FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
EPOS
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 12:52 pm    Titlul subiectului: EPOS Raspunde cu citat (quote)

aseara am ascultat noile Epic 5 de la epos...
pur si simplu m-am kkt pe mine cat de bine pot suna niste boxe de 830 de eur.
restul sistemului, ce e drept, este peste valoarea boxelor, cu Rockna transport / Naim DAC / Naim nait XS amp, insa necablat la "milimetru" ci doar asa pus intr-o doara la rodat.
cateodata "overseas production" este benefica...

un setup adeptul filosofiei "source first". hmmm, or fi stiind astia de la Naim cate ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 12:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cata, in ce sens suna bine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in toate sensurile...
in sensul AC/DC, in sensul Mozart, in sensul Patricia Barber...
"amalgamul" asta de mai sus pune in dubiu sisteme mult mai scumpe ascultate de mine pana acum... coerenta e fantastica.

plus ca, la banii astia, chiar nu am auzit boxe care sa se impace atat de bine si cu AC/DC si cu opera...

daca ai drum prin Buc, sa "soliciti" auditia acestei combinatii, o sa vezi si singur!

am mai fost si aseara, aceeasi senzatie! e un setup f adictiv. si, culmea, fara cabluri minune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mirceav



Conectat la: 27 Iul 2004
Mesaje: 91
Locatie: MS Reghin

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Epic 2 sunt tot atat de bune? (bineinteles, cu diferentele inerente dintre bookshelf si floorstand)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Seria EPIC este noua. Inlocuieste cumva o alta serie? Este peste sau sub seria M?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

serie este noua, ca pret ceva mai mic decat deria M, dar ca sunet mie mis e pare mult peste...

epos au scapat de "boala tweeterelor metalice", sunetul este acum f involving si natural, rezolutia extraordinara, cu mult peste nivelul de pret cerut, iar dinamica excelenta.

de asemenea, modelul de podea suporta volume zdravene fara o compresie evidenta pana la nivele la care, in camere normale, deja e periculos pt auz...

eu unul nu credeam sa gasesc "nasul" spendoarelor mele asa curand, si, cu atat mai mult, la un pret mult sub! or fi de "vina" si transportul Rockna cu DAC-ul Naim, dar orisicat, eu cred ca seria asta o sa faca istorie cu I mare!

mike creek a dat lovitura, din nou, dupa ce anul trecut ma lasase masca cu integratul nou 5350, o adevarata "bestie" ce misca cu nonsalanta si niste sonus faber cremona M!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:


epos au scapat de "boala tweeterelor metalice", sunetul este acum f involving si natural, rezolutia extraordinara, cu mult peste nivelul de pret cerut, iar dinamica excelenta.


tw-ele metalice nu sunt neaparat o boala. Sunt tw-e metalice exceptionale, dar, intr-adevar, nu din aluminiu. Aluminiul e primul, urmeaza cel din magneziu, sau din aliaj al-mg, cel din titan,(deja destul de raspandit si de banal - sa zic) si apoi, bineinteles, cel din beriliu. Acest material e cel mai bun pt un dif de inalte. Firme celebre care produc tw-e metalice: Seas, Scan S si, evident, Focal. Si Scan S. au un tw din beriliu si cred ca e cel mai scump de la ei. Costa 355 euro bucata. E vorba de D3004/6640 din seria Illuminator (vezi foto atasat). Prelucrare acestui metal e foarte costisitoare. Focal e renumit pt tw-ul din beriul cu dom inversat. Il produc singuri si nu-l dau la nimeni.

PS: in curand o sa am ocazia sa ascult o boxa de raft pe 2 cai cu doua difuri Scan S., tw-ul fiind cel din beriliu. Mid-wfr este, de asemenea, unul foarte bun. E un proiect diy.



D30046640B.jpg
 Description:
 Filesize:  20.84 KB
 Viewed:  50 Time(s)

D30046640B.jpg



_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:


mike creek a dat lovitura, din nou, dupa ce anul trecut ma lasase masca cu integratul nou 5350, o adevarata "bestie" ce misca cu nonsalanta si niste sonus faber cremona M!


Eu cred ca a dat lovitura si cu superbele ENCORE 50:

http://www.epos-acoustics.com/products/encore-50/

Pret ... pe masura

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu vorbeam de categoria de pret la care se incadreaza epos, unde nu am auzit boxa cu tweeter metalic care sa nu sune un pic "intepat"...

e drept, sunt si unele cu textil care suna intepat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tweeter-ul are magnetul cu pamanturi rare, neodium si e racid cu ferofluide. Deci acest driver nu e chiar banal, ba din contra. Reteaua foloseste condensatori MKP, foarte bine, dar e loc de schimbari la rezistori care sunt metal-oxid, cam zgomotosi si la bas bobina contine fier, iarasi nerecomandat. Bobinele deasemenea sunt in aer, un lucru foarte bun.Cu mici schimbari boxa se poate imbunatati si mai mult. Diametrul difuzoarelor de medii-bas par destul de mare si fiind doua, excursia la volume normale ar trebui sa fie relativ scurt, ceea ce duce la coloratii de nivel mic in banda frecventelor medii. Epic 5 pare o boxa foarte echilibrata pentru pretul cerut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

teoria ca teoria, practica ne omoara...
greiere, le-ai ascultat, sau le "revizuiesti" din poze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vrea sa le asculte, ii e frica sa nu se cac_ pe el Twisted Evil
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am zis eu ca suna bine sau rau? Smile doar am spus ca pare a avea materiale bune pentru pretul cerut. Deasemenea am spus ca sunt si puncte unde cateva schimbari ar fi binevenite. Nu stiu cum suna subiectiv vorbind,nu ma intereseaza in acest moment pentru ca am boxe dar imi face placere sa cunosc ce materiale si principii s-au folosit la constructia sa. Eu sunt mecanic, va las pe voi sa fiti soferii care se caca pe ei si apoi impartasesc si celorlalti placerea, sau putoarea Smile))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai de unde stii cum sa le "imbunatatesti" daca nu stii cum suna? doar dupa piese?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community