FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De la Dynaudio A52 in sus
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
calind a scris:
raspunsul in frecventa spune doar o parte din poveste. avem in schema si dispersia orizontala si verticala, sint destule chestii.


S-a reclamat o lipsa de frecvente joase. In acest caz reaspunsul in frecventa spune aproape totul. Dispersia pe verticala si orizontala devine o problem la medii si inalte. Eu am pus acele grafice de SPL tocmai pt. a arata diferitele implemantari din zona frecventelor joase.

eu n-am reclamat asa ceva. e clar ca fiind vorba de niste boxe "de raft" se poate mult mai bine la joase dar nu de la asta sint eu in suferinta.

stiu ca boxele pot mai mult pt. ca le-am ascultat si-n camera mai mare si altfel mobilata (probabil mai putin "moarta" dpdv sonor ca a mea) dar imbunatatirile oferite de repozitionare si tratarea camerei mi se par a fi de alta natura.

daca n-as sti boxele astea si as citi acest topic as ajunge la concluzia ca A52 sint cele mai bune boxe ever, iar mofturi de jdemii de euro de fapt arata doar mai bine. stim toti ca nu-i asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 2:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio, nu te supara, dar parerea mea este ca graficele respective la care faci referire sunt un pic cam... inutile.

masuratorile respctive sunt facute in camere anechoice, in timp ce mediile normale de auditie de "acasa" aduc o influenta majora asupra raspunsului in frecventa, fie el masurat, fie auzit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
diy-audio, nu te supara, dar parerea mea este ca graficele respective la care faci referire sunt un pic cam... inutile.

masuratorile respctive sunt facute in camere anechoice, in timp ce mediile normale de auditie de "acasa" aduc o influenta majora asupra raspunsului in frecventa, fie el masurat, fie auzit.


ASA, si??? Vrei sa spui ca o boxa care in mediu anecoic are bas putin in mediu domestic o sa aiba mai mult bas decat o boxa care in mediu anecoic are bas mult???

Sau vrei sa spui ca baietii de la dynaudio, sau focal sau mai stiu eu care firma de renume cheltuieste zeci si sute de mii de euro pe o camera anecoica doar asa la misto???? , ca oricum in conditii domestice suna altfel.

Da, in conditii domestice suna altfel, dar fiecare camera si fiecare casa suna in mod diferit. O sa faca Dynaudio boxe special pentru camere de 3x3m cu rapirea din serai pe perete???? Sau o sa faca o boxa care sa sune cat mai neutru si mai liniar intr-o camera anecoica + cateva trucuri ca sa sune cat de cat in orice cameara??? Tu cum ai face daca ai fi Seful de marketing de la Dyna????

Insist cu basul cu toate ca nu s-a reclamat lipsa de bas, dar daca o boxa suna bine decat la nivele ridicate de putere - problema e la bas orice ar spune unul sau altul.
Tot asa - orice s-ar spune - o boxa care duce lipsa de bas nu suna bine, oricat de bune si de scpumpe ar fi mediile si inaltele daca basul e varza si boxa e varza. In schimb daca basul e calumea, si mediile inaltele sunt proaste sunt putini cei care vor reclama un sunet prost.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu continui ca stiu ca esti prea vehement...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community