FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HI-FI Digital source - Mini mac
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
dinica, ce impresii personale ne poti spune despre HiRes - in speta 24/96 - versus CD-Audio - 16/44.1 ?


Astazi am mai mult timp liber asa ca am sa incerc cateva opinii personale.
Faptul ca folosesti fisiere hi-res nu inseamna ca automat un sistem mediocru se va transforma intr-un sistem high end; pot exista castiguri cuantificabile pentru o ureche experimentata, dar cred ca pentru cineva cu mai putina experienta nu vor exista diferente marcante.
Daca folosesti fisiere hi-res pe un sistem bine inchegat care depaseste limita mediocritatii sunetul se transforma in mod dramatic. Am sa detaliez ce inseamna aceasta schimbare dramatica.
1. REALISM
2. spatiul dintre instrumente mai bine definit, spatiul devine o componenta palpabila, precisa.
3. REALISM
4. informatie mai multa in boxe, apar detalii noi din inregistrare, etc.
5. REALISM
6. senzatia ca esti in studio /sala de concert in timpul inregistrarii.

Spuneam intr-o postare mai veche ca zilele trecute am avut ocazia sa ascult / compar intr-un sistem exceptional niste fisiere hi-res vs cd-uri si va pot spune ca auditia aceasta comparata a depasit cele mai entuziaste previziuni ale mele, diferentele erau majore si puteau fi auzite si din buda.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 5:57 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
eu as sugera totusi si comparatia cu un transport serios "clasic", precum cel de la Rockna, de o calitate indiscutabila, ce poate sta lejer in setupuri nec-plus-ultra...

un PC ramane totusi un PC, nu a fost gandit ca HW pt high-end audio, chiar daca dpdv soft au fost baieti destepti care au compensat cumva chestia asta.

iar pe mine, momentan, nu m-a dat pe spate hi-rez. cred ca formatul redbook per se, daca este "explorat" si utilizat cum trebuie, este arhisuficient pt sunet de calitate...


Si eu sunt de parere ca un PC ramane un PC chiar daca discutam de MAC, mini, PRO etc. Rip-urile dupa CD nu m-au convins iar fisierele HI-Res nu cred ca sunt la fel de accesibile ca cd-urile.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In ultimul numar Hi-fi Choice, Ken Ishiwata spune ca o conexiune usb implica un jitter prea mare si ca orice faci zgomotul ramane.
Poate ca problema nu este neaparat pc-ul cat conexiunea usb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la ce a spus dinica, exact asta e diferenta, senzatia de realism, senzatia ca muzica nu mai este limitata in niciun fel, ca nu se mai loveste de un "perete" invizibil asa cum se simte de multe ori la un CD clasic. Senzatia asta am avut-o foarte clar si pe sistemul personal, unul nu foarte scump (putin sub 4000 euro cu tot cu cabluri si alte acareturi) deci imi inchipui cum s-ar putea simti pe un sistem de cateva ori mai scump si bine potrivit la componente. Sau mai simplu, daca as putea sa-mi schimb intreaga colectie de muzica din CD in HD as face-o fara ezitare, in ciuda cheltuielilor si efortului cerut de acest lucru, pur si simplu merita.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calin31 a scris:


Probabil ca nu ai avut ocazia sa asculti un sistem adevarat. Iti spun sigur ca un DAC bun si cu Amarra, combinate cu un preu de top pe lampi si cu niste poweruri serioase, nu se compara cu aparatele alea aurite made in japan.

Laughing Laughing Laughing


Asta este tot auriu si tot Made in Japan, ce zici, powerurile tale se compara cu el ? Twisted Evil



ooo01.jpg
 Description:
 Filesize:  14.24 KB
 Viewed:  64 Time(s)

ooo01.jpg



_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau, stai, ca tu ai doua monoblocuri - comparatia corecta ar fi tot cu doua amplificatoare (aurii):


ooooo_on.jpg
 Description:
 Filesize:  72.52 KB
 Viewed:  62 Time(s)

ooooo_on.jpg



_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
In ultimul numar Hi-fi Choice, Ken Ishiwata spune ca o conexiune usb implica un jitter prea mare si ca orice faci zgomotul ramane.
Poate ca problema nu este neaparat pc-ul cat conexiunea usb.


Si atunci se poate incerca o conexiune firewire care este net superioara. Very Happy

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 8:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, tu n-ai de lucru, iar vii cu japonezisme de-astea galbejite ? Tu chiar nu pricepi ca nu e bune dom'le, sunt mai bune ale lui nea' Pass cu piese tot chinezit-galbejite - da' atent "selectionate" ! ROFL
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
iar fisierele HI-Res nu cred ca sunt la fel de accesibile ca cd-urile.


https://www.hdtracks.com/
http://www.referencerecordings.com/HRxORDER.asp
http://www.linnrecords.com/recording-mozart-symphonies-29--31--paris---32--35--haffner----36--linz-.aspx

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community