FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Gelhard

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asterisk



Conectat la: 18 Dec 2004
Mesaje: 75
Locatie: Maramures-Borsa

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2004 4:36 pm    Titlul subiectului: Gelhard Raspunde cu citat (quote)

AM un amplificator de masina Gelhard si scrie pe el 4x150
Este impresionant ca marime dar nu asta conteaza vreau sa stiu daca duce atat de mult Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 24, 2004 4:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Dec 26, 2004 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu il masori ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
basicbv



Conectat la: 18 Oct 2004
Mesaje: 29
Locatie: brasov

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2004 4:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj dna ne dai o metoda de masurare?(personal nu ma pricep prea mult la electronica)
_________________
This is FOR SALE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
asterisk



Conectat la: 18 Dec 2004
Mesaje: 75
Locatie: Maramures-Borsa

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2004 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am masurat duce exact 140 watts pe canal si ma bucur foarte mult Very Happy Mi-a venit chiar si un client a spus ca imi da 120 de EURO merita sa-l dau Question Question Question Question eu cred ca e un pret mic {ce credeti merita sa-l dau cu 120 de EURO}
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2004 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P = U x I
140W = 11,66A x 12V
dar randamentul unui astfel de amplificator este undeva la 50%
deci pentru a obtine 140W, ar trebui sa consume undeva la 210W:
210W = 17,5A x 12V
deci amplificatorul are nevoie de 17,5A x 4 (canale) = minim 70A, asta inseamna ca tu ar trebui sa vezi pe acel amplificator cel putin 2 sigurante de 40A...

masoara amplificatorul astfel:
dupa ce l-ai instalat, leaga un voltmetru (care are capabilitatea de a masura tensiunea true rms) in paralel pe bornele difuzorului (4 ohmi).
masoara tensiunea
P = UxU / r sau z(impedanta)
deci, pentru a avea certitudinea celor 140Wrms @ 4 ohmi
140W = 23,67V x 23,67V / 4ohmi
140 = 560,3 / 4
140 = ~ 140,075
pe display-ul aparatului de masura trebuie sa citesti ~ 23,67V

Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community