FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum vi se pare muzica Dianei Krall?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Cum vi se pare muzica Dianei Krall?
Nu pot sa-mi beau cognacul Remy Martin Louis XIII fara sa ascult aceasta sofisticata muzica
29%
 29%  [ 14 ]
Give me a break...
70%
 70%  [ 33 ]
Voturi totale : 47

Autor Mesaj
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2005 6:40 pm    Titlul subiectului: Cum vi se pare muzica Dianei Krall? Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea: e jenanta din toate punctele de vedere, nu are nimic in comun cu ceea ce inteleg eu prin "jazz", jazzul e improvizatie, imaginatie, virtuozitate, nu lalaiala + zdranganeala la pian.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 07, 2005 6:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2005 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti putin rautacios. Sigur nu corespunde criteriului tau. Asta inseamna ca este/nu este de calitate muzica ei?
evident dihotomia dumitale limiteaza alegerea unui raspuns. Se poate trai fara muzica mult si bine, dar parca se traieste mai bine cu muzica in viata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2005 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Syd, nu te supara ca te intreb, citi ani ai? Si eu cind eram mai jr., aveam o conceptie relativ eronata despre muzica: era buna doar cea in care apareau instrumentisti virtuosi, solo-uri f. complicate, deci prevala oarecum aspectul tehnic, muzica care suna aronic , "muzical" era considerata comerciala Crying or Very sad Wink Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Ian 08, 2005 1:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fata asta nu-ti transmite nimic.O prefer pe Aguilera(exemplu) la orice ora.O sa ziceti ca e comerciala,ca e fufa,ca e proasta..o fi,dar are voce buna,placuta,puternica,controlata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Sam Ian 08, 2005 5:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate Alex, si eu am " dat pe spate" cind am vazut-o pe Aguilera intr-un concert, cinta un blues super, dar cred ca nu erau piesele ei comerciale, chiar am fost incintat si de voce, dar piesa asta a ei ultima de succes, cind cinta semidezbracata in ploaie parca, mi se pare o supermizerie, un fel de batut apa-n piua, fara pic de originalitate, nici ca sunet nici ca si clip... Mi se pare ca (,) cazi in acelasi pacat de care vorbeam, apreciezi o performanta vocala Wink , nimic de zis la acest capitol Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 08, 2005 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diana Krall = un fenomen al muzicii zilelor noastre!... Am "The Look Of Love" si "Live in Paris" pe CD si mi se par super rafinate; cine n-a fost impresionat de versiunea sa proprie a piesei "A Case Of You" acela nu este om Evil or Very Mad ...Chiar nu inteleg parerea rautacioasa a autorului acestui subiect; oare ce-o fi vrut sa demonstreze?! Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 08, 2005 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

syd poate e un pic teribilist cu chestionarul asta, dar eu il inteleg:
Punk's not Dead !
Sus
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 09, 2005 1:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gusturile nu se discuta,mai ales cele muzicale.

Offtopic:Jack ai vazut-o live pe blondina ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 09, 2005 1:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... acum ca mi-am amintit, parca este maritata cu Elvis Costello, nu ? (D.K.)
Sus
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Dum Ian 09, 2005 1:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

care blondina? Laughing Laughing Daca te referi la Aguilera, mi-a placut mult cum arata inainte, dar in clipul asta cea in ploaie, arata penibil, ca o vaca si mai e si f. vulagara; nu ca as avea ceva impotriva acestui fenomen 9vulgaritatea), dar nu cadreaza peste tot si la oricine.
de ex. Madonei ii sta bine cu o atitudine vulgara, ne-a si obisnuit asa, dar daca apare o d-soara care pina acum a avut o imagine angelica... Mad Crying or Very sad Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 09, 2005 4:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da,la Aguilera ma refeream,ziceai ca ai vazut-o intr-un concert si ma intrebam daca live Smile
A avut multe look-uri,majoritatea vulgare din pacate dar are totusi ceva care atrage,un "vino-incoace" care in combinatie cu vocea ei o face placuta de multi barbati.

La Diana Krall nu pot sa gasesc nimic atragator,nici vocea,nici aspectul fizic,mai mult decat atat o gasesc chiar antipatica.(fara suparare fanilor,e doar o opinie subiectiva)

Va dau un nume al unei cantarete : Linda Ronstadt. L-am observat pe un cd in filmul "Man on Fire",mi-a atras atentia deoarece canta una din melodiile mele preferate "Blue Bayou",cei care au ascultat Roy Orbison ar trebui s-o stie.Daca reusiti s-o ascultati sa-mi spuneti si mie ce parere aveti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Dum Ian 09, 2005 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Jack, puteam sa pariez ca va veni si un raspuns pe linia primului dat de tine pe acest thread. Virsta mea este una la care am depasit eventualele faze teribiliste, te asigur. Prin urechile mele au trecut multe, mergind pina acolo unde e greu sa spui cu certitudine ca mai exista muzica in zgomot. Sa zicem ca am urechi "rodate". Evident, mai am multe de invatat, n-am ce zice. Mi s-a intimplat de multe ori sa afirm "nu as putea sa ascult niciodata asa ceva", pentru ca peste un numar de ani sa ma trezesc ca-mi place muzica pe care odata o detestam. Nu neg ca e posibil sa se intimple acelasi lucru cu DK.
Ma simt dator sa motivez putin. Nu reduc orice muzica care contine un pian la rangul de zdranganeala. La fel cum nu reduc orice muzica care contine o voce feminina la rangul de lalaiala. Nu aplic ceea ce am spus despre muzica DK la orice muzica care contine un pian si o voce feminina. Dar, DK mi se pare un produs comercial tipic. Dupa mine NU E JAZZ. Am ascultat la viata mea si Elvis Presley, si nu ma refer la perioada Jail House Rock. Cei care nu stiu despre ce vorbesc pot sa dea skip forward. In fine, vocea lui EP din perioada matura corespunde cu definitia pe care o dau eu feelingului si sensibilitatii. Vocea DK nu intra in aceeasi categorie decit pt o ureche naiva. Si cu asta cred ca m-am explicat suficient.
Iar aprops de dihotomie, asa e, trebuia sa mai includ niste variante, de genul "citeodata imi beau cognacul si fara DK", sau "citeodata ascult DK fara cognac".
Si... da, am ascultat la viata mea si chitaristi care cinta la 100000 note/minut, si heavy-metal, si death-metal si toate cele metale. Cu toate astea, nu am respins niciodata nimic, si nu am considerat ca e imposibil sa-ti placa Marty Friedman si Elvis Presley simultan.
Credeti-ma, acest thread nu este revolta unui pusti cu gusturi nematurizate, ci revolta impotriva unei artiste supraapreciate.
Am 26 de ani.
Si ca sa nu fiu cumva dat in judecata, inchei cu "Parerea mea".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Dum Ian 09, 2005 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Nu te judeca nimeni, nici eu nu sunt superfan DK, dar imi place si nu sunt de acord cu tine ca nu e o muzica elaborata; oricum nu prea sunt nici fan cognac, prefer o vodka de plugar Laughing Laughing ;
Nu ma intereseaza ca e jazz sau nu , suna bine
Vorba ta, poate peste ceva vreme o sa-ti placa, daca nu, sa fie asta cea mai mare tragedie a omenirii Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Lun Ian 10, 2005 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chestia cu : give me a break... E o vorba care spune: gusturile nu se discuta.
E un jazz vocal, destul de usor de digerat,fata de altele. Iar vocea este de exceptie, referitor la Christina Aquilera este jenanta,altceva nu mai spun despre ea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 10, 2005 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Syd, putem sa extindem discutia pina la Patricia Barber? Nu de alta, dar Ken Kessler i-a facut praf muzica intr-un articol din HiFi News.

Parerea mea este ca si Diana Krall, si Patricia Barber fac parte din categoria cintaretilor de jazz "too cool to raise their voices" (citatul ii apartine lui KK). Daca e sa o luam strict pe abilitatile vocale, Tori Amos e mai jazz decit oricare dintre cele doua. Poate si mai jazz decit Norah Jones.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community