FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SONY reloaded
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
nea ion (pozitiv, ca se apropie Pastele), are mai multa experienta decat voi toti.

daca tu zici...
intre timp invata sa iti exprimi ideile si apoi sa dai lectii la altii...
prea multe aberatii pe cmp de ecran

pt ceilalti,va pierdeti timpul cu el,daca recititi cateva mesaje din urma o sa intelegeti de ce
Va doresc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:16 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cbi, acesta e un forum tehnic. Scrie pertinent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@CBI


Nu zic ca nu ai dreptate in ceea ce spui.
Dar, pentru ca tot ne aflam in Saptamana Luminata, ar trebui sa fim mai indulgenti unii cu altii.

Scuze, pentru aceasta interventie !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
cbi, acesta e un forum tehnic. Scrie pertinent.

si ceea ce ai scris tu este tehnic?
una e sa iti expui ideile ,bune proaste,si alta e sa dai verdicte transante(maj. vorbe goale fara nici o argumentare tehnica) pe un forum public,intelegi?
eu daca as avea acele 'gunoaie' sony m-as simti prost sa vina unu care asculta acasa pe tot felul de trancote la kil sa-mi explice ca perseverez in prostie de-o viata
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ei vezi, diferenta intre tine si mine este ca eu am experienta. Si am scule de tot felul. Este incorect sa dezbatem un subiect cand eu am, de ex., akai 747 si nu are zgomot de fond. Poate sti ca DBX nu se poate asculta decat redat cu DBX. Eu nu am nevoie. etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

revenind la Sony, daca vrea sa faca o treaba serioasa, sa-si creeze un nou brand, cum a facut Panasonic cu Technics. Altfel, nimeni nu va cumpara sigla sony cu 5000 eur sau 10000.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
revenind la Sony, daca vrea sa faca o treaba serioasa, sa-si creeze un nou brand, cum a facut Panasonic cu Technics. Altfel, nimeni nu va cumpara sigla sony cu 5000 eur sau 10000.


Adevarat graiesti Sony a facut numai pocnitori :d
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=3805&postdays=0&postorder=asc&highlight=desconsidera&start=825

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:


Dar, pentru ca tot ne aflam in Saptamana Luminata, ar trebui sa fim mai indulgenti unii cu altii.


E saptamana Patimilor. Cea care urmeaza dupa Paste se numeste Luminata.

Sony a patimit si s-a luminat...

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
Difuzoarele cu membrana de cauciuc nu au legatura cu hi-fi.


Da, da... au legatura cu HI-END-ul

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Sam Apr 23, 2011 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
asc444 a scris:
revenind la Sony, daca vrea sa faca o treaba serioasa, sa-si creeze un nou brand, cum a facut Panasonic cu Technics. Altfel, nimeni nu va cumpara sigla sony cu 5000 eur sau 10000.


Adevarat graiesti Sony a facut numai pocnitori :d
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=3805&postdays=0&postorder=asc&highlight=desconsidera&start=825


Ar fi bine sa citesti tot topicul, vei ramane surprins de increderea in Sony a forumistilor. Mi-am spus parerea, fiecare face ce vrea cu banii lui. Eu acum am Technics si Magnat, insa mai am si propun boxe inchise, difuzoare de bass cu diametru mare si cursa scurta, tweeter dome soft). Iar daca Acuphase e creat de un dezertor de la sony, e clar. Pe mine nu ma impresioneaza nici sigla renumita, nici pretul fabulos. In ziua de azi am mai multa incredere intr-un diy. De ex. fratele meu e fan sony. Numai Sony cumpara (are tv 3d diagonala 50 inci, un fass, vede bine, dar simularea 3d e zero), are o combina pt casa, era cea mai scumpa, zici ca se aude din butoi, insa dome softurile sunt stralucitoare. Nu sunt anti-Sony.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domne am auzit-o si pe asta - televizor care vede bine .

sony este un colos - care chiar si de dragul artei ar putea face un hi-end fara probleme .

iar daca stam sa comparam difuzoare pro cu difuzoare hi-fi - nu este o comparatie corecta - fiecare este adresata altui segment .

se pot face sisteme hi-end cu difuzoare pro - dar gabaritul lor este enorm -
nu se pot asculta de la distante mici - nu se poate realiza un sistem complet pentru camere de 15-20mp ,

un difuzor hi-fi are cursa mare pentru ca dimensiunile fizice sunt mici .
sti - orice con scoate fr joase pe extremitati - cum extremitatiile unui difuzor de 7 inch sunt mult mai aproape de centru decit in cazul unui difuzor pro cu dimensiuni de 15-18 inch - se sacrifica SPL pe fr medii ale difuzorului - si se creste cursa pentru a putea compensa dezavantajul - astfel se ajunge la un difuzor mic care poate reproduce fr foarte joase - chiar mult mai joase decit un difuzor de 15 pro , dar cu citeva dezavantaje esentiale - SPL foarte mic , Thd mare pe fr foarte joase - dar care nu afecteaza drastic auditia la volume mici medii - pana in 95 db .

materialul din care este construit conul sau membrana pot da anumite tente sonore - pe fr foarte joase este de preferat conuri dure - nu cele din carton - mai ales la dimensiuni foarte mari (macar daca sunt de carton sa aibe insertii de fibre sau rasini) .

pentru un sistem de casa nu sunt indicate difuzoarele cu spl mare !

Acum daca tot zici tu ca te pricepi la atitea - de ce am facut afirmatia precedenta - pe ce baze ?

si comenteaza putin si despre amplificatoare si controlul lor in functie de difuzor , volum , tipul incintei etc .
Si daca tot zici de cutii inchise - care este avantajul nr 1 si care este dezavantajul folosirii unei cutii inchise ? (in cazul unui difuzor care se potriveste in ambele tipuri de cutii )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este: Sony este un colos.
Poate sa dea clasa, oricarei firmulite, de nisa, care produce asa zisele scule high-end.

Sony are alta tinta de cumparatori !

Schemele, piesele folosite in aparatele high-end nu reprezinta tehnologie NASA. Sa fim seriosi !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
domne am auzit-o si pe asta - televizor care vede bine .

sony este un colos - care chiar si de dragul artei ar putea face un hi-end fara probleme .

iar daca stam sa comparam difuzoare pro cu difuzoare hi-fi - nu este o comparatie corecta - fiecare este adresata altui segment .

se pot face sisteme hi-end cu difuzoare pro - dar gabaritul lor este enorm -
nu se pot asculta de la distante mici - nu se poate realiza un sistem complet pentru camere de 15-20mp ,

un difuzor hi-fi are cursa mare pentru ca dimensiunile fizice sunt mici .
sti - orice con scoate fr joase pe extremitati - cum extremitatiile unui difuzor de 7 inch sunt mult mai aproape de centru decit in cazul unui difuzor pro cu dimensiuni de 15-18 inch - se sacrifica SPL pe fr medii ale difuzorului - si se creste cursa pentru a putea compensa dezavantajul - astfel se ajunge la un difuzor mic care poate reproduce fr foarte joase - chiar mult mai joase decit un difuzor de 15 pro , dar cu citeva dezavantaje esentiale - SPL foarte mic , Thd mare pe fr foarte joase - dar care nu afecteaza drastic auditia la volume mici medii - pana in 95 db .

materialul din care este construit conul sau membrana pot da anumite tente sonore - pe fr foarte joase este de preferat conuri dure - nu cele din carton - mai ales la dimensiuni foarte mari (macar daca sunt de carton sa aibe insertii de fibre sau rasini) .

pentru un sistem de casa nu sunt indicate difuzoarele cu spl mare !

Acum daca tot zici tu ca te pricepi la atitea - de ce am facut afirmatia precedenta - pe ce baze ?

si comenteaza putin si despre amplificatoare si controlul lor in functie de difuzor , volum , tipul incintei etc .
Si daca tot zici de cutii inchise - care este avantajul nr 1 si care este dezavantajul folosirii unei cutii inchise ? (in cazul unui difuzor care se potriveste in ambele tipuri de cutii )


ca vede bine a fost cu indulgenta, modelul fratelui meu a costat doar 14000 lei, avand led doar pe exterior. Si tinere, ministrul educatiei spune a intaia, si e acceptata. Scriem oricum, ca se baga la asa scriu toti prostii, si se accepta. Azi e ziua patimilor sau ziua luminata? La ce ora a inviat tanarul acela atunci? Daca intelegi sensul, sa mergi mai departe. Daca-l iei pe socrul tau de ex cu de astea, e posibil sa nu marchezi. Dar pe el sigur nu-l iei, nu e asa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

led pe exterior !

ai de gand sa plusezi si cu ceva util - nu doar cu afirmatii care pe alocuri sunt complet iesite din context si eronate !

te rog sa fi concis si la obiect -fara nonsensuri .

Apropo - ramane la latitudinea altora sa te claseze , nu are nici cea mai mica importanta ceea ce afirmi tu despre tine ! Sti cum se zice - ti-au murit laudatorii ?

daca esti sarcastic - si incapatanat nu inveti nimic - indiferent de varsta care o ai ? Varsta nu justifica incapatanarea oarba si neargumentata .

Cand nu sti ceva - ai doua optiuni corecte - asculti - sau incerci sa cauti raspunsul - daca deviezi si eventual ataci prin diverse metode paralele cu subiectul nu ajungi nicaieri .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca varsta e o gluma, insa tv chiar e semi lcd. Intra pe sony.com, modelul e luat de Craciun. Iti pot spune modelul, ma intalnesc cu fratelo marti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community