FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
A sasea boxa!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 10:09 pm    Titlul subiectului: A sasea boxa! Raspunde cu citat (quote)

Au aparut receivere care suporta 6.1, au aparut filme care suporta acest format. Toate bune si frumoase, dar de unde cumparam a sasea boxa?
Eu nu am vazut pana acum o firma care sa vanda o singura boxa. In cazul sistemelor 7.1 este mai simplu, iti cumperi inca 2 boxe si ai rezolvat problema. In afara de Panasonic, unde parca am vazut o singura boxa de vanzare, la alte firme nu am vazut.

Cred ca o alternativa este o boxa de centru, pusa pe centru spate dar...incintele pe spate nu ar trebui sa fie de acelasi tip?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 10:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Filmele "6.1" sunt in genere mixate in ideea ca folosesti 2 boxe de spate, (adica 7.1) - practic intentia Dolby cand a introdus acest format a fost ca respectivul canal suplimentar sa nu fie folosit pentru pozitionare mai precisa in campul sonor din spate, ci tot pentru o imagine (semi)difuza, care sa te inconjoare mai bine (de aceea se folosesc 2 surse de sunet pozitionate aproape, iar satelitii SL si SR isi schimba locul, ajungand la nivelul urechilor).

Deci sistemele care suporta numai 6.1 triseaza oarecum si nu s-au vrut decat un compromis la cele reale 7.1, care ofera experienta "completa". Acestea fiind zise, tinand cont ca in cazul formatului Dolby Digital EX oricum canalul centru spate e de calitate slaba (fiind matrixat), nu conteaza daca folosesti o boxa de centru din aceeasi linie (de altfel boxele centrale sunt oricum gandite sa se potriveasca aproape perfect cu stanga dreapta fata/spate).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia


Ultima modificare efectuata de catre Andrei la Vin Dec 12, 2003 10:14 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa folosesti o boxa de centru, sunt multe modele pe piata. Incearca sa gasesti ceva care sa se completeze bine cu boxele surround, eventual de aceeasi firma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community