FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SONY reloaded
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 9:19 pm    Titlul subiectului: SONY reloaded Raspunde cu citat (quote)

O incercare, un pas facut de Sony in domeniul HI-FI/END.

Noile boxe SS-AR1

Difuzoarele folosite sunt ScanSpeak - Revelator.

O prezentare foarte buna gasiti aici:

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=4&t=77053

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 9:19 pm    Titlul subiectului: Mitica




sony-ss.jpg
 Description:
 Filesize:  43.36 KB
 Viewed:  87 Time(s)

sony-ss.jpg


Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vedeti si aici:

http://www.whathifi.com/news/ces-2011-sony-showcases-flagship-ss-ar1-speakers-on-sale-this-summer

http://www.ultimateavmag.com/content/sony-ss-ar1-speaker

http://www.agoraquest.com/viewtopic.php?topic=29353&forum=51&keyword2=electronics

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 3:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzoarele cu membrana de cauciuc nu au legatura cu hi-fi. Cursele largi si rapide se refera la subwofere ieftine. Sa comparam cu un Eminence.
Sony e o marca pt sarantoci. Lemn din Japonia si Finlanda? O gluma proasta. Oricum hi-end e doar in incinta inchisa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 5:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Membrana e de aluminiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 6:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci e clar. Un gunoi. Doar hartia da caldura basului, si nu rezoneaza.
Mentionez ca o cursa mare a dif creaza distorsiuni, practic dif raspunde la inertii ce nu apartin electromagnetismului. Spuneti ca Eminence are cursa scurta ca e pro si asa-s astea. Nu. Eu am modificat o incinta ce avea membrana cauciuc cu Eminence. Bass mai mare si mai definit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 6:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai scris membrana ... ai gresit, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 7:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
Oricum hi-end e doar in incinta inchisa.


Aceasta afirmatie in mod firesc poate declansa o serie intreaga de ironii, daca nu chiar polemici in toata regula. Twisted Evil

Producatorii de boxe high-end bass reflex ar trebui deci sa bage capul in pamant de rusine, nu-i asa ? Sa se duca eventual cot la cot cu Sony..... Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
Oricum hi-end e doar in incinta inchisa.


A vorbit si nea Ion,ca e si el om Smile

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nea ion (pozitiv, ca se apropie Pastele), are mai multa experienta decat voi toti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiti ce face un bou intr-un lan de marijuana? Paste Fericit!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am crezut ca te referi la con. Totusi, daca difurile cu membrana de cauciuc n-au legatura cu hi-fi-ul inseamna ca nici majoritatea boxelor nu prea au. Scan-Speak, Seas, Skaaning, Focal, Volt etc = junk? ca au membrana de cauciuc?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu contestam,insa afirmatia de mai sus poate induce lumea in eroare.Uite niste incinte bas reflex,dar poate ca nu sunt "hi-end" Wink

http://www.soundstage.com/equipment/wilson_maxx3.htm

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da. Eu scriu doar din experienta. Vedeam vibratia extrema si spuneam: e bine. Intr-adevar, difuzoarele cu plaja scurta de vibratie nu au toba ff buna, insa chitara bass niciodata dar niciodata nu o va reproduce la fel de corect cum o fac acestea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suntem la hi-fi.ro. Bass reflexul e pro. Daca un gunoi produce un gunoi (cum altfel) bass-reflex, aceasta nu inseamna ca trebuie cumparat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

insa chitara bass niciodata dar niciodata nu o va reproduce la fel de corect cum o fac acestea.

insa chitara bass niciodata dar niciodata nu va fi reprodusa la fel de corect cum o fac acestea. Okkk.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community