FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce tv sa fie ???
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Dum Noi 09, 2003 12:05 pm    Titlul subiectului: Ce tv sa fie ??? Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, vreau sa imi cumpar un tv .
La 100 hz, 4:3, eventual 16:9 , diagonala mare (peste 72) si pana in 35 de mil.Sfaturile voastre care ar fi ?
As fi optat ptr. SONY kv 29 fx 66 dar sa pare ca nici un magazin din orasul meu nu ma poate ajuta.
Cei de la reprezentanta m-au amanat ptr. a zecea oara cred de 2 luni incoace, cei de la Flanco mi-au adus un tv julit pe carcasa(deci care fusese expus desi eu precizasem ca vreau unul sigilat, iar la a doua tentativa de a aduce m-am pomenit cu un model mai vechi fx 64) , cei de la Domo sunt indiferenti total ....nu mai vorbesc de cei de la altex.
Ce ma sfatuiti ?
Am mai vazut un Grundig la altex cu design placut de 72 cm, PIP, stereo, virtual dolby ... dar cu boxele situate in partea inferioara , de o parte si de alta a siglei...Pe de alta parte m-as cam ferii de GRUNDIG ptr. ca ai mei au un tv de vreo 3 ani si functioneaza dubios.Totusi cel vazut de mine avea o imagine foarte buna....si fara tv de ceva timp este destul de rau.
Astept mesajele voastre, va rog.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 09, 2003 12:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Dum Noi 09, 2003 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Altex se gaseste un tv SANYO de 82 de cm 32 fwh 1 la 100hz la 33 de mil.(wwwww.altex.ro)
nu are multi window dar ecranul este format 16:9.Ce parere aveti?
sau sa ma bag mai bine la Sony-Panasonic ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Dum Noi 09, 2003 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre acel GRUNDIG am citit ca ar fi capul de serie din linia Leemaxx .Mi-a ramas gandul la imaginea lui excelenta dar tot nu sunt convins....Simpatic tare site-ul grundig ca sa nu mai spun ca tot ce produc se prezinta sub un design foarte futurist.ok Dar ce facem cu experientele neplacute din trecut ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trl



Conectat la: 13 Noi 2003
Mesaje: 16

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2003 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate-am mai auzit GRUNDIG ar cam fi in prag de faliment, si asta nicidecum datorita calitatii slabe a produselor oferite (chiar din contra, GRUNDIG fac niste "scule" admirabile!) ci datorita concurentei...in mare parte. Acuma putine firme mai pun accentul pe calitate. Acuma pretul tre' sa fie totul,...sa mai fie si cu ecran plat, colturi drepte, cat mai multe programe, cat mai multe difuzoare, nu conteaza cum se-aude sau cum se vede... In plus, garantiile au cam scazut aproape la toate de la 2-3 ani cum era candva 1 an Sad

Sfatul meu:
1) ia TV-ul care atunci cand il dai la maxim pe contrast si lumina sa nu-ti satureze albul (dai pe MTV si te uiti la sigla cu scris alb sau pe Cartoon Network etc.);
2) Sa aibe contrast si definitie cat mai bune, astfel incat sa nu se vada absolut deloc spalacit (pe nici un post), iar ridurile de pe fata prezentatoarei tre' sa se vada bine (daca le are... Very Happy )
3) Sa aibe garantia cat mai mare iar service-ul sa fie asigurat, de preferinta, in orasul de rezidenta al domniei tale Laughing
4) Ia-ti de firma, adik SONY, PHILIPS, GRUNDIG etc.
5) Dak in viitorul apropiat vor prima DVD-urile in casa ta ia-tzi cu ecran 16:9, spre exemplu un THOMSON 32WF400, ca ceva de firma la 16:9 sare de 50 mil. Sad .

P.S.: KV29 de la SONY mi se pare o alegere foarte buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2003 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Grundig chiar a dat faliment in aprilie anul acesta. Se vorbea ca Beko o sa ii preia in final, dar nu am mai auzit nimic despre acest subiect de atunci.

Oricum, chiar daca sunt in stare de faliment, au resurse sa mai continue afacerea pentru ceva vreme.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2003 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc ptr. raspunsuri.Am fost la altex si , da, domnule, in sfarsit am gasit un vanzator foarte amabil care desi nu se prea pricepea la scule era dispus sa invete ,experimentand impreuna cu ai sai clienti.
am vazut ca defapt PIP de la Grundig era defapt fereastra ca sa urmaresti in coltul stang si programul tv in timp ce erai pe teletext( functie cam ciudata ) deci in nici un caz ceea ce ma asteptam eu sa fie.Telecomanda cu design futurist, imagine foarte buna dar ma cam sperie design-ul tv-ului , prea neobisnuit ptr. mine.La fel si pozitionarea difuzoarelor in partea de jos, ca la modelele clasice.
Despre Sanyo ce mi-ati putea spune? Este 16:9 , imagine excelenta(era "Gladiatorul" pe dvd) dar nu sunt deloc obisnuit sa urmaresc programele tv cu imagini lungite si comprimate pe latime.Ma gandeam ca este la un pret bun, cam acelasi cu un Sony , este si 16:9 si are si o diagonala de 82 cm(parca).
La Sony sunt mari probleme cu stocurile la modelul vizat de mine 29 FX 66.sunt foarte greoi in a-ti aduce ceva si deloc amabili.
astept parerile voastre despre brand-ul Sanyo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 9:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am ales un Philips 28PW - 16:9, 28", 2xSCART, 1xCompozit RCA shi sunt multumit de el. pretz -> 16 mil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ti-as sugera totusi un SONY, care de departe sunt cele mai bune TV-uri.
Uite un SONY KV-29 FX 66 E costa 799EUR (4:3) sau un NY KV-32 FQ 70 care e 1,299EUR (16:9).
Din pacate din cauza pretului doar primul se incadreaza la ce iti doresti.
Si una e TV adus din Germania, cu garantie internationala si alta e Sony care ajung in Romania... Laughing

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.


Ultima modificare efectuata de catre DELL la Lun Dec 15, 2003 1:12 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dacianfh



Conectat la: 05 Noi 2003
Mesaje: 85
Locatie: Ro

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 4:55 pm    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand un Panasonic de 72 - 100 hz nu stiu exact cum se numeste dar are promotie la Altex.Am unul si ti-l recomand - merge excelent iar pretul actual undeva la 26.000.000 .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
timofti bogdan



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 8
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 02, 2003 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Uite ca exista si unul care iti recomanda Grundig...si asta nu asa de dorul lelii .Am si eu un Grundig Cinario de 82 si este ok!
Motivele pt. a cumpara un Grundig dupa mine sunt:
1.Foarte foarte important ...deoarece firma grundig nu face tuburi(tubul cred ca este una daca nu cea mai importanta "piesa" dintr-un tv) tv-urile grundig sunt in mare parte cu tuburi Philips sau in mai putine cazuri cu tuburi Sony(da o geana in televizor prin masca de protectie si ai sa te convingi).
2.NU uita ca Philips este cam singura firma care a rezolvat problema cu convergenta prin colturi si este cata cata o firma recunoscuta pt. tv !
3.Uita-te pe eticheta din spatele TV si ai sa vezi unde sunt facute (nu nu China.....);Asta nu inseamna musai ca ce este facut in China nu ar fi bun...dar totusi intre China si Austria sau Germania ....cred ca este o mica diferenta!.
4.este o firma care are o istorie impresionanta si sincer nu am auzit pe nimeni in afara de tine care sa se planga de vre-un produs grundig.
5.incearca sa vezi ce-ti poate oferi un Grundig la banii astia ...adica mufe de conectare,module de PIP ,Sat,si VGA (care recunosc ca nu sunt usor de gasit...si eu sunt in cautare...dar este o varianta de upgrade pe viitor...nu se stie nici o data!),NTSC,PAL,Dolby....etc.,si ce poate sa-ti ofere un Sanyo(care este slabut...sincer) sau un Sony(care nu este rau ,dar la aceiasi bani ....nu ai in mod sigur 100HZ si toate celalte facilitati).

Fiecare are o firma preferata sau simpatizeaza cu cate una...asta este ...eu sper ca acest post sa te ajute intr-un fel!
Sa ai bafta .... si parte de el(TV)!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mars attack



Conectat la: 06 Feb 2004
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2004 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reactualizez si eu subiectul deschis de Manuel si coincidenta face sa am cam aceleasi preferinte (diag. poate fi si de 72) si cam acelasi buget 30-35 mil
Citat:
Oameni buni, vreau sa imi cumpar un tv .
La 100 hz, 4:3, eventual 16:9 , diagonala mare (peste 72) si pana in 35 de mil.Sfaturile voastre care ar fi ?

Am citit, am prospectat, am mai intrebat in stanga si-n dreapta si am vazut ca majoritatea sunt pro Sony. Ma intereseaza si alte variante totusi. Mai ramane sa mai fac o tura pe la Unirea (unde e concentratie mare de magazine de profil)
Am ramas totusi cu unele nelamuriri, nefiind cunoscator in domeniu, asa ca intreb si eu ce ma "doare":
Vad la unele marci (Samsung parca) 100 Hz Natural Scan, la altele (Panasonic) 100 Hz Digital Scan...care este diferenta?
O alta "dilema": cat de mult conteaza ecranul plat (am vazut de ex. un Thomson la 100Hz, 16:9, 72 cm, ecran normal la cca 17 mil, e ceva diferenta.....se justifica?).
Manuel, ce ai cumparat pana la urma, impresii?
Multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Vin Feb 06, 2004 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hmm... Eu mi-am luat Sony kv29CL10 ..are doar 50hz dar sunt super multumit de el
vezi ca e la altex 24.500 si 5% duminica il scoti bine ... sunt multumit de el la banii astia si ani garantie,chiar daca e pt europa de est ...are 2 scarturi ..si rca-uri si nu mai stiu ce mai are,ca inca nu l-am conectat la dvd ...mai astept pana in vara sa vedem ce modele mai apar,pana atunci merg pe cd clasic
Sus
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu unu as merge pe Sony la TV-uri.La alte produse de la Sony nu te incurajez,dar la TV-uri sunt OK.
_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 08, 2004 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La televizoare standardul de 100 Hz daca nu ma insel a cam apus. Frecventa asta de reinprospatare de 100 de Hz nu e chiar optima. Streseaza tubul foarte tare, imaginile isi cam pierd din detaliu, sharp, claritate, la 100Hz. Mai nou modelele performante coboara rata la 75 Hz , tubul lucrand mai "relaxat", chiar daca pe ele scrie 100 Hz. Chiar si pentru ochi "100 H e un pic prea mare, devine obositoare citeam undeva...Medicii care si-au bagat coditza in studiind problema recomanda in jurul a 85 Hz.
Revenind la subiect eu sunt tare dezamagit de Grundig. Am televizor care dupa 3 ani s-a dus tubul.....iar in garantie apareau dungi pe ecran de la o lipitura defectuasa banuiesc. Asa ca eu m-am reorientat Smile
Sony ramane intradevar o firma foarte buna de televizoare. Vecinul are modelul ce doresti sa il cumperi si pot spune ca e ok, adica bun.
Am observat apropos si de alte firme ca tv-urile de la LOWE, au o imagine excelenta, orice model. Philipsul este iar o firma de nota 10, imaginea lor la televizoare imi pare una buna si foarte calma , linistitoare.
Cel mai avansat tv cu tub catodic la ora asta , sper sa nu ma insel, ar fi Panasonic Acuity. Cand l-au avut la Unirea am ramas uimit de contrastul puternic al tubului. Dar din pacate nu s-au ocupat deloc de tratarea imaginii, sa o indulceasca, aceasta fiind dura, zgrumturoasa, cu aliasing mult.
Eu m-as indepta spre JVC. Tuburile nu sunt asa performante ca la Panasonic de exemplu, dar au multe circuite de corectie si imbunatatire a imaginii, mai ales a zgomotului, rezultatul fiind o naturalete de invidiat. Vorbeste cu baietii de acolo si iti vor explica, sunt foarte competenti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mars attack



Conectat la: 06 Feb 2004
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2004 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit si pe la JVC, si pe la Panasonic, dar niste modele la 16:9, 100Hz si 32" diag ma depasesc financiar.
In schimb, am mai facut o tura pe la Unirea si am revazut mai atent unele modele pe care le ochisem mai demult.
un Sanyo 32FWH:
http://www.altex.ro/cautare.php?ce_caut=32FWH+&Submit.x=9&Submit.y=11

si un Thomson 32WF400:
http://www.altex.ro/cautare.php?ce_caut=32WF400&Submit.x=13&Submit.y=14

care corespund cerintelor mele si ma pot apropia de ele.
Ce parere aveti despre aceste modele si care ar fi mai bun dintre ele?

_________________
Imparte lumina cu altii si va fi alungat intunericul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community