FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
QUAD 405 Reborn
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2005 10:38 am    Titlul subiectului: tl431... Raspunde cu citat (quote)

Atentie cu zgomotul acestui tl431, altfel este shunt regulator ceea ce este foarte bine. Problema, in opinia mea, pare cumva incorect adresata.

N-as utiliza pe alimentarea opampului un tl431, deoarece:
-acolo ar trebui doar o alimentare bine filtrata (cu un riplu mic, dar nu neaparat nul - pt asta exista rejectia de mod comun a opampului).
-alimentarea opampului trebuie sa fie esential bine decuplata de cea principala si capabila sa furnizeze un curent mic acestuia numai pentru un timp rezonabil de lung (cateva sute de milisecunde) atunci cand tensiunea de alimentare principala incepe sa cada (sarcina care cere curenti mari, oprirea amplificatorului etc) pentru tinerea liniei de iesire a amplificatorului in paramteri.

La oprire este problema stringenta, aici si chiar daca tensiunea de alimentare a opampului scade trebuie sa fie inca suficienta pentru operarea liniara a acestuia atunci cand alimentarea de putere este deja, practic, descarcata.

Oricum succes ...

_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 11, 2005 10:38 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2005 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiophil,

Multumesc pentru sfaturi!
Am sa tin cont de ele si in curand am sa revin cu o schema noua.

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2005 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schema finala. Very Happy

Mentionez ca in amplificatorul meu nu am schimbat LM7815/7915 cu LM317/337HV.
La sfatul unui prieten, cunoscator in ale sunetului, am facut switch catre OPA627.

Urmeaza gerber-ul. Smile

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 10:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si pentru cine este interesat am 2 bucati OPA627AP si le dau doar cu 1,5 mil ambele Wink la Vitecom pretul asta este pentru 1 bucata asa ca-i super ocazie Razz
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 7:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt chiar asa de bune cum se spune ?

Cum merg fata de OPA 2134 ?

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 8:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
Sunt chiar asa de bune cum se spune ?

Cum merg fata de OPA 2134 ?

*
Fa ca tipul din linkul de mai jos si testeaza-le pe amandoua (circuit montat pe suport, evident...):

http://tangentsoft.net/audio/opamps.html

Altii lauda AD 825...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 8:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-as testa eu, dar trebuie sa platesc o gramada de bani, doar ca sa constat daca imi plac sau nu.

Am retinut din link :

If you like the Burr-Brown sound and can stand to pay 14Ś as much as for an OPA2134PA, a pair of OPA627APs is a reasonable investment Laughing

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si AD826AN daca suteti interesati 250.000 bucata.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AD826AN este un operational foarte bun dar este dublu.

Eu recomand urmatoarele operationale pentru acest amplif:

JFET input
-----------
OPA637 - stabil pentru gain >=5, nu l-am incercat in circuitul de fata, dar ar trebui sa mearga OK fara compensare
OPA627
AD825
AD745
AD8065 - este SMD si se alimenteaza la max +/- 12V
TLE2071
LT1122 - nu l-am incercat

BJT input - Amplificatorul va prezenta pe iesire un mic offset de 20-40mV
-----------
AD829 - trebuie compensat in frecventa (vezi datasheet)
AD797
LT1115 - nu l-am incercat

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Mar Ian 24, 2006 9:47 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

Ai uitat pe schema sa desenezi un cir L-R pe ramura de +(poate se mai uita si nestiutori si vor sa faca schema)

Am inteles de ce ai pus bc550,bd243,bd244,mje15033 dar nu inteleg de ce bcy71, ztx753,mpsa92 (bc256 ce aveau )

Se incalzeste etajul in clasa A(mje15033)? in schema initiala frigea bine bd-ul
Din cauza asta am renuntat la amplificator acum vreo 6 ani, dar nu am uitat cum suna, (fara nici un corrector suna bestial)

Solutia care am cautat-o eu atunci era reducerea tens la +_30v,

am modif psf pt etajul de atac, dar tot frigea bd-ul(mai putin).

poti merge pe bd249,bd250 in etajul final, (0,5 A X30V =15w pe transistor )
recomand solutia cu finali in parallel pentru factorul de damping , pentru raciere nu prea e necesar

Pt alimentarea opamp se pot folosi direct 7815 si 7915 cu mici radiatoare daca este cazul.
fara diodele zener de 24v

am modificat r=12 din oglinda de current la r=22;a.i. i=27ma in loc de50ma indifferent de tensiunea de alim
am modificat r=22 la r=47; a.i. i=13ma in loc de i=27ma indifferent de tensiunea de alimentare
se modifica r=330 cu r=1k la tzx753 si i=2ma devine i=0,5 ma indifferent de tens de alim


se modifica i=10ma la 6ma la bc550 oglinda de current ,datorita tens de alim
se modifica i=2.2ma la i=1.2 ma datorita tens de alim la bcy71

i=5ma prin bc550 ramane acelasi


50w reali cred ca sant suficienti pt o camera maricica(sufragerie de bloc)

Atentie trebuiesc protectii cu decuplarea boxelor la iesirea amplificatorului ;eu l-am reparat de 3 ori (dar mergea intr-o discoteca 12 ore) si se ardea et in clasa A; finalii scapau de obicei ;dar scotea 30v pe iesire (fara protectii se ard boxele)

Am avut un Rotel rb03 dar nu m-a dat pe spate. Suna foarte rece , factorul de damping era 200, foarte pretentious la boxe(chiar si pe b&w nu m-a impresionat)Acum ascult pe un Marantz pm40 made in japan , cond elna si e mult mai bine dar puterea e cam mica (25w chiar daca ei spun ca are 40w)

Ma bucur sa aud ca se mai ocupa cineva de quad
Eventuale detalii la clausnc@yahoo.com
Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 12:56 pm    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
Ai uitat pe schema sa desenezi un cir L-R pe ramura de +(poate se mai uita si nestiutori si vor sa faca schema)


Circuitul L-R (22ohm - 6,9uH) este eliminat intentionat pe ramura pozitiva. Wink

claudiu a scris:
Am inteles de ce ai pus bc550,bd243,bd244,mje15033 dar nu inteleg de ce bcy71, ztx753,mpsa92 (bc256 ce aveau )


In cazul sursei de cc, am ales BCY71 pentru factorul beta ridicat >200 la tensiuni Vce joase, respectiv 1,4V. Aici se pot folosi cu rezultate bune si BC560C.
MPSA92 si ZTX753 sunt alese pentru caracteristica de transfer liniara la Vce~50V si Ic=4mA respectiv 2mA si bine-nteles puterea disipata. In nici un caz nu recomand BC256.


claudiu a scris:
Se incalzeste etajul in clasa A(mje15033)? in schema initiala frigea bine bd-ul
Din cauza asta am renuntat la amplificator acum vreo 6 ani, dar nu am uitat cum suna, (fara nici un corrector suna bestial)


Teoretic puterea maxima pe care o poate disipa MJE15033 este de 50W. In cazul nostru puterea disipata este de aproximativ Ic x Vce= 50mA x 50V= 2500mW. Chiar si la 2,5W tranziztorul se va incalzi suficient de tare, existand riscul de a iesi din SOA datorita ambalarii termice. Prin urmare trebuie montat pe un radiator adecvat.
MJE15033 a fost ales pentru caracteristica de transfer excelenta pe care o ofera intr-o plaja larga de operare.
Din punt de vedere sonic acest tranzistor ofera un sunet mult mai aproape de adevar decat BD244C sau BD140 - cum am vazut in unele clone 405 ieftine.


claudiu a scris:
Solutia care am cautat-o eu atunci era reducerea tens la +_30v,

am modif psf pt etajul de atac, dar tot frigea bd-ul(mai putin).


Reducerea tensiunii de alimentare nu este o solutie.
Puntul static de functionare al tranzistoarelor se va schimba.
Scapi de o problema, dar dai de altele.


claudiu a scris:
poti merge pe bd249,bd250 in etajul final, (0,5 A X30V =15w pe transistor )
recomand solutia cu finali in parallel pentru factorul de damping , pentru raciere nu prea e necesar


Nu stiu de unde ai scos "(0,5 A X30V =15w pe transistor )" !!!
Intr-o prima varianta, eu am folosit BD751 cu rezultate satisfacatoare.
Pentru performante foarte bune recomand tranzistoarele din schema postata de mine.


claudiu a scris:
Pt alimentarea opamp se pot folosi direct 7815 si 7915 cu mici radiatoare daca este cazul.
fara diodele zener de 24v


78xx si 79xx vor lucra la limita maxima admisa Vin-Vout=30V, dar tinand cont ca puterea disipata este mica se poate forta un pic norocul. Smile


claudiu a scris:
am modificat r=12 din oglinda de current la r=22;a.i. i=27ma in loc de50ma indifferent de tensiunea de alim
am modificat r=22 la r=47; a.i. i=13ma in loc de i=27ma indifferent de tensiunea de alimentare
se modifica r=330 cu r=1k la tzx753 si i=2ma devine i=0,5 ma indifferent de tens de alim


se modifica i=10ma la 6ma la bc550 oglinda de current ,datorita tens de alim
se modifica i=2.2ma la i=1.2 ma datorita tens de alim la bcy71

i=5ma prin bc550 ramane acelasi


50w reali cred ca sant suficienti pt o camera maricica(sufragerie de bloc)


Cum zici tu ...

claudiu a scris:
Atentie trebuiesc protectii cu decuplarea boxelor la iesirea amplificatorului ;eu l-am reparat de 3 ori (dar mergea intr-o discoteca 12 ore) si se ardea et in clasa A; finalii scapau de obicei ;dar scotea 30v pe iesire (fara protectii se ard boxele)

Am avut un Rotel rb03 dar nu m-a dat pe spate. Suna foarte rece , factorul de damping era 200, foarte pretentious la boxe(chiar si pe b&w nu m-a impresionat)Acum ascult pe un Marantz pm40 made in japan , cond elna si e mult mai bine dar puterea e cam mica (25w chiar daca ei spun ca are 40w)

Ma bucur sa aud ca se mai ocupa cineva de quad
Eventuale detalii la clausnc@yahoo.com


Eu il folosesc cu protectii a la Erno Borbely. Laughing
Daca amplificatorul este bine realizat si puntea current dumping bine echilibrata nu ar trebui sa fie probleme.
Oricum o protectie este binevenita.

Inca un mic sfat:
Pentru decuplarea operationalului OPA627 recomand folosirea condensatoarelor OSCON.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce-i aia 'protectii a la Erno Borbely' ?

Cu mina pe mufa din spate .Mina mica antrenata si rapida ? Laughing

Pe bune . Cum sunt alea ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sigurante rapide.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ahaa

Cat de mici, cat de rapide ?

Sunt eficiente ?

Pe ce teorie se bazeaza acest gen de protectie ?

Trebuiesc calculate f(amp) si f(boxe) ?

Mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca va ajuta la ceva dar daca tot suntem la capitolul Quad 405
uite si schema aici :
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 2 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community