FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HI-FI Digital source - Mini mac
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Calin31



Conectat la: 14 Feb 2011
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
Calin, de ce nu pui o poza cu tine si cu sculele alea grozave ?

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=3282


Daca nu ai observat, exista deja (pagina 107-108) si in curind daca se deblocheaza topicul am sa le si raspund celor care ma injurau de mama focului. Plus un mic update la sistemul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 7:58 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calin31 a scris:


Probabil ca nu ai avut ocazia sa asculti un sistem adevarat. Iti spun sigur ca un DAC bun si cu Amarra, combinate cu un preu de top pe lampi si cu niste poweruri serioase, nu se compara cu aparatele alea aurite made in japan.

Laughing Laughing Laughing


Prefer sa nu comentez ce spui - chiar nu ma intereseaza sculele la care faci referire. Pentru mine referintele sunt deja conturate si nu au nici o legatura cu acele aparate de care zici.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK Embarassed . Felicitari pentru sisteme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Eu oricum incerc pe cat posibil sa elimin PC-ul sau Mac-ul din ecuatie atunci cand ascult muzica.


Daca folosesti fisiere hi-res pe un pc configurat corespunzator cu un DAC bun la care adaugi si un sistem amplif / boxe de calitatea s-ar putea sa ai o surpriza extrem de placuta. Wink
Eu folosesc aceasta varianta acasa si sunt foarte multumit. Smile

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Calin31



Conectat la: 14 Feb 2011
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
cosminbro a scris:
Eu oricum incerc pe cat posibil sa elimin PC-ul sau Mac-ul din ecuatie atunci cand ascult muzica.


Daca folosesti fisiere hi-res pe un pc configurat corespunzator cu un DAC bun la care adaugi si un sistem amplif / boxe de calitatea s-ar putea sa ai o surpriza extrem de placuta. Wink
Eu folosesc aceasta varianta acasa si sunt foarte multumit. Smile



Ca sa nu mai vorbim de faptul ca el compara o placa care cica ar fi un fel de DAC si care se baga in dosul aparatului auriu Smile si compara sunetul scos de o astfel de gluma sinistra cu un DAC dedicat cu sursa prorpie

Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calin31 a scris:
dinica a scris:
cosminbro a scris:
Eu oricum incerc pe cat posibil sa elimin PC-ul sau Mac-ul din ecuatie atunci cand ascult muzica.


Daca folosesti fisiere hi-res pe un pc configurat corespunzator cu un DAC bun la care adaugi si un sistem amplif / boxe de calitatea s-ar putea sa ai o surpriza extrem de placuta. Wink
Eu folosesc aceasta varianta acasa si sunt foarte multumit. Smile



Ca sa nu mai vorbim de faptul ca el compara o placa care cica ar fi un fel de DAC si care se baga in dosul aparatului auriu Smile si compara sunetul scos de o astfel de gluma sinistra cu un DAC dedicat cu sursa prorpie

Laughing Laughing Laughing Laughing


Nu inteleg de unde apare aceasta ura, declarata si gratuita, fata de marcile concurente.

Acele aparate aurii ca si Jadis (sunt tot aurii !), Pass, ARC, BAT, etc., sunt absolut comparabile. Diferentele sonice dintre ele ne determina, pe noi cuparatorii, sa alegem intre ele.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Calin31



Conectat la: 14 Feb 2011
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Calin31 a scris:
dinica a scris:
cosminbro a scris:
Eu oricum incerc pe cat posibil sa elimin PC-ul sau Mac-ul din ecuatie atunci cand ascult muzica.


Daca folosesti fisiere hi-res pe un pc configurat corespunzator cu un DAC bun la care adaugi si un sistem amplif / boxe de calitatea s-ar putea sa ai o surpriza extrem de placuta. Wink
Eu folosesc aceasta varianta acasa si sunt foarte multumit. Smile



Ca sa nu mai vorbim de faptul ca el compara o placa care cica ar fi un fel de DAC si care se baga in dosul aparatului auriu Smile si compara sunetul scos de o astfel de gluma sinistra cu un DAC dedicat cu sursa prorpie

Laughing Laughing Laughing Laughing


Nu inteleg de unde apare aceasta ura, declarata si gratuita, fata de marcile concurente.

Acele aparate aurii ca si Jadis (sunt tot aurii !), Pass, ARC, BAT, etc., sunt absolut comparabile. Diferentele sonice dintre ele ne determina, pe noi cuparatorii, sa alegem intre ele.


Draga MaraianS,

Atit timp cit nu ai onorat testul propus pe acest forum, dupa ce te-ai batut cu pumnii in piept ca tarzan si dupa ce am stabilit ziua si ora (ai fugit cu coada intre picioare) ai dat-o la intors cum ca ti-a scris un user ceva si te-ai razgindit, vi sa te bagi in seama cu aceleasi scule de tot rahatu' facute de niste galbejiti cu ochii mici, care chipurile s-ar putea compara cu unele facute de oameni cu zeci de ani de experienta in domeniu. Ca sa nu mai vorbim ca pe threadul acesta se discuta parca de MacMini nu de accu lu' phase .
Asa ca pina atunci nu mai imi da nici un mesaj fiind ca esti pe IGNORE

O seara placuta in continuare

Calin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calin31 a scris:


Draga MaraianS,

Atit timp cit nu ai onorat testul propus pe acest forum, dupa ce te-ai batut cu pumnii in piept ca tarzan si dupa ce am stabilit ziua si ora (ai fugit cu coada intre picioare) ai dat-o la intors cum ca ti-a scris un user ceva si te-ai razgindit, vi sa te bagi in seama cu aceleasi scule de tot rahatu' facute de niste galbejiti cu ochii mici, care chipurile s-ar putea compara cu unele facute de oameni cu zeci de ani de experienta in domeniu. Ca sa nu mai vorbim ca pe threadul acesta se discuta parca de MacMini nu de accu lu' phase .
Asa ca pina atunci nu mai imi da nici un mesaj fiind ca esti pe IGNORE

O seara placuta in continuare

Calin.



No comment !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:15 pm    Titlul subiectului: mac mini Raspunde cu citat (quote)

Poate incercam sa revenim la Mac mini totusi. Sau ca sa evitam controverse asa de infocate la observatii proprii cu privire la doua optiuni:

1. sursa laptop cu diverse software-uri
2. sursa mac

si eventuale diferente de sunet intre ele.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea ca in sisteme high end nu are ce cauta un PC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Turbor



Conectat la: 26 Sep 2007
Mesaje: 82
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as alege varianta 1 (laptop) fara sa stau prea mult pe ganduri , iar diferenta de bani as folosi-o pentru un dac cat mai performant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calin31 a scris:


Ca sa nu mai vorbim de faptul ca el compara o placa care cica ar fi un fel de DAC si care se baga in dosul aparatului auriu Smile si compara sunetul scos de o astfel de gluma sinistra cu un DAC dedicat cu sursa prorpie

Laughing Laughing Laughing Laughing


Cu toate ca nu vreau sa continui in directia becaliana care se infiripa si pe acest thread, nu ma pot abtine sa nu citez pe cineva adresandu-se altcuiva (Twisted Evil):

TomJones a scris:

Ce bine imi pare ca ai luat teapa, ce bine imi pare ca ai pierdut...


Eu as fi scris cu Bold si caractere mult mai mari Razz Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Calin31



Conectat la: 14 Feb 2011
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Calin31 a scris:


Ca sa nu mai vorbim de faptul ca el compara o placa care cica ar fi un fel de DAC si care se baga in dosul aparatului auriu Smile si compara sunetul scos de o astfel de gluma sinistra cu un DAC dedicat cu sursa prorpie

Laughing Laughing Laughing Laughing


Cu toate ca nu vreau sa continui in directia becaliana care se infiripa si pe acest thread, nu ma pot abtine sa nu citez pe cineva adresandu-se altcuiva (Twisted Evil):

TomJones a scris:

Ce bine imi pare ca ai luat teapa, ce bine imi pare ca ai pierdut...


Eu as fi scris cu Bold si caractere mult mai mari Razz Laughing


Si eu am sa iti raspund la fel...VAI DE CAPUL TAU DE DISTRUS

Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
cosminbro a scris:
Eu oricum incerc pe cat posibil sa elimin PC-ul sau Mac-ul din ecuatie atunci cand ascult muzica.


Daca folosesti fisiere hi-res pe un pc configurat corespunzator cu un DAC bun la care adaugi si un sistem amplif / boxe de calitatea s-ar putea sa ai o surpriza extrem de placuta. Wink
Eu folosesc aceasta varianta acasa si sunt foarte multumit. Smile


Salut atitudinea civilizata.
In fond, nu pot decat sa fiu de acord cu ce zici, doar am zis deja ca am experimentat cu MacBook Pro, cu un DAC bun, la care am adaugat un sistem amplif / boxe de calitate ! Mr. Green

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Parerea mea ca in sisteme high end nu are ce cauta un PC.


De ce să nu aibă ce căuta dacă redă fișiere hi-rez și e conectat la un DAC bun? E peste orice cd player în cazul ăsta.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community