special Twenty-Five



Concluziile le las sa le traga altii.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai astea sunt lucruri stiute de mult.
Primii le-au implementat americanii in asa numitele boxe "tz-bum".

Exemplele lui diy-audio sunt mai degraba "boom"

Mie personal imi place cum suna boxele englezesti (Spendor am ascultat mai mult)) care au caracteristicile astea.
Am mai observat abordarea asta si la Sonus Faber.

Totul e ca implementarea sa fie bine facuta, sa nu devina deranjant si mai ales sa nu fure din medii. E usor sa sari in partea cealalta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiofilie trebuie abordata prin auditii. Sunt de acord ca exista diferente intre boxe. Graficele arata foarte bine acest lucru. Ce este important este sa se asculte boxele. Acestea pot raspunde diferit functie de arhitectura, mobilier, etc.

O baxa care suna perfect intr-o incapere amenajata, cu super grafice, poate canta mediocru in camera cumparatorului.

Si reciproca este adevarata !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum spune si MarianS.
Totul e relativ.
Important e sa fim multumiti.

calind are o problema.
Din cele scrise poate sa vada daca are rezolvare la problema.
Si daca rezolvarea il poate multumi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta cu vocile busite poate fi si de la pozitionarea in camera, chiar e foarte posibil pentru ca am ascultat Audience in cel putin 2 cazuri diferite si nu mi s-a parut sa aiba vreo problema/lipsa pe voci, pe medii.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mihai Gabriel a scris:
Sfatul meu este sa asculti o pereche de Proac Response D2 (spl 88.5).
Eu am acasa o pereche de Response D1 pe care le amplific cu un Creek Destiny 2 ele avand o sensiblitate de aproximativ 86 decibeli.
Eu ascult multa muzica clasica dar si rock, jazz; merg foarte bine in zona asta chiar si la volume mici dar trebuie sa tii cont de suprafata camerei mele care este de 12 mp.


De acord. Superbe bookshelfuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Asta cu vocile busite poate fi si de la pozitionarea in camera, chiar e foarte posibil pentru ca am ascultat Audience in cel putin 2 cazuri diferite si nu mi s-a parut sa aiba vreo problema/lipsa pe voci, pe medii.


asa este !!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Asta cu vocile busite poate fi si de la pozitionarea in camera, chiar e foarte posibil pentru ca am ascultat Audience in cel putin 2 cazuri diferite si nu mi s-a parut sa aiba vreo problema/lipsa pe voci, pe medii.


...depinde cu ce le compari...

suna f clean si "neutru" din cauza unor compresii serioase si la nivel de macro-dinamica ( de aceea impresia ca se deschid la volume mai mari, adica exact "compensarea" tipica care se face in cazul lipsei macro-dinamicii - se da mai tare), dar si la nivel micro-dinamic - practic cu ceria audience sunetul este unul ff sarac in armonici si detalii, de aceea dau si impresia de sunet mai "clean", eu numesc asta (dupa unii mai priceputi ca mine) metoda "detaliu prin lipsa"...

daca comparam de exemplu audience cu wharfedale diamond, este evident ca nivelul danezelor este peste, ofera mai mult "insight" in muzica si o mai mare "bucurie" a redarii...

daca le comparam cu triangle comete de exemplu, o sa observam imediat ca frantuzoaicele au o coloratie pronuntata pe bas si inalte, danezele fiind iarasi superioare dpdv spectru de frecventa redat.

daca trecem la ceva mai serios, gen spendor s3e de exmplu, vom observa ca dyna ofera un sunet f comprimat la ambele nivele micor si macro, asa cum am afirmat mai sus.

comparate cu boxe de categorie oarecum sismilara sau mai ieftine, cu limitari si porbleme mai mari, pot fi o solutie, daca trecem la categorie de boxe mai serioase insa, se vor observa si trade-offurile pe care danezii lea-u implementat in acesta serie entry.

atentie, nu spun ca sunt boxe proaste, ci doar incerc sa prezint adevarul perceput de mine de-a lungul timpului...

o buna potrivire am gasit-o pt ele cu seriile mici de la naim, sau cu seriile mici de la simaudio. aceste 2 branduri parca reusesc sa scoata maximul din seria audience...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: as pune de exemplu, pt comparatie, noile Epic (1 sau 2) langa dyna a52/a42, pe un Nait XS, care se "pupa" excelent cu ambele.

epic sunt mai ieftine, avand manufactura in China, insa nivelul de calitate al sunetului este, dupa parerea mea, peste ce ofera danezii, iar dpdv finisaj, lucrurile stau cam la fel, ambele sunt finisate serios, insa fara furnir, ambele au un aspect mai degraba clasic insa serios (mie imi place f mult aspectul clasic de monitor la o boxa de exemplu)...

cum spuneam, reperele sunt esentiale intr-o evaluare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

raspunsul in frecventa spune doar o parte din poveste. avem in schema si dispersia orizontala si verticala, sint destule chestii.

nu prea sint adeptul verbalizarii senzatiilor sonore pentru ca semnificatia diversilor termeni variaza de la om la om.

dar daca e totusi sa detaliez, citeodata am senzatia ca vocile sint plasate deamboulea in scena sonora. am senzatia ca vocea e "si ea pe acolo". inregistrarile audiofile se aud bine dar cele multi-microfon nu prea. parca navalesc instrumentele peste vocalist si-l calca in picioare.
ca sa nu mai spun ca la inalte iar o dau oleaca-n bara. un cinel trebuie sa sune a tabla izbita, chiar cu riscul de a capata o tenta agresiva, pentru ca asa suna in realitate. Dyna dau o senzatie de "domnu', saru-mina, si eu pe aici, ma scuzati ca deranjez, daca vreti revin mai tirziu" atunci cind ar trebui sa-mi transmita mai curind "uite ba? vrei realism? ia de-aici sa nu poti duce".

haideti sa fim putin sinceri, sint niste boxe entry-level destul de overpriced, dupa parerea mea. au limitele lor. nu degeaba seriile superioare de la Dyna au alte tweetere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calind a scris:


dar daca e totusi sa detaliez, citeodata am senzatia ca vocile sint plasate deamboulea in scena sonora. am senzatia ca vocea e "si ea pe acolo". inregistrarile audiofile se aud bine dar cele multi-microfon nu prea. parca navalesc instrumentele peste vocalist si-l calca in picioare.



Asta e probabil de la inregistrari deamboulea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calind a scris:
raspunsul in frecventa spune doar o parte din poveste. avem in schema si dispersia orizontala si verticala, sint destule chestii.


S-a reclamat o lipsa de frecvente joase. In acest caz reaspunsul in frecventa spune aproape totul. Dispersia pe verticala si orizontala devine o problem la medii si inalte. Eu am pus acele grafice de SPL tocmai pt. a arata diferitele implemantari din zona frecventelor joase.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community