FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
QUAD 405 Reborn
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 08, 2006 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

claudiu,

valorile puse de tine in schema sunt OK.
Incearca totusi sa compensezi etajul cascoda global (asa cum am pus eu in schema), vei obtine o stabilitate mai mare. Capacitatea poate varia intre 10pF si 56pF in functie de layout-ul montajului tau.


sile52,

la vremea lui QUAD 405 a fost un amplificator revolutionar, dar in momentul de fata fara modificari substantiale este usor depasit de amplificatoare hi-end din gama 500-1000 euro.
Daca nu este realizat cu componente de buna calitate, puntea de current dumping nu este bine echilibrata, iar sursa bine dimensionata nu veti obtine un amplificator cu adevarat hi-end.

Clonele realizate de Radioprogres-Bucuresti au fost total nereusite. Schemele QUAD 405 originale le puteti incarca de aici -> http://www.dc-daylight.ltd.uk/Valve-Audio-Interest/Schematics/QUAD-405-Schematic.pdf

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 08, 2006 10:53 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Mie Feb 08, 2006 9:35 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

e o chestiune mai de finete care ma interesa , si anume:
pt un la acelasi curent de polarizare Ic dar la o tens Vce de 35V in loc de 50V Ib este mai mare de ci tranzistorul se va deschide mai greu ; vezi graficele .
o caracteristica curent-tensiune m-ar ajuta enorm pt a calcula corect schema. ce am gasit pe net pana acum nu ma ajuta.

d.p.d.v. al p.s.f. e bine calculata dar s-ar putea sa am ceva surprize. (distorsiuni pt ca tb se deschid greu)
intuitiv ar mai tb scazuti curentii prin tranzistoare cu 15% .
ma gandesc la bd-ul final din clasa A care va fuctiona la 35V si 35 ma si se va incinge mai putin (nu e rau deloc)

la partea finala nu sant probleme ca merge in clasa B dar la amplf in clasa A nu se stie.



8.JPG
 Description:
 Filesize:  7.47 KB
 Viewed:  4325 Time(s)

8.JPG


Sus
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 28, 2006 2:57 am    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

Pt tvicol
Quad-ul tau am mai cunoscut ceva modificari? Ar fi interesant de stiut.Very Happy
tvicol a scris:
Eu il folosesc cu protectii a la Erno Borbely. Laughing
Daca amplificatorul este bine realizat si puntea current dumping bine echilibrata nu ar trebui sa fie probleme.

Crezi ca poti posta o schema
Multumesc

_________________
"Live Here Now" - daca apare sa ma anunte si pe mine cineva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 28, 2006 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schema actuala, cu mentiunea ca operationalul este OPA637.





O incercare de sursa dinamica. (netestata)






O varianta mai simpla si pe care intentionez sa o testez.




tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Vin Iul 28, 2006 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E bine ca ai readus threadul asta in atentie, ca uitasem de el. Nu de alta, dar mi-am luat un Quad 405, care asteapta pe dulap, cu emotie, sa-mi bag letconu-n el Very Happy
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 28, 2006 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
Schema actuala, cu mentiunea ca operationalul este OPA637
Mamaaa... Embarassed Da stiu ca asta are pret nu gluma... in jurul a 100 RON Embarassed Incepe sa sune a pasiune serioasa...
_________________
"Live Here Now" - daca apare sa ma anunte si pe mine cineva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 28, 2006 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

jkraxi a scris:
tvicol a scris:
Schema actuala, cu mentiunea ca operationalul este OPA637
Mamaaa... Embarassed Da stiu ca asta are pret nu gluma... in jurul a 100 RON Embarassed Incepe sa sune a pasiune serioasa...


100 RON in varianta ieftina, eu l-am luat cu aprox 200 ron.
Sad

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 13, 2006 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru Dl Tvicol! Va rog frumos sa-mi spuneti si mie valorile componentelor de la schema 2(Revision8,01Feb2007) Multumesc!
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 15, 2006 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

q_acdc a scris:
Pentru Dl Tvicol! Va rog frumos sa-mi spuneti si mie valorile componentelor de la schema 2(Revision8,01Feb2007) Multumesc!


Inca nu am testat aceasta varianta.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 1:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da ,faimosul QUAD405 si eu am construit pe vremuri doua amplifuri cu final QUAD405 folosind NE5534 si tranzistori 2SC/2SA si tot ce am gasit mai bun, varianta mai apropiata de cel original .Erau foarte robuste ,am citit ca nu are factorul damping suficient parerea mea este contrara controleaza difuzorul de basi foarte bine!Am fost foarte multumit de ele pana nu am construit un Sony TA-FA777ES diferenta era enorma ! QUAD405 cu SLR.forte scazut(am citit undeva 2V/uS) in comparatie cu 777ES-125V/uS ,dar se comporta mai bine la putere mare (aproape de CLIPP).
Eu zic daca mergi la un chef ia un QUAD405 cu tine.
Daca vrei sa asculti muzica "HIGH-END"detailata ,precisa,sunete aproape de real ai nevoie de altceva.
Eu va doresc succes in modificari este un lucru interesant si de apreciat dar poate inutil.
linc de studiat www.quad405.com/



QUAD%20405%20Schematic.pdf
 Description:

Download
 Filename:  QUAD%20405%20Schematic.pdf
 Filesize:  209.76 KB
 Downloaded:  440 Time(s)


_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

csordas zsolt a scris:
Am fost foarte multumit de ele pana nu am construit un Sony TA-FA777ES diferenta era enorma !....
L-ai clonat? Daca ai service manualul, posteaza-l te rog.
csordas zsolt a scris:
Eu va doresc succes in modificari este un lucru interesant si de apreciat dar poate inutil.
De ce inutil? Tvicol a facut modificari acestui amplif, se pare cu rezultate bune. Vezi thread-ul asta si alte cateva pe un alt forum.
_________________
"Live Here Now" - daca apare sa ma anunte si pe mine cineva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da am folosit schema din cartea de service.partea amplificatorului in tensiune identic cu 90ES.din pacate documentatia 777ES nu am digitalizata.
Am postat documentatii ,scheme interesante la DIY &minitechnicus:documentatii ,fara a primii o "bunazua" din partea utilizatorii forumului ,sincer m-ia picat rau.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 1:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite un QUAD http://www.e-piese.ro/shop/kit_amplificator_2x100w.html ..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sile52 a scris:
uite un QUAD http://www.e-piese.ro/shop/kit_amplificator_2x100w.html ..


Mai bine zis: uite o clona QUAD jalnica.

Explicatile tehnice sunt pe masura
http://www.e-piese.ro/images/Documentatie%20site/Amplificator%20stereo%20100w%202.jpg
Evil or Very Mad

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sile52 a scris:
uite un QUAD http://www.e-piese.ro/shop/kit_amplificator_2x100w.html ..

Sincer nu stiu BD-urile cum se descurca cu radiatoarele asa mici probabil a fost gindita pentru a face omleta pe ele

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community