FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Poze cu interiorul amplificatoarelor
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 47, 48, 49  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJDNA, cand spuneam ca forumul e dedicat audiofililor, ma refeream strict la sectiunea Stereophile. Am citit notita pe pagina de intrare: "Locul de intalnire pentru audiofilii care se respecta." , si am crezut ca voi intalni posturi similare celor intalnite pe alte forumuri straine. Dupa un timp mi-am dat seama ca "Acest forum nu este unul audiofil", si aici iti dau dreptate.
Motivul pentru care sectiunea Stereophile nu este una dedicata audiofililor, sunt tocmai persoanle care posteaza in Stereophile.

Daca vrei sa discuti despre un sound Profi, posteaza in ProCorner.
Daca vrei sa discuti despre un sound Hifi, exista HomeTheater.

Audiofilii lui peste' stiu exact ce vorbesc, pentru ca au facut trecerea de la hifi-ist la audiofil. Pacat ca nu sunt intelesi de hifi-sti.

Citez:
"Your listening experience is on one level, then you make a discrete jump up to the next level
of experience. If you try to go back to the lower level, it's very hard to do."

Cat despre audiofilii descrisi mai sus, care s-au saturat sa mai caute perfectiunea, eu ii numesc melomani.
Poate ca ar trebui scoasa acea notita de la Stereophile, ca induce oamenii in eroare. Ceva de genul "Amalgam: pareri pro si contra audiofiliei" ar fi mai potrivit.

PS: Momentan suntem in cafenea, si din cauza asta imi permit sa fiu Offtopic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 1:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

skyone a scris:
dle DjDna , cred ca stimabili care au parasit forumul ,l-au parasit din cauza dumitale, cu parerile care le ai.
Si in al doilea ,fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui
All The best


Cum fiecare e perfect liber sa faca ce vrea cu banii lui, la fel fiecare are dreptul la propria opinie.
Daca parerile pe care le are DJ DNA te deranjeaza inseamna ca nu le impartasesti si ai liberatatea sa le ignori

Chiar nu se poate sa discutati civilizat, fara atacuri, "kkt" si alte primitivisme?

DJ DNA, acelasi lucru si despre opinia celor cu Exposure. E a lor si e treaba lor ce prefera sa creada/auda, nu vad nici un motiv care sa merite sa iti faci peri albi pentru atata lucru

Sper sa trecem peste asta mai repede si sa revenim la topic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de interiorul lui Creek A50i?
Merita 600 de euro? Se gaseste pe piata ceva care se auda mai bine (nu mai puternic!) la banii astia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC ,
da-mi si mie niste exemple despre cum ar trebui sa discute audiofilii intre ei si despre ce subiecte .

Eu fac parte din cei care au avut scule cu gramada . Nu este nimic ce poate sa ma mai impresioneze . Am ascultat foarte multa muzica si sunt capabil sa recunosc un interpret de la primele note interpretate .
In materie de sunet nu am cu cine sa ma masor in materie de acuitate auditiva si distingere a detaliilor . Am un simt a proportiilor sonore si sunt consultat de multe ori ca sa pun o solutie unei probleme de acustica .
As mai putea spune multe dar ar fi o lipsa de modestie .

Dupa toate clasificarile ar cam trebui sa ma incadrez in tagma audiofila .

Te rog sa-mi spui ce subiect comun de discutie am putea avea pe un forum strict audiofil ?

Iti marturisesc ca :

Nu ma intereseaza sa cumpar sau sa vind scule .
Nu am nevoie de sfaturi privind achizitii de scule si nu simt nevoia de a da sfaturi . Nu sunt curios care este cel mai bun pret si care vinzator respecta clientela audiofila .
Nu ma intereseaza:
cablurile audiofile ,
amplificatorele schiloade ,
bookshelfurile si orice boxa facuta de fabrica,
cd-playerele mai scumpe de 500 Euro.,
accesoriile audiofile de orice fel .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poza care este


Creek_A50i_inside2.jpg
 Description:
 Filesize:  190.01 KB
 Viewed:  1448 Time(s)

Creek_A50i_inside2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O rugaminte pentru toata lumea: baieti, cred ca ar fi bine sa-i aratam respect colegului Colonelu' , cel care a deschis subiectul (pentru mine chiar foarte interesant) si sa revenim on-topic !

P.S. Arata foarte interesant in interior Creek-ul.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Question
Aveam de gand sa bag o fotografie cu ampu' meu, un modest Technics (sculele astora sunt inca la moda Rolling Eyes ). Am renuntat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJDNA, trebuie totusi sa tii cont ca probabil 90% din "audiofili" n-au auzit in viata lor scule pro(si ce e mai simplu decat sa negi ceea ce nu cunosti/intelegi?), si, ma tem, 50% nu stiu cum suna "pe bune" niste instrumente intr-o sala de concert. S-ar putea ca de aici sa provina si disjunctia audiofil/meloman care vad ca se regaseste in multe topicuri. Daca "audiofilul" e doar un perfectionist complulsiv care scapa din vedere tocmai finalitatea demersului, adica muzica, atunci il poate ajuta un psiholog, daca "audiofilul" e un ins care doar vrea doar sa se dea mare, atunci nu-l poate ajuta nimeni, sau ca sa rezum: daca "audiofilul" NU e sau meloman sau profesionist...atunci e naspa. Smile Oricum, priveste partea buna a lucrurilor: marea masa a pseudo-audiofililor face industria asta sa prospere, asa cum marea masa a celor cu urechi de lemn face industria muzicala sa mearga(nu conteaza ca muzica e de rahat sau prost mixata, daca bizonu' e lipsit de gust si/sau educatie muzicala...se vinde!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Te rog sa-mi spui ce subiect comun de discutie am putea avea pe un forum strict audiofil ?

Iti marturisesc ca :

Nu ma intereseaza sa cumpar sau sa vind scule .
Nu am nevoie de sfaturi privind achizitii de scule si nu simt nevoia de a da sfaturi . Nu sunt curios care este cel mai bun pret si care vinzator respecta clientela audiofila .
Nu ma intereseaza:
cablurile audiofile ,
amplificatorele schiloade ,
bookshelfurile si orice boxa facuta de fabrica,
cd-playerele mai scumpe de 500 Euro.,
accesoriile audiofile de orice fel .



Cam astea enumerate de tine, sunt subiectele de discutii de pe un forum audiofil (sau dintro-o rubrica dedicata audiofililor).

In general cei care intra pe un forum audiofil o fac pentru a primi un sfat de la cei asemenea lui. Daca domeniul Pro este cel care te defineste, acolo e locul potrivit pentru tine.
Daca un audiofil doreste sa isi deschida mai mult mintea, si sa invete cate ceva din domenuil Pro, intra la discutii din domeniul Pro.

Eu am intrat pe acest forum, cu primul post, la rubrica DIY, pentru ca doream informatii despre constructia unor boxe mi bune decat cele pe care le am.

Acum imi culeg informatiile de la cei care au acces informational mai mare decat mine:
De exempul:
http://www.audioasylum.com/forums/amp/bbs.html
sau
http://www.audioasylum.com/audio/speakers/bbs.html

Mi-ar fi placut sa vad discutii de genul acesta in Romania, pentru a fi capabil in final sa ma intalnesc cu colegii de forum si sa tragem impreuna concluziile. Constat cu surprindere ca acesti sunt foarte putini, iar unii din cei mai buni parasesc forumul in urma unor eterne discutii contradictorii, care se transforma in insulte. Probabil din cauza asta altii nici macar nu intra pe forum.

Insultele si ironiile vor adanci si mai mult distanta dintre noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:

In rest... Mai bine columbofil decat audiofil... Laughing Laughing


Poti detalia ? Box
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC
Eu zic ca ar trebui sa ii intrebi si pe cei care au iesit de pe forum de ce au facut pasul asta . Am discutat ( de exemplu ) cu Costin si iti garantez ca nu eu sunt motivul iesirii lui de pe forum . Poti sa il intrebi .

CC ,
Eu sunt un audiofil de multi ani si am trecut si eu prin faza cind credeam ca tot ce zboara se maninca .
Aceste subiecte pe care tu le consideri demne de interesul comunitatii audiofile sunt de fapt niste subiecte controversate oriunde in lume si sunt interesante doar pentru incepatori .
Audiofilii seriosi sunt scirbiti de acest gen de discutii intretinute de catre vinzatorii de troace "audiofile" cu scopul de a tine piata fierbinte .

Nivelul discutiilor interesante pentru mine ar fi urmatorul :
- Acustica si influenta asupra reproducerii sunetului .
- Psihocustica .
- Noi tendinte in constructia de scule audio
- Incintele acustice neconventionale de randament
- Transferul semnalelor
- Informatii despre industria de scule audio
- Mentalitati si idei preconcepute

Sunt doar o mica parte din subiectele ce ma intereseaza si nu vad de ce tu sau altii ce se simt deranjati de opiniile mele nu ati discuta intre voi , liberi si in voie .

Nu vad nici de ati crede ca voi sunteti mai audiofili decit mine sau alt forumist ce nu face parte din clubul vostru .

Cum se masoara gradul de audiofile ? Cine decide care este sau nu audioifill ?

Nicmur ,
Am fost nevoit si stiu dintr-o lunga experienta ca este singura metoda de a discuta cu cei prost crescuti . Lipsa de educatie si prostia ii face sa nu fie atenti decat la ceea ce pot intelege ei .
Ai observat ca argumentele de bun simt nu au nici o logica pentru ei ?

Am incercat sa evit disputa cu Nigel . De un an de zile ma tot ataca intr-o forma sau alta si daca am vazut ca moderatorul ii permite sa fie obraznic cu ceilalti forumisti am considerat ca nu am motive sa il menajez in vreun fel , mai ales ca este un individ ce spune numai prostii si nu este util acestui forum . Vrea sa fie bagat in seama si nu tine cont ca intre nine si el este o mare diferenta de virsta si pregatire . Daca tu poti sa tolerezi sa fii jignit si sa ramii senin este bine pentru tine . Eu nu mai prea am rabdare cu generatia de dupa blocuri si in afara de suturi in dos nu vad ce relatie as putea avea cu ei .

Sunt genul de om care nu intorc obrazul decat o singura data .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Caci eu in lumea mea ma simt
Nemuritor si rece." Very Happy
Cand stai intre lupi, urli ca ei...
DJ DNA, subiectele propuse de tine depasesc cu mult un forum de discutii HI-FI sau audiofile...
Eu unul credeam ca intru pe acest site ca sa invat ceva de la alti pasionati de muzica sau de scule muzicale, si, sincer am invatat in 3 luni foarte multe lucruri...dar, daca asta-i nivelul, la asta ne limitam.... Nu stiu daca exista mai multi de 10 membrii ai acestui forum interesati in constructia de Incintele acustice neconventionale de randament ...
Daca te pasioneaza subiectul, Internetu-i mare...
Sa nu cumva sa crezi ca mi-as dori cumva sa fii exclus de pe acest forum, sau sa te retragi!!! Departe de mine gandul asta!
Imi plac comentariile tale, si, desi nu sunt de acord cu unele idei ale tale, incerc sa inteleg si sa aprofundez posturile tale...
Dar, nu am sa fiu niciodata de acord cu injurii la adresa altor membrii ai forumului, sau cu atacuri la persoana....
Repet, cunosc marfa si am observat exact ce ai observat si tu... dar, merita?????
Sper ca intelegi ce m-a deranjat Exclamation
P.S. Uneori, o ironie fina face mai mult decat o injuratura de mama Idea
Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma deranjaza opiniile tale sau ale celor din afara "clubului nostru".
Ma deranjeaza efectele pe care le produc aparitia acestor opinii intr-o discutie. De obicei se trece la contradictii majore, certuri si jigniri.
Nu toti avem experienta ta in domeniul audio, iar unii dintre noi suntem incepatori in ale audiofiliei.

Hai sa ii lasam pe cei incepatori sa evolueze, si sa discute la nivelul lor.

Ce am postat azi noapte cu Skyone pe subiectul de aici, seamana foarte mult cu ce se intampla la Stereophile, cand posteaza ce din afara "clubului nostru". De asta am facut-o.

Din ce ai postat mai sus, mie mi-e clar ca nu te pasioneaza aparatele, si accesoriile audiofile, intelegand aici prin "audiofile" - termenul acceptat la nivel mondial.

Concluzionez ca nu esti un audiofil. Te rog sa ma corectezi daca nu am inteles bine.

PS: Eu fiind la inceputurile pretentiilor audiofile, sunt capabil sa vad doar discutiile discutiile despre sunet, scule , matching, cabluri ... ca fiind importante. Cand toate acestea vor fi clare pentru mine, voi face pasul catre audiofilii seriosi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doar o informatie .
Nu sunt moderator pe acest forum .

Bibi ,
O sa ma intelgi mai bine atunci cind o sa fii in genul asta de situatie .
Dupa cum spunea si Nicmur ( alt om serios , la 40 de ani ) flacaul se cam leaga de toata lumea pentru ca are impresia ca este forumul lui si ca el face legea .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:
Sa modifice cineva titlul acestui thread !
Totusi e vorba de "amplificatoare" nu de "amplifificatoare".


mai degraba e vorba de stele verzi
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 47, 48, 49  Urmatorul
Pagina 3 din 49

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community