FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Clasa A DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gresit in primul post, SE POATE folosi f bine o carcasa din lemn + radiatoare mari din aluminiu, preferabil ca lemnul sa fie stejar sau alta esenta tare, iar lacul folosit f subtire si mat.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 10:44 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da o carcasa asemanatoare se poate realiza usor , comanda placilor din duraluminiu se poate face in bucuresti - pretul ar fi mult mai mic si rezultatul similar .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala, ai idee daca se poate procura si prelucra lemn in Iasi? am vazut ca la Ispal aveau si lemn brut dar nu era esenta tare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am facut niste masuratori.

am luat niste inregistrari audiofile (care sa nu fie suspecte de compresie adaugata artificial) de jazz aerisit (gagica cu chitara) si am ascultat la un volum mediu spre mare (cam limita suportabila pe termen scurt). am analizat semnalul in CoolEdit ca sa vad la ce nivel sint peakurile si au iesit aproape de 0dB, dar in medie pe la -1dB. apoi am generat un sinus de 216 Hz la -1 dB (la acea frecventa impedanta e minima, 3,8 ohmi). am bagat acel sinus in boxe la volumul respectiv, dupa care am masurat tensiunea la borne. mi-a iesit o putere cam de 35W.

apoi am setat ampul la un volum suportabil pe termen lung (mediu as zice) si mi-au iesit 10W.

repet astea sint masuratori cu boxe de 86dB, pentru orice fel de comparatii trebuie luat si asta in calcul.

deci chiar cu asa niste boxe un amp de 40W ar fi suficient.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un amplif in clasa A pura [reala], daca are X wati, exact atat scoate, curentul maxim prin final/finali find cel de bias.
Mai mult, la mai toate schemele distorsiunile cresc lin pana la 1-2% dupa care panta lor de crestere devine f abrupta.
Asa ca puterea maxima a amplificatorului va fi cea la care vor fi reproduse varfurile de semnal.

Eu tind sa cred ca masuratorile repective sunt pacalitoare (probabil programul are o functie de integrare), diferenta intre nivelul mediu si peak-uri trebuind sa fie de macar 30-40dB. Dar daca tu consideri ca sunt suficienti acei 35-40W - cu atat mai bine.
Din testele de auditie facute de mine o astfel de putere este aproape intotdeauna perfect ok pt ascultat muzica. Problemele au aparut numai cand au venit amici in vizita si am vrut sa testam aparatele ... [ Twisted Evil ]
(adica atunci cand iti e lumea mai draga, cum se zice).


Oricum, costul majoritar este cel pt racire si alimentare - trebuie tinut cont ca puterea consumata din transformator este constanta (permanent cea maxima), deci atentie si la incalzirea trafului.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Eu tind sa cred ca masuratorile repective sunt pacalitoare (probabil programul are o functie de integrare), diferenta intre nivelul mediu si peak-uri trebuind sa fie de macar 30-40dB.

de-acord cu ce-ai zis in afara de partea pe care-am citat-o. am inteles ce-ai spus dar nu vad ce legatura are cu ce-am scris eu initial, mai ales ca nu mentionat nimic de nivelul mediu al semnalului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

copy-paste din CoolEdit:

Left/Right

Min Sample Value: -32394 -31559
Max Sample Value: 31939 31764
Peak Amplitude: -.1 dB -.27 dB
Possibly Clipped: 0 0
DC Offset: .053 -.014
Minimum RMS Power: -68.98 dB -77.53 dB
Maximum RMS Power: -8.53 dB -8.63 dB
Average RMS Power: -22.2 dB -22.34 dB
Total RMS Power: -19.94 dB -20.15 dB
Actual Bit Depth: 16 Bits 16 Bits
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si am uitat sa mentionez ca se foloseste o fereastra de 50 ms deci exista o integrare dar virfurile de care spuneam eu sint valori instantanee, verificat vizual pe forma de unda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 8:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles eu gresit treaba cu nivelul mediu - cand am citit postul tau.

Tocmai varfurile acelea scurte - daca lipsesc sau sunt limitate "lipsesc muzica de stralucire", vorba unui amic lautar.
Daca ai un raspuns dreptunghiular corect la 20khz, la 90% din Pmax, e clar ca nu se va manifesta "castrarea" de care vorbeam.

Cu lemnul de esentele tari e mai complicat.
Brad prelucreaza marea majoritate a atelierelor de tamplarie, insa de stejar se cam feresc - verificat personal.
Totusi trebuie luate la rand si pusa intrebarea ...

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community