FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Clasa A DIY
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 5:18 pm    Titlul subiectului: Clasa A DIY Raspunde cu citat (quote)

ma gindesc sa sar din extrema-n extrema si sa trec de la clasa D la A.

am in vedere o schema cit mai simpla, nu atit ca as fi inghitit preceptele din seria "cale de semnal cit mai scurta" sau "mai simplu = mai bun", ci mai mult din lene si pentru a simplifica realizarea practica.

m-as indrepta spre una din schemele recomandate de Nelson Pass.

pareri, sfaturi pina aici?

o alta chestiune e legata de putere. momentan sint "blocat" cu boxe de sensibilitate mica spre foarte mica (86 dB) si e posibil ca spre viitor sa ramin tot pe acolo. ce putere ar fi suficienta pentru un volum realist de auditie?

nu am obsesii legate de aspect si nu sint genul de om care sa munceasca juma' de an numai la detalii legate de estetica, prefer ceva simplu, clasic. poate cineva sa ma indrepte spre o sursa de carcase, eventual in Romania? as putea cumpara din afara dar daca pot sa economisesc la transport, de ce nu. eventual as putea incerca ceva original gen carcasa din lemn (PAL, MDF) furniruita cu radiatoare pe laterala, dar nu stiu cum s-ar comporta dpdv termic.

trebuie sa mentionez ca e vorba de o solutie buget. altfel as stringe bani 10 ani si mi-as lua Halcro. simt ca trebuie s-o spun explicit pentru ca unii au tendinte: va rog sa ramineti on-topic cu orice sfat si sa nu incercati sa ma convingeti ca de fapt ar trebui sa-mi doresc cu totul altceva. asta hotarasc eu. multumesc Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 5:18 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei simplu si bun baga in fata un LME49830 si apoi cu mosfet. Vezi ce a facut Emyrulz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu ma intereseaza solutii cu chipuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat doua clase A (cu tranzistori) pe incinte de 90-91dB. Una mai mica, un Zen, suna extrem de promitator, dar a fost doar un montaj de test de cca 6-7W si nu l-am dezvoltat din cauza randamentului extrem de scazut si a nevoii de semnal mare de intrare (preamp).
A doua, un model Hiraga de 25W - desi relativ impresionant ca dimensiuni (traf + radiatoare) era suficient pt orice auditie de apartament in surdina sau chiar putin mai tare. Totusi "dadea in nas" imediat cum ridicam putin mai tare volumul - ceea ce mi-a indicat un minim necesar de 50W (pe canal).

Un amplificator 2x50W (sau 2x60W) in clasa A disipa 350-400W, asa ca, chiar echipat cu radiatoare MARI, tot va functiona cald bine (de obicei fierbinte) ... => as avea rezerve fata de o carcasa din material lemnos.
Poate doar cu radiatoare dimensionate suficient de generos pt a nu depasi 55 de grade, altfel orice finisaj pe lemn [pal, mdf, etc] va imbatrani repede...

Carcase industriale exista, dar singura potrivita (pe care o cunosc) este destul de scumpa - 350 sau 360 euro cu tot cu transport, iar pentru puteri putin mai mari deja se impune solutia realizarii amplificatorului sub forma a 2 monoblocuri - fiecare in cate o carcasa, ceea ce ridica pretul si mai mult.



Oricum, sugestia mea ar fi ca indiferent de schema adoptata sa incepi prin a construi alimentarea si racirea (sunt cam aceleasi pt toate modelele), si apoi sa construiesti rapid - in aer - cate un canal din fiecare model care iti face cu ochiul.
In fct. de care iti place mai mult ca sunet, treci la forma finala.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

solutii cu cipuri !
da ce au integratele ?
daca reusesti sa imi duci schema unui intregrat cu piese discrete la rezultate similare ! atunci poti critica integratele - ceea ce este practic imposibil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 24, 2011 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:

A doua, un model Hiraga de 25W - desi relativ impresionant ca dimensiuni (traf + radiatoare) era suficient pt orice auditie de apartament in surdina sau chiar putin mai tare. Totusi "dadea in nas" imediat cum ridicam putin mai tare volumul - ceea ce mi-a indicat un minim necesar de 50W (pe canal).


La mine, cei 2 x 30 W in clasa A pe care ii am sunt mai mult decat suficienti pe niste incinte de 90 dB intr-o camera de 21 mp. Nu se simte nevoia de mai mult, chiar si pentru full orchestra. In marea majoritate a cazurilor exceptand muzica clasica, am constatat ca ascult la o putere medie de iesire de 1 W / canal. La muzica clasica, urc spre 2 - 3 chiar 4 W / canal putere medie.
Seara ascult la maxim 0,2 - 0,35 W / canal si se aude foarte bine.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cum aproximezi la ce putere medie asculti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
solutii cu cipuri !
da ce au integratele ?
daca reusesti sa imi duci schema unui intregrat cu piese discrete la rezultate similare ! atunci poti critica integratele - ceea ce este practic imposibil

nu are sens sa intram in discutii de genul asta, mai ales ca argumentul tau omite multe aspecte. fac amplificatorul cum am chef, pt. ca il voi folosi eu, nu altcineva.

shambala, metoda descrisa de tine (facutul pe etape) nu-mi suna a bine tocmai pt. ca am mai mers pe varianta asta in trecut si mi-am propus sa nu ma mai apuc sa construiesc decit dupa ce am absolut toate piesele in fata, pina la ultimul surub. altfel te poti trezi ca nu incape nu stiu ce piesa, fix aia pe care n-ai luat-o in calcul. si asa incep improvizatiile.

ma asteptam sa fie scumpe carcasele dar o varianta ar mai fi de facut ceva din placi din aluminiu imbinate. dar inseamna munca multa in plus si un rezultat poate mediocru dpdv optic. ar mai exista varianta racirii cu ventilator, dar nu-mi dau deloc seama cit as putea sa mai rezolv in acest fel dpdv al dimensiunilor radiatoarelor si carcasei (si implicit al pretului) fara sa devina zgomotul o problema.

de partea cu monoblocurile sint constient, e o problema reala.

intre timp un forumist mi-a propus spre vinzare o varianta DIY dupa schema Pass. e foarte posibil sa accept oferta. din pacate e o schema cu cistig 0 de tensiune, ceea ce inseamna preamplificator, pe care nu-l am acum.

ceea ce mi-ar putea simplifica treaba, ar trebui sa-mi fac doar preamp. eventual tot ceva ultra-simplist, cu transformator?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucegi



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 7:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am cumparat o carcasa din aluminiu masiv de la modushop.
Ma costat 180 euroi cu tot cu transport



DSC_0030.JPG
 Description:
 Filesize:  174.35 KB
 Viewed:  129 Time(s)

DSC_0030.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bucegi, cine ti-a gravat fata amplificatorului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bucegi, cine ti-a gravat fata amplificatorului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucegi



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este un mic atelier pe strada Turceni(bd-ul Pieptanari),vezi ca are si un site: denisgravura.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La modushop modelul mare (pt 400W disipati) "Diss 5U 500 black front 10mm covers rear alu 3mm" costa 260 euro + tva, ceea ce cu tot cu transport inseamna cei 350-360 de euro scrisi mai sus.
( http://www.modushop.biz/ecommerce/cat147_l2.php?n=1#6 )

Intr-un amplificator cl. A temperatura mare a radiatoarelor impune o montare a condensatorilor de filtraj cat mai departe de sursa/sursele de caldura, asa ca pentru puteri > 40-50W dimensiunile generoase ale carcasei sunt un must. Nici condensatorii nu sunt mici, iar modele de valori mari la 105grd sunt greu de gasit sau foarte scumpi.

Se poate face o carcasa DIY mult mai ieftina (comparabila ca aspect), dar implica multa munca.

Racirea cu ventilator subturat este o solutie, dar pt a maximiza eficienta trebuie ales de la inceput un radiator potrivit.


Exista diferente semnificative de sunet intre diferitele scheme de amplificatoare cl. A. De aceea sugerasem incercarea catorva configuratii.
Daca se urmareste o solutie cu cat mai putina munca, exista pe e-bay module gata plantate.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
La modushop modelul mare (pt 400W disipati)Exista diferente semnificative de sunet intre diferitele scheme de amplificatoare cl. A. De aceea sugerasem incercarea catorva configuratii.
Daca se urmareste o solutie cu cat mai putina munca, exista pe e-bay module gata plantate.

plantarea mi se pare cea mai mica problema. carcasa doare cel mai tare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community