FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
QUAD 405 Reborn
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 11:08 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

scaderea tens de alimentara ar duce la economii considerabile; transformator ,condensatori de filtraj , radiiatoare, tranzistoare .

puntea este echilibrata in curent alternativ si deci nu e influentata de psf-ul componentelor.

am gasit quadul 405 realizat industrial la aceasta tensiune de +-30v

alim opamp se poate realiza cu 7815,7915 si cu diode zener de 10v ca sa nu mai fortam norocul


pt tranzistorul in clasa a vCE=27max30v=0.8w fata de 2.5w dar tot pe radiator tb pus

se reduce curentul pt tranzistoarele etajului in clasa A de la 2ma la 1ma
si respectivl de la 2 ma la 0,5 ma

aici este compromisul pt ca etajul in clasa A nu mai furnizeaza suficient curent ; el lucreaza iin zona trecerii prin zero (la asta cred ca te refereai )

voi calcula etajul in clasa A pt curentii oriiginali ai schemei, alimentarea fiind de+_30v dar vor trebui tranzistoarele din sursa de curent cele specificate de tine.

iti multumesc pt informatiile privind tranzistoarele ,mai scutit de ceva munca.

pt. tb finali am gresit Vce=1ax30v=30w per bucata ( curentul maxim de 2a se imparte pe finalii pusi in paralel )

caracteristicile tranzistoarelor sant liniare la+-30v tinand cont ca se ambaleaza termic mai putin decat la +-50v


avantajele sant evidente d.p.d.v. al costurilor,

eu ascult 25w cu o statie de 50W din motive lesne de inteles

daca as mai face un amplificator pe quad-ul nou tot la +-50 l-as face pt a asculta 50w dar mai intai sa-mi fac o casa cu o camera mare.

sant insa destul de ocupat

solutia cu +-30v era pt a asculta intr-o camera normala de apartament 25w
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 11:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut o varianta bulgareasca a lui Quad405, care nu prea aduce cu originalul! E o facatura? S-a distrat bulgarul cu un amplif si l-a botezat Quad?

Il rog pe maestrul tvicol daca poate sa imi recomande niste trazistori finali in capsula TO263 (de ex.MJL21194 e ok?). Multumesc



BG_Quad 405.doc
 Description:

Download
 Filename:  BG_Quad 405.doc
 Filesize:  300 KB
 Downloaded:  1989 Time(s)


_________________
"Live Here Now" - daca apare sa ma anunte si pe mine cineva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 10:18 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

informatii mai multe la www. zero-distorsion.com


Beside speed, we would also want our devices to be as symmetrical as possible, meaning we’d just love to have our Toff be the same as our Ton. This is almost impossible to achieve, but there are some great examples of manufacturing art. Enter Texas Instruments with their BD249C (TIP35C). They take a bow, and switch on in 350 nanoseconds, but more important, switch off in 450 nanoseconds (TI Power Semiconductor Data book). This is the most symmetrical Ton and Toff I have ever come across, and it is my belief this is one of the reasons why this transistor can sound so good in audio amplifiers.

merita citite articolele de acolo mai ales de cei pasionati
Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

jkraxi a scris:
Am vazut o varianta bulgareasca a lui Quad405, care nu prea aduce cu originalul! E o facatura? S-a distrat bulgarul cu un amplif si l-a botezat Quad?

Il rog pe maestrul tvicol daca poate sa imi recomande niste trazistori finali in capsula TO263 (de ex.MJL21194 e ok?). Multumesc


Varianta bulgareasca este interesanta si cred ca merita incercata.
La schema prezentata de bulgar sugerez urmatoarele modificari:
- operationalul din bucla de DC offset trebuie schimbat cu unul cu jfet pe intrare, TL071 este ok
- nu recomand T6 de tip darlington
- puntea de current dumping va fi foarte greu de echilibrat din cauza plasarii lui C9 in colectorul cascodei T1 & T2. Cred ca plasarea lui C9 in emitorul lui T1 este mai indicata
- consider ca sursa de curent T9 & T10 pentru etajul in clasa A trebuie redesenata cu R16 la masa. Chiar daca finalii sunt darlington, curentul de colector pentru T10 este prea mic pentru a asigura o plaja de operare suficient de mare pentru T9

In fine, acete observatii sunt pur subiective atat timp cat nu am testat si realizat acest circuit ...


MJL21194 sunt excelenti ca finali. Ai grija sa aiba sigla ON semiconductor pe ei.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca doua link-uri despre modificari la QUAD-405

http://www.dc-daylight.ltd.uk/Valve-Audio-Interest/QUAD/QUAD-405%20Modification/QUAD-405-mods.html

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?postid=825552#post825552

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
MJL21194 sunt excelenti ca finali. Ai grija sa aiba sigla ON semiconductor pe ei.
Asta am in vedere in principal. Inca studiez problema: daca sa comand eu direct de la Onsemi sau sa il rog pe un prieten care locuieste in Canada sa o faca si sa mi-i trimita. In orice caz, am vazut ca la noi pretul depaseste uneori chiar dublul celui de afara.

Sper sa nu te sacaie intrebarile mele, dar crezi ca Quad405 (in oricare din variante) se preteaza pentru un sistem 5.1. (fie si dpdv al alimentarii)? Si mai ales, pot opta pentru componente smd? Mersi.

Și inca ceva. Cum fac cele doua inductante de 3 și 6,9uH?
Mersi


Ultima modificare efectuata de catre jkraxi la Mie Feb 01, 2006 8:53 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

jkraxi a scris:
Am vazut o varianta bulgareasca a lui Quad405, care nu prea aduce cu originalul! E o facatura? S-a distrat bulgarul cu un amplif si l-a botezat Quad?

Il rog pe maestrul tvicol daca poate sa imi recomande niste trazistori finali in capsula TO263 (de ex.MJL21194 e ok?). Multumesc


Ingenioasa schema. Ma abtin de la orice critica in lipsa unei analize amanuntite.
Totusi nu ma abtin sa remarc ca tocmai criteriile initiale de design la Quad 405 sint date peste cap:
- se folosesc piese mai ciudate --banuiesc ca mai scumpe si mai dificil de procurat (darlington-i complementari)-- spre deosebire de Quad-ul original care din piese comune facea bici.
- se scoate operationalul din ecuatie, vezi doamne din frica "audiofilistica" cum c-ar strica sunetul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 03, 2006 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Totusi nu ma abtin sa remarc ca tocmai criteriile initiale de design la Quad 405 sint date peste cap:
- se folosesc piese mai ciudate --banuiesc ca mai scumpe si mai dificil de procurat (darlington-i complementari)-- spre deosebire de Quad-ul original care din piese comune facea bici.

Ai dreptate DorinD, dar e vorba de DIY unde pentru unii nu prea mai conteaza că sunt piesele scumpe (cu condiția să reflecte o mai bună calitate, binenințeles), dacă în felul acesta obțin ce vor.
Referitor la var.5 a Quad405 propusă de tvicol, vă rog să îmi spuneți și mie cum realizez cele două inductanțe (grosime sărmă, nr.spire, etc).
Mulțumesc.



QUAD405_v5.gif
 Description:
 Filesize:  1.96 KB
 Viewed:  4260 Time(s)

QUAD405_v5.gif


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 03, 2006 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inductanta de 3 uH are 30 spire, bobinate in aer spira lina spira intr-un singur strat, pe un suport cu diametrul de 10mm. Diametrul sarmei este 1mm.

Inductanta de 6,9uH are 38 spire, tot in aer, bobinate in doua straturi de cate 19, pe un suport cu diametrul de 10mm. Diametrul sarmei este de 1mm.

http://www.oz.net/~coilgun/mark2/inductorsim.htm

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Vin Feb 03, 2006 11:27 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

am mai vazut o schema ruseasca mai demult . acum nu mai stie nimeni de ea.
si eu eram adepul amplificatoarelor fara opamp pe intrare.
am citit articolele indicate si ma declar placut surprins de evolutia opamp-urilor
am mai gasit ceva intrresant la zero-distortion.com cu privire la decuplarea alimentarilor cu cond de 100uf in paralel cu 100nf

cred ca va ramane o schema de referinta datorita principiului puntii de curent si amplificarii in clasa A la semnal mic

am o propunere de schema la +-35v la care curentii tb. sant aceeasi ca la +-50v ; deci lucreaza pe aceeasi caracteristica dar la tens mai mica .

ce parere aveti de bd249 la +-35v?

voi scana schema si o voi pune pe forum pt analiza in curand.
Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 04, 2006 10:16 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

sant pusi pe ultima scema cond de 100uf in paralel cu 100nf ; ma uitam pe una mai veche cand am scris mesajul anterior.

am studiat pdf-urile tb (www.electronica .ro) din schema si sant foarte bine alesi, inclusiv finalii. bd 249 erau laudati pt tranzitia on-off si off-on cu timpi aproape egali, dar lucrurile au evoluat ,si mje-urile sant super. ( 30mhz fata de 3mhz, etc) cautam o solutie pt ca traiam cu impresia ca sant in capsula de 2n.

am folosit aceeasi curenti de polarizare pt tranzistorii din sursele de curent.
nu am gasit caracteristicile Ic/ce pt Ib dati, si nu stiu la cat sa scad curentul de polarizare a tb de semnal pt +-35v (pt tb vechi le gaseam in catalog) va rog sa analizati ;(in special tvicol) si sa veniti cu datele lipsa sau informatii..



QUAD405rebornv5 35v.GIF
 Description:
 Filesize:  20.28 KB
 Viewed:  708 Time(s)

QUAD405rebornv5 35v.GIF


Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 04, 2006 10:24 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

am un traf de +-35 cond de 50000uf carcasa dintr-o alta statie; nu as mai da bani pe altele.
daca ma puteti ajuta cu poza unui cablaj ma descurc mai depate singur.
sant din ce in ce mai hotarat sa reiau acest proiect cu inovatiile aduse de-a lungul anilor.
Sus
cluca1969
Vizitator





MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 12:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar o schema de amplif. de 100W class B de conceptie englezeasca, un pic modificat pentru clima de aici ce ziceti: 5 sau 6 tranzistori pe canal (1xBC177 sau BC251, 1xBD 135 1xBD339 1xBD440 si 2x2N3055) alimentare 60Vcc, filtraj 4700uF sau 6800 uF iar pe iesire un cond. de 1500uF sau 2200uF care protejeaza si boxele. Are doar doua reglaje un semiregl. de 10k care regl. jumatate de tensiune si un semiregl. de 250 ohm care regleaza curentul de mers in gol cam la 25mA max. 50mA. Am facut si experimentat un amplif. in clasa A tot de vreo 100W cu vreo 17 tranz. pe canal, intrare diferntiala fara c.i oper. superdioda etc. Ce pot sa spun, mergea frumos arata bine pe osciloscop dar simteam ca n-are putere, asa ca l-am vandut. Si pana la urma am facut rost de un amplituner Pioneer SX-9 de 2x150w cred, ca asa arata pe VU-meter dar masurata puterea muzicala ajunge cu tot cu dist. pe la cca. 300w. Oricum nu ma mai ocup de chestii din astea de vreo 16 ani de cand am luat virusul ala a lui Bill Gates. Dar chestia asta cu electronica si cu construirea de amplif-uri cu vumetre si E.Q.-uri iti ramana in sange sau creier.
Sus
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- Amplificatoare clone QUAD 405 a produs prin anii '80-'85 Radioprogres-Bucuresti ...2X40W , in doua variante : ampl. de instrument muzical si ampl. uz casnic .... foloseau exclusiv componente indigene [741,BC,BD,SDT] , VU-metru cu BECULETE !.... dak-as cauta bine s-ar putea sa mai gasesc schema !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2006 12:44 pm    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
am mai vazut o schema ruseasca mai demult . acum nu mai stie nimeni de ea.

O fi vorba de una din astea
http://vlab.netsys.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=52

PS:le-am descoperit dupa intrebarea legata de constructia celor 2 inductanțe Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community