FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Conetare placa de sunet via SPDIF
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 4:18 am    Titlul subiectului: Conetare placa de sunet via SPDIF Raspunde cu citat (quote)

Ii rog pe cei care au o astfel de configuratie sa im spuna daca au intalnit vre-o problema, incompatibilitate intre receiver si placa de sunet (in functie de model).
Din cate am citit pe forum-ul creative se pare ca exista o problema daca se scoate semanl pe iesirile analogice ale placii. La conectarea unui Audigy2 la un receiver semnalul catre subwoofer este extrem de slab. Pana acum cei de la Creative nu au dat o solutie la aceatsa problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 4:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai vin cu o intrebare. La iesirea digitala a Audigy2 ce cablu se pune? Este iesire optica si pot sa pun cablul asta:
http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=1764

sau este coaxiala, caz in care nu mai stiu ce cablu trebuie pus Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce Audigy2, Dode. In principiu, nu am intalnit nici o problema cu configuratia pe care o pomenesti. Nici nu prea ar avea cum - in genere conexiunea digitala fie merge bine, fie nu merge deloc.

Pe iesirea digitala vei auzi fie sunete stereo (playback normal de sunet in Windows&so on), fie codate Dolby ProLogicII, fie poti sa setezi sa trimita un stream Dolby Digital dintr-un program de DVD player (trebuie sa dezactivezi decodarea AC3 din software-ul placii de sunet si sa o setezi sa trimita pur si simplu mai departe fluxul DD : "SPDIF Passthrough (Dolby Digital/DTS out)").

Audigy2 in varianta de baza are o iesire digitala coaxiala. La aceasta se poate conecta un banal cablu RCA-3.5" mono (sau RCA-RCA cu un convertor). Varianta Platinum are pe bay-ul intern si conectori digital optici de Input/Output - acolo folosesti un cablu de tipul celui pe care l-ai gasit la Flamingo.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 23, 2003 5:55 pm    Titlul subiectului: Conexiune digitala Raspunde cu citat (quote)

M-am lovit si eu de aprox aceeasi problema.
Folosesc un cablu RCA-jack stereo, si numai o mufa RCA pentru iesirea digitala ditr-un Audigy player intr-un Receiver Denon 1803. Nu am deocamdata DVD player dar am ascultat/vazut fisiere audio codate AC3 sau fisiere video vob (am inteles ca .vob ar fi informatia care se gasestepe un DVD). Desi am lasat receiverul pe Auto (sa decida singur in functie de semnal, ce decodor sa foloseasca Dolby PrologicII/DTS), nu s-a miscat nimic. A fost nevoie sa il comut manual pe Dolby Prologic II. Am obtinut in felul acesta o separare pe cele 4 boxe pe care le am (2 fata 2 spate), atat pe muzica cat si pe film. Am vazut chiar un mic filmulet ce testa canalele trimitand semnal pe rand in fiecare boxa, in timp ce aveai si o reprezentare a boxeleor pe ecran.
Nu inteleg de ce nu pot seta sub nici o forma sunet DTS, din statie. Ma gandesc ca ori Audugy-ul nu scoate pe iesirea digitala decat Dolby Prologic II (asa cum spunea Andrei), sau fisierele respective nu erau codate Dolby Digital.

_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Dum Noi 23, 2003 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu Audigy 2 si un Sony STR-DE485E. vreau sa leg iesirea digitala de la placa de sunet si sa o pun la intrarea coaxiala din reciever. am facut un cablu cu o mufa stereo si nu a mers....am scos mufa, am pus una mono...tot nu a mers...nu le-oi fi legat cum trebuie? acum am un cablu cu o mufa stereo si 2 RCA(stanga-dreapta) si merge pe una din ele....cand ii dau sa imi faca channel test, centru-fata si cele din spate se aud cam pe toate deodata, adica nu numai pe acea boxa. si reciever-ul imi indica doar 48 khz, nu trebuiau sa fie 96? cum trebuie legat acest cablu? ce mufa trebuie sa intre in placa de sunet?
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 23, 2003 11:55 pm    Titlul subiectului: Re: Conexiune digitala Raspunde cu citat (quote)

iulian a scris:
Desi am lasat receiverul pe Auto (sa decida singur in functie de semnal, ce decodor sa foloseasca Dolby PrologicII/DTS), nu s-a miscat nimic. A fost nevoie sa il comut manual pe Dolby Prologic II. Am obtinut in felul acesta o separare pe cele 4 boxe pe care le am (2 fata 2 spate), atat pe muzica cat si pe film.


Atentie, Dolby ProLogic II inseamna ca semnalul scos din placa de sunet (pe iesirea digitala) nu este 5.1 adevarat. Este un sunet stereo, cu informatia de surround matriciata in el - intr-adevar, produce un efect de "spatialitate" bunicel, insa e departe de ce poate Dolby Digital/DTS.

iulian a scris:
Nu inteleg de ce nu pot seta sub nici o forma sunet DTS, din statie. Ma gandesc ca ori Audugy-ul nu scoate pe iesirea digitala decat Dolby Prologic II (asa cum spunea Andrei), sau fisierele respective nu erau codate Dolby Digital.


Ca sa scoata DTS, trebuie ca fisierele/filmele respective sa contina acest tip de semnal. DTS nu este acelasi lucru cu Dolby Digital. Si intr-un caz, si in celalalt, trebuie sa setati Audigy2 dupa cum spuneam in mesajul initial - adica sa faca "Passthrough" cu stream-ul AC3 sau DTS, catre receiver. Dupa ce faceti setarea aceasta, receiver-ul se va comuta automat in mod DD sau DTS (bine, daca nu e defect, dar banuiesc ca nu... Wink ).

mihai7645 a scris:
acum am un cablu cu o mufa stereo si 2 RCA(stanga-dreapta) si merge pe una din ele....cand ii dau sa imi faca channel test, centru-fata si cele din spate se aud cam pe toate deodata, adica nu numai pe acea boxa.


Hmm, testul il dai din Control Panel-ul Audigy2? Oricum, dupa ce spui, e foarte posibil ca si in cazul tau, pe iesirea coaxiala digitala sa fie trimis semnal stereo si nu un stream AC3 Dolby Digital adevarat. Vezi mai sus pentru rezolvare.

mihai7645 a scris:
si reciever-ul imi indica doar 48 khz, nu trebuiau sa fie 96?


Nu, 48 kHz este normal pentru majoritatea filmelor de pe DVD (asa e standardul).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andrei, este foarte posibil ce ai zis cu semnalul stereo trimis, dar unde ii selectez sa faca passthrough? nu am vazut nici unde intre setarile Audigy-ului....alta problema la mine ar fi cablul dintre placa->reciever...o fi bun?o merge cum trebuie? pot sa cumpar de undeva acest cablu facut pt iesire spdif->coaxial?
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 2:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa ce am "rasfoit" aproximativ 10 pagini pline cu imagini despre "digital cable", am dat peste aceasta imagine. este bun? imi va merge daca ma chinui sa-l fac? cam cum trebuie sa leg firele de la mufa mini sa scot un singur RCA?


cabminicoax.gif
 Description:
Cablu Mini-Coax
 Filesize:  9.02 KB
 Viewed:  3474 Time(s)

cabminicoax.gif



_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 4:48 am    Titlul subiectului: Cablu digital coaxial Raspunde cu citat (quote)

Daca gasesti asa ceva prin Bucuresti te-as ruga sa publici si pe forum adresa. Eu am intrebat pe la toate magazinele de specialitate si nu am gasit. Nu erau decat cabluri digitale coax (cu RCA).
Nu stiu cat de importanta este calitatea acestui cablu, dar am experimentat unele probleme cand am incercat sa adaptez un interconect stereo cu RCA - Jack, unind cele doua RCA-uri cu ajutorul unui cablu folosit la splitarea unui semnal mono. Sunetul se auzea cu intreruperi si distorsiuni puternice (probabil asta este ceea ce se numeste jitter). In final am lasat doar o mufa RCA, ameliorand sunetul, dar tind sa cred ca nu e tocmai ok si ca se poate auzi si mai bine. Acum, indiferent de sursa, MP3, CD audio, sunetul din iesirea digitala a Audigy-ului, are un caracter sibilant, metalic si deranjant. Nu cred sa fie vb de decodor (receiver) deoarece am testat intrarea cu un CD player conectat digital.
Din aceste motive caut un cablu dedicat. Din cate stiu un astfel de cablu ar trebui sa aiba 75ohmi. Intrebarea este: se poate folosi si un interconect analogic mono (RCA - Jack) in acest scop?

_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce se vede in fotografie este mufa stereo, iar noua ne trebuie mono.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cablul din imagine nu e numai stereo, ci stereo+1 (se observa cele 3 inele, de altfel, daca nu ma inseala pe mine ochii). Asa trebuie sa fie, insa pentru placile mai vechi, din seria Audigy, care aveau pe acelasi conector atat Centru/Subwoofer analogic, cat si un S/PDIF out.

La Audigy2, fiind mufa separata pentru S/PDIF out, nu mai e nevoie de acel jack triplu special. Si, da, merge si un cablu analogic, desi evident e recomandabil sa folositi unul "digital" de impedanta corecta, ca sa evitati potentialele probleme.

Iulian, daca iti functioneaza fara sa se auda pacanituri si/sau intreruperi, atunci iti functioneaza pe cat de bine se poate. Din fericire la digital este All or Nothing, in ceea mai mare parte. Sigur, mai exista si mici diferente mai exotice (jitter-ul nu produce efecte de tipul celor pe care le-ai experimentat decat in cazurile extreme). Caracterul "metalic" al sunetului poate sa provina dintr-o conversie fortata de sample rate (depinde de sursa si de setarile de la Audigy2).

mihai7645, uite ca nu mai retin acum pe dinafara unde anume in Control Panel-ul Audigy2 e optiunea de Passthrough (nu folosesc Audigy2 de obicei), insa daca nu ma inseala memoria, e exact tot la sectiunea unde poti seta decodarea Dolby Digital si unde ai optiunea de Digital Output Only.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 7:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost astazi la magazinul Muzica de pe Calea Victoriei iar la etaj este un magazin care iti poate face cablul pe loc. Costa in jur de 250.000lei. Iti recomand sa te duci pe acolo, sunt foarte amabili ci din magazin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am incercat sa fac un cablu ca din imagine doar ca in loc de acea mufa cu 3 inele, am pus una doar cu 1 inel(mono) Arrow nu intra pana la capat in placa.am schimbat mufa cu una cu 2 inele(stereo) si am legat din interiorul mufei stanga cu dreapta si masa am lasat-o separata Arrow clipea tot display-ul reciever-ului Evil or Very Mad . daca desparteam legatura (stanga-dreapta) e acelasi lucru daca as folosi un cablu cu mufa stereo si stanga sau dreapta RCA din cele 2 (ceea ce folosesc acum)
eu am incercat sa introduc in placa de sunet acea mufa cu 3 inele si a intrat perfect...daca o si functiona tot asa habar nu am...
iulian, cand ai legat cele 2 RCA, se auzea corect pe fiecare canal in parte? adica aveai 5+1 canale? eu acuma cred ca am 3 Arrow stanga, dreapta, si centru-fata+spate stanga+spate dreapta, ceea ce nu-mi convine...
andrei, nu am gasit nici o setare de Passthrough sau decodare Dolby Digital in Control Panel-ul de la Audigy2. specific ca am ultima versiune luata de pe net. 4 parca. si cand ii dau sa calibrate speakers, prima data sunetul vine din boxa stanga si pe oricare as apasa se schimba pe boxa stanga si daca mai apas pe alta, se opreste sunetul si imi zice dupa aprox 2 min ca am legat prost o boxa(plus la minus si minus la plus)
sa ma duc la muzica sa imi fac acest cablu ca din imagine? cum imi dau seama daca e de 75ohmi fara sa vad daca transmite semnal video? Question

*later edit: daca incerc cu o mufa mono de 8mm (se pare ca eu am incercat cu una de mai multi mm) am sanse de reusita?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 9:53 pm    Titlul subiectului: Kx Project Raspunde cu citat (quote)

Gata!
Problema s-a rezolvat odata cu instalarea driverelor Kx Project.
Nu stiu unde se gaseste aceasta setare in cadrul interfetei originale Audigy, pentru ca placa mea (Augigy1) a functionat pana acum doar cu driverul luat de pe site-ul Creative, ori acesti bajeti "de treaba" nu pun la dispozitie decat driverul "chior", fara de care nu ar functiona placa. Cu acest driver nu ai acces decat la functiile de baza, nema mixer sau control efecte.
Cu setarea AC3 passtrough din interfata KX, receiverul a decodat corect, comutand automat, in functie de semnal, pe iesire Dolby Digital sau Dolby Prologic.
Deoarece nu am decat 4 boxe (2front + 2rear), am configurat statia sa redistribuie catre perechea frontala sunetul destinat boxei centrale si subwoofer-ului.



KxProject_mixer.jpg
 Description:
 Filesize:  34.2 KB
 Viewed:  188 Time(s)

KxProject_mixer.jpg



_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 10:01 pm    Titlul subiectului: Mixer Raspunde cu citat (quote)

Sau mai explicit, cu skin-up XP:


KxProject_mixer_XP.jpg
 Description:
 Filesize:  38.4 KB
 Viewed:  186 Time(s)

KxProject_mixer_XP.jpg



_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community