FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Trust your ears..

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2003 2:06 pm    Titlul subiectului: Trust your ears.. Raspunde cu citat (quote)

Am simtit nevoia sa deschid acest thread pentru ca am observat ca multa lume nu are incredere in propriul auz.
Sa incepem cu inceputul: caracteristicile tehnice, prezentate cu bun simt sau fara de producatori. Nu sint in nici un caz definitorii pentru calitatea muzicala a acelui aparat. Din mai multe motive:
- masuratorile nu sint realizate in conditii identice ;
- marea majoritate sint realizate folosind ca referinta un semnal sinus de 1 KHz , irelevant fata de semnalul audio care e infinit mai complex ;
- unele masuratori sint "umflate" artificial ca sa "dea bine in prospect", mai ales cele greu verficabile ;
- ca sa tragi o concluzie corecta din datele tehnice, acestea trebuie abordate ca un complex de factori si nu trebuiesc privite izolat; interpretarea lor corecta nu e simpla si ar trebui facuta in corelatie cu alte date care nici nu sint prezentate.
Am sa dau niste exemple simple pentru a fi mai explicit.
1 . Raportul semnal/zgomot
Este evident pentru toata lumea ca orice cd-player/dvd/sacd are un raport semnal/zgomot (S/N) aproape de 2 ori mai bun decit cel mai performant pick-up. Cu toate astea, un pick-up mediu cu o setare decenta suna clar mai bine decit marea majoritate a surselor digitale.
2. Distorsiunile
Chiar marile amplificatoare pe lampi ating distorsiuni de ordinul a 1%. Un amplituner comercial are distorsiuni de zeci, daca nu de sute de ori mai mici. Inutil sa spunem care va suna mai bine.
3. Banda de frecventa
Depinde foarte mult la ce putere se face masurarea, si pe ce tip de semnal. La amplificatoare este intr-adevar benefica o banda cit mai larga, dar asta nu inseamna ca un amplificator care merge pina la 60 KHz va merge mai rau decit unul care va atinge 200 KHz.
Din nou, daca punem vinilul in ecuatie versus SACD, cel din urma va iesi castigator la cifre, dar va pierde la auditie.
4. Puterea
Caracteristica cea mai umflata dintre toate. 4 x 100W, 2 x 200W, 6 x ... mai mai ca-ti vine sa-i crezi. Unele aparate tind sa incalce legile fizicii, consumand 300W din retea si avand o putere utila de 400. Nu se sufla o vorba despre capabilitatea in curent, aka damping factor. Astfel exista amplifuri de 50W care suna mai tare decit unul de 100W.
Ce concluzie putem trage de aici?
Datele tehnice prezentate de obicei cu un aparat nu spun mare lucru. Cine alege dupa acestea are toate sansele sa ia o decizie incorecta.
Am intalnit deseori intrebarea: "ce trebuie sa aiba un amplif ca sa fie exceptional?" Raspuns: nimic. Trebuie doar sa sune bine. Muzica este o experienta personala si nu se asculta prin prisma unor cifre tiparite intr-un prospect. Nu exista inca caractristici tehnice care sa exprime caracterul sonor al unui produs, sau calitatile lui muzicale.
Exista o serie de masuratori care pot spune mai multe decit cele uzuale, cum ar fi jitter-ul, slew-rate, damping-factor, spectrul distorsiunilor, eroarea de faza cu frecventa, raspunsul la semnale dreptunghiulare etc. dar acestea ar necesita fiecare cite un topic separat.
Insa testul ultimativ va apartine: auditia. Aveti incredere in ea mai mult decit in cifrele ametitoare din prospecte. Doar calibrati-va urechea pe un sistem bun sau, cel mai bine, mergand mai des la concerte. Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 14, 2003 2:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2003 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dom'le, oarecum ai dreptate.
Eu unu' recunosc ca experienta mea cu vinilu' sau amp'urile cu lampi este f. redusa, adicatelea mai deloc. Confused

Inainte si eu spuneam ca tine. Sustineam sus si tare ca urechea'i baza, da'...
Culmea'i ca si urechea'i f. umana, adica deseori iti joaca feste. Si lucru asta nu are legatura cu aparatu', zgomotu' ambiental, camera sau... cantitatea de ceara in urechi Embarassed . Nu, pur si simplu e vorba de starea de spirit. Wink Esti obosit Sad si bagi un Vivaldi? Buahh... Sunetu'i fad si too far away de ceea ce stiai. Asa ca... baga Pink! Twisted Evil Te'a suparat cineva (poate un vanzator mai idiot? No problemo - Eminem (mie nu pra'mi place tipu', da' stii ce merge la suparare?)! Cool Chiar si maneaua Shocked poate sa'si aiba locu' daca momentu'i potrivit, daca poti sa crezi!
Asa ca, asa cum unii spun, uneori cel mai bun tweak (salutari lu' domnu' Andrei!) este... un pahar de vin bun!

Trust your ears? Nope! Trust your heart!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2003 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Desigur, ia un pahar de vin si listen to your (Rockna)heart... Wink
Imi aduc aminte ce bucurie era acum cativa ani cand puneam mana pe un catalog de la firma X... si ce mai stateam sa compar toate produsele, ce putere, ce distorsiuni, ce facilitati au... si uite asa am cumparat o linie intreaga de la firma respectiva (celebra de altfel) si eram foarte mandru de ea... pina cand, intamplator, am facut un test cu un cd-player second-hand de la firma Y...
..si totul s-a dat peste cap... cd-ul Y il "spulbera" pe cd-ul X la toate capitolele...
Si acesta a fost inceputul...
N-as vrea ca altii sa repete aceeasi greseala... mai ales ca multi vizitatori la HIFI Arena erau interesati mai mult de cataloage decit de cum se auzea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare. Sunt in totalitate de acord cu lupuroz. Datele tehnice din cataloage sunt un mare r...t. E adevarat ca urechea umana este subiectiva, si ca uneori esti mai obosit, etc., dar cand asculti ceva in mod repetat si cu aceleasi rezultate nu cred ca mai e cazul de subiectivism. - Trust Your Ears !!!... -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sint convins ca poti realiza un amplificator (aproape) perfect din punctul de vedere al parametrilor, care sa sune mai mult decit prost. Lupulroz, ca un creator de componente audio, cred ca are o parere mai competenta in aceasta privinta.

Ca fapt divers, am aflat ca cei de la Audio Analogue au si o femeie in grupul de urechisti care analizeaza calitatea sunetului produs de aparatele lor inainte de a le lansa pe piata. Asta poate explica oarecum si succesul sound-ului firmei, chiar si in rindul sexului feminin. Femei si muzicieni in staff ... asta e o alta discutie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ovidiu



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2003 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU SUNT DE ACCORD cu tine . ce ne jaloneaza comparatiile ? elementul de referinta . de acolo plecam si dam drumul la speculatii ,subiectivisme,urechi umane etc.
problema este de a alege corect referinta. adica nu poti compara un jeg cu xxxxWATI PMPO cu sa zicem un TECHNICS SU V300M2. si nici un YAMAHA cu un ACCUPHASE.
SUNT DE ACCORD cu elemente din aceeasi clasa ,sa lasi urechea si inima sa aleaga. oricum caracteresticile (mai putin de putere) vor fi aproape aceleasi si insesizabile pentru noi ,care vor tine cont si de celelate elemente din lantul audio.
Concluzia : primul lucru la care ne uitatm sunt caracteristicile ,si daca ne pricepem un pic putem citi printre randuri unde este cazul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2003 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:09 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2003 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz:

Chestia cu urechea mi se pare partial adevarata- ma refer la faptul ca ea trebuie educata intii. Ca sa nu mai vorbim de diferentele de auz, gusturi, etc de la o persoana la alta. E ca si cind ai vorbi de pictura, sa zicem...oricit ar fi de celebru Picasso, nu as putea zice ca-mi plac la nebunie picturile lui. Asa ca ne uitam la caracteristici, citim ce au zis altii despre ele, dar testul final este urechea fiecaruia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2003 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu

daca e sa ne luam dupa caracteristicile din catalog, Mission M73 sau M74 ar suna mai bine decit 780-urile, nu? Acelasi pret, banda de frecventa mai extinsa, mai multe difuzoare, incinte mai mari, etc... In realitate, stim cu totii ce se intimpla... Si apropo de chestia asta, unde caut eu in lista de caracteristici tehnice "Finetea" sau "Rafinamentul" tweeterului (exemplu cu trimitere la modelele Mission de mai sus) sau lipsa de coloratii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ovidiu



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin
Nu prea am inteles comparatile de la Mission si caracteristicile tehnice generale .E clar ca ele (caracteristicile) nu sunt definitorii in cadrul aceleasi clase (in cazul meu cu o pondere de decizie > 60-70%.dar eu de acolo as pleca ,si apoi as lasa urechile sa decida.
Din intamplare sunt posesorul unor boxe Mission 780 .Intrebarea ar fi,cum am ajuns la ele si nu la altele.Simplu .M-ai intai m-am uitat la caracteristici,apoi la articole pe net in cadrul firmei, si la reviste de specialitate sa vad ce zic si alti, apoi le-am ascultat la magazin 15 secunde si am decis .Le iau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 8:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

15 secunde? Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
E clar ca ele (caracteristicile) nu sunt definitorii in cadrul aceleasi clase.


Ba tocmai atunci sint definitorii. Sau crezi ca 780 si m74 sint in aceeasi clasa?

sau, ca sa fiu mai usor de inteles de data asta, diferentele de caracteristici tehnice intre M74 si M71 iti spun mai multe decit ar face-o intre M74 si 780.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ovidiu



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da 15 secunde ,desigur daca insisti poti sa-l freci mai mult .Pacat ca la noi nu este chestia cu 30 de zile timp de gandire daca pastrezi produsul sau il returnezi. Ce le-as mai fi frecat .


Catalin ,chiar m-ai bagat in ceata.Pai ce ai ales tu acolo din seria MISSION cu caracteristicile alea exceptand Puterea de intrare in boxe si de iesire, nu itzi da nici o idee de cum ar putea sa sune una sau alta. Ar trebuii musai dupa opinia mea sa le asculti (pe mai multe genuri muzicale)ca sa te pronunti . 780 +tuning = 74
La o adica as spune invers 780 alt sound fata de 71 .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ovidiu



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

COSTINE ,referintele sunt clar stabilite
1.BANII ( buget,HI-FI, HI-END)
2.Brandul
"si ultimul pe lista cu voia dvs."
3.genul muzical
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu, din nou, nu ai inteles.

Ce ma bucura, totusi, este ca, intr-un fel subconstient, te-ai prins ca nu poti sa judeci niste boxe in primul rind dupa datele tehnice.

Pentru ca m-am plictisit sa ma explic, pot sa iti spun doar ca ai dreptate. Mission 780 (care imi erau chiar simpatice acum vreo 3 ani), chiar fara nici un "tuning" (orice ar insemna asta) suna mai bine decit m74. De fapt, chiar am scris asta undeva mai sus, dar poate ca nu am subliniat suficient.

PS Daca ai aflat puterea unei boxe, crezi ca asta iti spune despre ea altceva inafara de fapul ca suna TARE sau nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community